ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА ПРОСТАТОПРОТЕКТОРІВ ДЛЯ ФАРМАКОТЕРАПІЇ ХРОНІЧНОГО ПРОСТАТИТУ (на прикладі Івано-Франківської області)
DOI:
https://doi.org/10.11603/2312-0967.2018.2.9035Ключові слова:
простатопротектори, хронічний простатит, експертна оцінка.Анотація
Мета роботи. Проведення експертної оцінки простатопротекторів (ПП) як лікарських засобів, що впливають на запальне ураження передміхурової залози.
Матеріали і методи. Матеріалом дослідження була інформація експертної оцінки фармакотерапії (ФТ) простатиту, отримана за допомогою анкетування, яке здійснювалося за методикою О. Р. Левицької. Було проаналізовано 55 анкет від лікарів-урологів Івано-Франківської області, з них для подальшого дослідження за рівнем компетентності експертів відібрано 34 анкети (61,8 %).
Результати й обговорення. Виявлено, що всі експерти повністю володіють інформацією щодо ПП. Для понад чотирьох п’ятих основним джерелом інформації є Державний формуляр лікарських засобів, для близько чотирьох п’ятих – мережа Internet, для понад половини – інструкції для медичного застосування ПП. Майже дві третини лікарів-урологів при призначенні ПП не зважають на платоспроможність хворого, понад дві п’яті з них призначають ПП після ретельного аналізу його клінічного застосування, майже всі експерти обирають ПП відповідно до стандартів лікування, майже половина з них не надає значення походженню ПП, але віддає перевагу оригінальним ПП. Усі експерти ПП торгові назви тамсулозину, силодозину, теразозину, тамсулозину і дудастериду, фінастериду віднесли до класу V і Е, тобто життєво важливих і необхідних. Омнік капс. одностайно визнаний як найбільш важливим для ФТ, ефективним, безпечним та часто призначуваним ПП. Інші два ПП із сильною узгодженістю думок експертів щодо групи V (Фокусин капс. 0,4, Омнік Окас таб.) характеризуються таким же рівнем узгодженості щодо високої ефективності, безпечності та частоти призначення. Встановлено, що необхідно звернути увагу на Простатилен-Біофарма ліофілізат 10 мг та Простатилен суп.0,03 г, які характеризуються високою узгодженістю думок експертів щодо групи D, високої ефективності і безпечності та помітною узгодженістю щодо частоти призначення.
Висновки. Шляхом анкетного опитування лікарів-урологів Івано-Франківської області вивчено доступність для них інформації про сучасні ПП, особливості сприйняття ними нових ПП та рівень впливу окремих чинників на призначення ПП. Здійснено, з урахуванням компетентності експертів, оцінку важливості для ФТ ХП, ефективності, безпечності та частоти призначення ПП. Отримані результати будуть використані для оптимізації локальних та регіонального формулярів лікарських засобів в частині ФТ ХП.Посилання
Trukhan DI, Makushin DG, Bagysheva NV. Chronic prostatitis: topical issues of diagnosis and treatment at the stage of providing primary specialized and health care. International Journal of Applied and Fundamental Research. 2016;6:285-91.
Levitskaya OR, Hromovyk BP, Yavorska NP, Pryshlyak HM. Еxpert assessment of drugs intended for pharmacotherapy of brain infarction. Management, Economics and Quality Assurance in Pharmacy. 2011;6(20):52-8.
Levitskaya OR, Hromovyk BP, Shukh MS. Еxpert assessment of drugs intended for the treatment of ischemic stroke. Pharmacy of Ukraine. Looking to the future: materials of the VІІ National Congress of Pharmacists of Ukraine. 2010;(2):261.
Levitskaya OR, Hromovyk BP, Yavorska NP, Kukhlenko ОY. Study of the dynamics of priorities in the appointment of drugs for patients with acute cerebrovascular abnormalities. Clinical pharmacy, pharmacotherapy and medical standardization. 2015;3(4):103-9.
State Form of Medicines. Issue ninth. 2017. Electronic resource http://pharma-center.kiev.ua/view/formylar.
Gadyak IV., Hromovyk BP. Assortment characteristics of prostatic protects, registered in Ukraine, the Republic of Poland and the Republic of Belarus Pharmaceutical Science. 2017:3;77-85.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі .
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).