КОНЦЕПТУАЛЬНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ЯКОСТІ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ДОПОМОГИ З ПОЗИЦІЙ ЇЇ ТЕРМІНОСТРУКТУРНИХ ЕЛЕМЕНТІВ ТА ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКУ З ЛОГІСТИЧНИМ ОБСЛУГОВУВАННЯМ ПАЦІЄНТА
DOI:
https://doi.org/10.11603/2312-0967.2021.1.11937Ключові слова:
фармацевтична допомога, якість, терміноструктурні елементи, логістичне обслуговування, взаємозв’язок, моделюванняАнотація
Мета роботи. Опрацювання концептуальної моделі взаємозв’язку основних характеристик якості фармацевтичної допомоги з її терміноструктурними елементами та складовими логістичного обслуговування пацієнта.
Матеріали і методи. Матеріалом дослідження були теоретичні питання фармацевтичної допомоги та логістичного обслуговування пацієнта. Використано методи наукового узагальнення та моделювання.
Результати й обговорення. На основі узагальнення вербального опису прикмет дев’яти характеристик якості фармацевтичної допомоги (належний терапевтичний конкорданс, пацієнт-орієнтованість результатів, доступність, раціональність, ефективність, безпечність, своєчасність, відсутність (мінімізація) лікопов’язаних помилок і неперервність), її чотирьох терміноструктурних елементів (надавачі й отримувачі, предмет і очікуваний результат) та семи складових логістичного обслуговування пацієнта (необхідному пацієнту необхідні лікарські засоби необхідної дози необхідної якості необхідної вартості у необхідному місці та в необхідний час) здійснено їхню структуризацію та визначено особливості взаємозв’язку у вигляді концептуальної моделі. Важливість опрацьованої концептуальної моделі полягає передусім у тому, що вона уможливлює наочну оцінку рівня фармацевтичної допомоги з позиції її багатоаспектності та дає можливість прийняти раціональні управлінські рішення щодо покращення якості фармацевтичної допомоги.
Висновки. Здійснено концептуальне моделювання і наукове обґрунтування теоретичних засад взаємозв’язку якості фармацевтичної допомоги з її терміноструктурними елементами та складовими логістичного обслуговування пацієнта.
Посилання
Unhurian LM, Hromovyk BP, Horilyk AV. [Terminological essence of pharmaceutical care]. Odeskyi medychnyi zhurnal. 2016;1: 38-44. Ukrainian.
Hromovyk BP, Korolyov MV. [Verbal modeling of the relationship between the quality of pharmaceutical care and patients' logistics services]. Actual problems of industrial economy and logistics development: materials of VІІІ scientific and practical internet-conference with international participation. November 12, 2020; ed. board.: OV. Posilkina, OV. Litvinova, AG. Lisna. Kharkiv: NUPh, 2020;48-9. Ukrainian.
Wick Y. Jeannette. Broadening Pharmacy's Role: Continuity of Care. Available from: https://www.pharmacytimes.com/publications/issue/2006/2006-05/2006-05-5537.
Hromovyk BP. [Features of the realization of the process of patients' logistics services in the pharmaceutical service system]. Upravl, ekon ta zapez yak v farm. 2011;3: 44-9. Ukrainian.
Hromovyk BP, Unhurian LM. [Scientific vision of the relationship between patients' logistics care with the concepts of pharmaceutical care and good pharmacy practice]. Zaporizkyi medychnyi zhurnal. 2012;4: 81-4. Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Фармацевтичний часопис
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі .
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).