ФАРМАКОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ КОМБІНОВАНОГО ГЕЛЮ НА ОСНОВІ ЕКСТРАКТІВ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН ДЛЯ ЛІКУВАННЯ ДЕРМАТОЗІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.11603/2312-0967.2021.3.12438

Ключові слова:

дерматози, екстракт листя горіха сухий, екстракт кропиви сухий, екстракт чабрецю сухий, гель

Анотація

Мета роботи. Фармакологічне дослідження комбінованого гелю на основі екстрактів лікарських рослин (фітокомплекс екстрактів листя горіха волоського, кропиви дводомної та чабрецю повзучого) для лікування дерматозів на моделях запалення різного генезу.

Матеріали і методи. На першому етапі проводили визначення протизапальної активності зразків комбінованого гелю на моделі гострого термічного запалення лапи в мишей. Дослідження фармакологічної активності найефективніших зразків, за результатами попереднього досліду, проводили на моделі неалергічного контактного дерматиту, препаратом порівняння слугувала мазь «Вундехіл», виробництва ТОВ «ЕЙМ» (Харків, Україна).

Результати й обговорення. На моделі термічного запалення лапи у мишей встановлено, що найбільшу протизапальну активність чинить зразок  № 4 із вмістом горіха листя екстракту сухого з сумою танінів у перерахунку  на галову кислоту та суху речовину 30 мг/100 г гелю, кропиви екстракту сухого з сумою гідроксикоричних кислот у перерахунку на хлорогенову кислоту та суху речовину 20 мг/100 г гелю, чабрецю екстракту сухого з сумою флавоноїдів у перерахунку на рутин та суху речовину 35 мг/100 г гелю, який за ефективністю переважає зразок з окремими рослинними компонентами  № 1, 2, 3 та зразки № 5 та 6, в яких вміст сухих екстрактів був збільшений у двічі та у тричі відповідно. Активність зразку № 4 була на рівні 80 %, зразки № 5 та 6 виявили протизапальну активність на рівні 73 % та 71 %.

На моделі неалергічного контактного дерматиту у щурів, модельованого 2,5 % розчином 2,4-ДНХБ, зразок  № 4 виявив виражену ефективність, що підтверджувалося зменшенням клінічних ознак неалергічного контактного дерматиту: зниженням набряку, інтенсивності ураження шкіри та рівня лейкоцитів у крові. За ефективністю зразок  № 4 не поступався препарату порівняння мазі «Вундехіл» та переважав таку однокомпонентних зразків  № 1, 2, 3.

Висновки. Проведені дослідження на моделях запалення різного ґенезу показали, що комбінований гель на основі екстрактів лікарських рослин чинить більш виражену протизапальну дію, ніж його окремі компоненти. Отримані результати обґрунтовують доцільність використання екстрактів листя горіха, кропиви та чабрецю у складі засобу та перспективність подальших фармакологічних досліджень гелю з метою створення ефективного засобу для лікування захворювань шкіри запального генезу.

Біографії авторів

O. Yu. Koshova, Національний фармацевтичний університет МОЗ України

канд. фармац. наук, старший науковий співробітник, доцент кафедри мікробіології, вірусології та імунології

V. S. Myrhorod, Національний фармацевтичний університет МОЗ України

аспірантка кафедри косметології і аромології

O. G. Bashura, Національний фармацевтичний університет МОЗ України

д. фармац. наук, професор, завідувач кафедри косметології і аромології

S. G. Bobro, Національний фармацевтичний університет МОЗ України

канд. фармац. наук, доцент кафедри косметології і аромології

O. P. Yeromin , Національний фармацевтичний університет МОЗ України

фахівець навчально-наукової тренінгової лабораторії медико-біологічних досліджень

Посилання

Stepanenko VI, editor. Dermatology, Venereology. [Dermatolohiya, venerolohiya] Kyiv: KIM; 2012. Ukrainian.

Bordel-Gomez MT, Miranda-Romero A, Castrodeza-Sanz J. Epidemiology of contact dermatitis: prevalence of sensitization to different allergens and associated factors. Actas Dermosifiliogr. 2010;101(1): 59-75.

Kozhemiakin YuM, Hromov OS, Filonenko МА, Saifetdinova HA. Scientific and practical recommendations for keeping laboratory animals and working with them. [Naukovo praktychni rekomendatsiyi z utrymannya laboratornykh tvaryn ta roboty z nymy] Kyiv: Avitsena; 2002. Ukrainian.

Medicinal Products. Good laboratory practice. [Likarsʹki zasoby. Nalezhna laboratorna praktyka] Kyiv: Ministry of Health of Ukraine; 2009. Ukrainian.

Iakovlieva LV, Tkachova ОВ, Butko YaO, Larianovska YuB. Methodical recommendations "Experimental study of new drugs for local treatment of wounds". [Eksperymentalʹne vyvchennya novykh preparativ dlya mistsevoho likuvannya ran : metod. rek.] Kharkiv: NUPh Publishing House; 2013. Ukrainian.

Savoskina VО. [Evaluation of the clinical effectiveness of the use of ointment" Wundehil "in dermatology]. Ukr zhurn dermato, venerol, kosmetol. 2019;2: 75-80. Ukrainian.

Buniatian ND, Berezniakova VV, Hlazkova TYu. Efficacy of 5 % altan ointment in contact dermatitis in rats. Vestnik VGU. Ser: Himiya, boil, farmats. 2004;1: 160-2. Russian.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-12-03

Як цитувати

Koshova, O. Y., Myrhorod, V. S., Bashura, O. G., Bobro, S. G., & Yeromin , O. P. (2021). ФАРМАКОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ КОМБІНОВАНОГО ГЕЛЮ НА ОСНОВІ ЕКСТРАКТІВ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН ДЛЯ ЛІКУВАННЯ ДЕРМАТОЗІВ. Фармацевтичний часопис, (3), 57–63. https://doi.org/10.11603/2312-0967.2021.3.12438

Номер

Розділ

ФАРМАКОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ БІОЛОГІЧНО АКТИВНИХ РЕЧОВИН