Оцінка ефективності лікування пацієнтів із перилімфатичними фістулами різного генезу
DOI:
https://doi.org/10.11603/2414-4533.2021.1.12027Ключові слова:
перилімфатична фістула, кісткова провідність, повітряна провідність, кістково-повітряний інтервал, мініінвазивна тимпанотомія, ідіопатична сенсоневральна приглухуватість, холестеатомаАнотація
Мета роботи: провести оцінку ефективності лікування пацієнтів із спонтанними та набутими ПЛФ при ХГСО з холестеатомою шляхом дослідження клініко-аудіологічних результатів після використання мініінвазивних мікрохірургічних методів хірургічного лікування з оптимальною комбінованою візуалізацією ураженої ділянки.
Матеріали і методи. Обстежено 33 пацієнти з ПЛФ різного генезу віком від 20 до 62 років, які знаходилися на лікуванні у відділі мікрохірургії вуха. Пацієнти були розподілені на групи залежно від етіологічного чинника виникнення ПЛФ. I групу склали пацієнти зі спонтанною ПЛФ (n=13), II групу – пацієнти з холестеатомною формою ХГСО та набутою ПЛФ (n=20).
Всім пацієнтам проводили: отомікроскопію, тональну порогову аудіометрію, імпедансометрію, комп’ютерну томографію скроневих кісток (КТ) та магнітно-резонансну томографію головного мозку (МРТ).
Результати оцінювали до та після лікування, через 6 місяців після операційного лікування, використовуючи міжнародну класифікацію порушень слуху за даними ВООЗ.
Всім пацієнтам були проведені операційні втручання – мініінвазивна тимпанотомія з використанням комбінованої мікроскопічної та ендоскопічної візуалізації ділянки ПЛФ та пластики ділянки фістули пломбувальним матеріалом.
Статистичну обробку отриманих результатів проводили із використанням ліцензійного пакета “MSExсel 2010ˮ та “Statisticav-8.0ˮ з використанням відповідних методів статистичної обробки даних.
Результати досліджень та їх обговорення. У пацієнтів обох дослідних груп визначалось зменшення порогів сприйняття звуків по КП на всіх дослідних частотах в терміни 6 місяців після хірургічного лікування.
У пацієнтів I групи до операційного лікування пороги сприйняття звуків по КП визначалися від 29,2 до 58,8 дБ, а у пацієнтів II складали від 6,3 до 25,0 дБ.
У терміни 6 місяців після операції визначалася тенденція до зменшення порогів сприйняття звуків по КП у пацієнтів обох груп, а у пацієнтів II групи – достовірне зменшення вищевказаних порогів на всіх дослідних частотах від 4,5 до 21,8 дБ.
Зменшення порогів сприйняття ПП визначалося у всіх дослідних групах пацієнтів, з більш вираженими значеннями на частотах 500 Гц – 1 кГц у пацієнтів II групи та з тенденцією до зменшення на всіх дослідних частотах у пацієнтів I групи.
Також встановлено достовірне зменшення КПІ у пацієнтів обох дослідних групах через 6 місяців після проведеного хірургічного лікування, що вказує на функціональну ефективність проведеної мініінвазивної тимпанотомії з закриттям ПЛФ із використанням оптимальної комбінованої візуалізації.
Посилання
Hornibrook, J., (2012). Fifty years of controversy. ISRN Otolaryngol., 9
Hoch, S., Vomhof, T., Teymoortash, A. (2015). Critical evaluation of round window membrane sealing in the treatment of idiopathic sudden unilateral hearing loss. Clin. Exp. Otorhinolaryngol., 8 (1), 20-25.
Ga Young Park, Ha Young Byun, Joon Moon, II, Sung Hwa Hong, Yang-Sun Cho, Won-Ho Chung (2012). Effects of early surgical exploration in suspected barotraumatic perilymph fistulas. Clin. Exp. Otorhinolaryngol., 5 (2), 74-80.
Jackson, C., Glasscock, M., & Harris, P.F. (1982). Glomus tumors. Diagnosis, classification, and management of large lesions. Arch. Otolaryngol., 108 (7), 401-410.
Woongsang Sunwoo, Sang-Youp Lee, Jeon Seong, Young Eun Han, Min-Hyun Park (2020). Clinical characteristics of patients with cochlear fistulas caused by chronic otitis media with cholesteatoma. J. Int. Adv. Otol., 16 (1), 40-46
World Health Organization. Retrieved from: who.int/pbd/deafness/hearing_impairment_ grades/en/
John, J., & Shea, J.J. (1992). The myth of spontaneous perilymph fistula. Otolaryngol. Head Neck Surg., 107 (5), 613-616.
Kohut, R.I., & Hinojosa, R. (1995). The histologic characteristics of the core of the fissula ante fenestrum. Arch. Otolaryngol. Head Neck Surg., 121, 412-420.
Goodhill, V. (1997). Sudden deafness and round window rupture. Laryngoscope, 107 (5), 577-579.
Prenzler, N., Schwab, B., Kaplan, D., & El-Saied, S. (2018). The role of explorative tympanotomy in patients with sudden sensorineural hearing loss with and without perilymphatic fistula. Am. J. Otolaryngol., 39 (1), 46-49.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у журналі «Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука», погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в цьому журналі (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).