ДОСЛІДЖЕННЯ ЦІНОВОЇ КОН’ЮНКТУРИ РИНКУ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ ГЛАУКОМИ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2312-0967.2019.4.10628Ключові слова:
глаукома, лікарські засоби, цінова кон’юнктураАнотація
Мета роботи. Порівняльний аналіз оптово-відпускних, закупівельних та роздрібних цін на лікарські засоби (ЛЗ) для лікування глаукоми.
Матеріали і методи. Зареєстровані оптово-відпускні, закупівельні та роздрібні ціни на ЛЗ для лікування глаукоми. Порівняння, систематизація, узагальнення.
Результати й обговорення. Шляхом аналізу Національного переліку основних ЛЗ виділено 15 позицій офтальмологічних ЛЗ, у тому числі три – очні краплі для лікування глаукоми (пілокарпін, тимолол, латанопрост). У реєстрі оптово-відпускних цін виділено 14 моно- і 13 комбінованих назв цих ЛЗ. Для 14 монопрепаратів проведено порівняння зареєстрованих оптово-відпускних цін із мінімальними та максимальними значеннями закупівельних та роздрібних цін; розраховано коефіцієнти ліквідності ціни. Для чотирьох ЛЗ зареєстрована оптово-відпускна ціна була вищою, ніж максимальні значення закупівельних та роздрібних цін. Коефіцієнт ліквідності роздрібної ціни для 64 % ЛЗ перевищував 0,15.
Висновки. Встановлено особливості кон’юнктури ринку протиглаукомних монопрепаратів, ціни на які підлягають державному регулюванню, а саме: завищена виробниками зареєстрована оптово-відпускна ціна (для 4 із 14 ЛЗ), значення коефіцієнта ліквідності роздрібної ціни для більшості (9 з 14) аналізованих ЛЗ перевищують 0,15. Це свідчить про недостатній вплив законодавчих регуляторів на ціноутворення ЛЗ для лікування глаукоми та є неетичним щодо пацієнтів із погляду соціальної відповідальності суб’єктів фармацевтичного ринку.
Посилання
Dufynets VA. [Strategic directions of improvement of ophthalmologic help to the population at the regional level on the basis of public-private partnership]. Liky Ukrainy. 2016;3: 54-9. Ukrainian.
Kryvoviaz OV. [Glaucoma pharmacotherapy: the current state of the problem]. Farmakoterapiia ta likarska toksykolohiia.2013;4-5(35): 3-13. Ukrainian.
Zavalko IV. [Analysis of the range of ophthalmic drugs in the Ukrainian market].Farmatsevtychnyi Zhurnal. 2013;1: 21-5. Ukrainian.
Konoshevych LV, Tykhonov OI, Shpychak OS. [Marketing research of drugs used in ophtalmologac practice in Ukraine]. Sotsialna farmatsia v okhoroni zdorovia. 2017;3(2): 60-9. Ukrainian. DOI: https://doi.org/10.24959/sphhcj.17.77
Kryvoviaz OV. [Marketing analysis of the drug market for glaucoma treatment].Upravlinnia, economika ta zabezpechennia yakosti v farmatsii. 2013;1(2): 51-5. Ukrainian.
National list of essential medicines (last edition). Resolution of the Cabinet of Ministers of Ukraine from 13.12.2017 р. № 1081.[Internet].Available from: htpp:// http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1081-2017-п. Ukrainian.
The State register of medicines of Ukraine.[Internet]. Available from:http://www.drlz.kiev.ua. Ukrainian.
Prices for medicines and medical products.[Internet]. Available from:https://www.apteka.ua/ceny-na-lekarstvennye-sredstva-i-izdeliya-mednaznacheniya. Russian.
Hromovyk BP, editor, Hasyuk HD, Levytska OR. Management and marketing in pharmacy. [Менеджмент і маркетинг у фармації: підручник] Kyiv: Medytsyna; 2008. Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі .
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).