SAMBUCUS NIGRA В СКЛАДІ ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ПРЕПАРАТІВ ПРЕДСТАВЛЕНИХ НА РИНКУ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2312-0967.2019.2.10183Ключові слова:
бузина чорна Sambucus nigra, препарати на основі рослинної сировини, маркетингове дослідження, фармацевтичний ринок УкраїниАнотація
Мета роботи. Провести аналіз асортименту лікарських препаратів представлених на сучасному фармацевтичному ринку України, які містять e своєму складі бузину чорну Sambucus nigra, та на підставі одержаних результатів визначити доцільність розробки нових препаратів з її вмістом.
Матеріали і методи. Аналіз асортименту препаратів проводили спираючись на дані Державного реєстру лікарських засобів України (станом на січень 2019 р.). Роботу виконано з використанням статистичного, логічного та графічного методів.
Результати й обговорення. Проведені дослідження показали, що найбільше лікарських засобів представлені у вигляді таблеток (26,4 %); переважаючу частку асортименту (95 %) досліджених препаратів складають багатокомпонентні лікарські засоби; більшість препаратів із вмістом бузини чорної Sambucus nigra вироблені на фармацевтичних підприємствах України, серед яких лідером (55,56 %) є ТОВ Науково-виробнича компанія «ЕЙМ», м. Харків; найчастіше лікарські препарати із вмістом бузини чорної – це протизапальні засоби. Отже, отримані результати вказують на те, що розробка нових сучасних оригінальних лікарських засобів на основі бузини чорної Sambucus nigra є перспективною та конкурентоздатною на вітчизняному фармацевтичному ринку.
Висновки. Проведений маркетинговий аналіз українського ринку лікарських та лікувально-профілактичних препаратів показав, що хоча частка вітчизняних засобів на основі бузини чорної Sambucus nigra і найбільша, однак є широкі можливості щодо розширення асортименту та створення нових препаратів на основі даної рослинної сировини. Зокрема варто звернути увагу на найменш численні (сиропи та розчини для ін’єкцій) або взагалі не представлені форми (спреї, пастилки та драже).
Посилання
Gudzenko AV, Tsurkan OO, Kovalchuk TV. [Domestic market of multicomponent herbal medicinal products: analysis of the state of the structure and prospects of development]. Farmatsevtychnyi zhurnal. 2012;1: 8-12. Ukrainian.
Kovalenko VN. Compendium 2017 – Medicinal Products. [Компендиум 2017 - Лекарственные препараты]. Kyiv: Morion; 2017. Available from: https://compendium.com.ua/ . Ukrainian.
Chopik VI, Dudchenko LG, Krasnova AN. Wild useful plants of Ukraine. Directory. [Дикорастущие полезные растения Украины. Справочник.] Kyiv: Naukova Dumka; 1983. Russian.
Hrodzinskyi AM. Medicinal plants: Encyclopedic Reference. [Лі́карські росли́ни: Енциклопеди́чний довідник]. Kyiv: Hol. red. URE; 1990. Ukrainian.
Law of Ukraine "On Medicines". Available from: https://rav.com.ua/useful_know/norm_baza/zakon/law_medical_products/ Ukrainian.
Search for medicines in pharmacies. Available from: https://tabletki.ua/category/257/ Russian.
State Register of Medicinal Substances of Ukraine. Available from: http://www.drlz.com.ua/ Ukrainian.
Karkhut VV. The medicine is around us. [Ліки навколо нас]. Kyiv: Zdorovia; 1975. Ukrainian.
Torop SO. Black elderberry (Sambukus nigra) [Бузина чорна (Sambukus nigra)] Available from: http://www.bizslovo.org/content/index.php/ru/plavni/64-rosl-svit/1074-buzyna-chorna.pdf Ukrainian.
The physician himself – the medicinal properties of plants and the treatment of herbs. Available from: http://ukmovlit.blogspot.com/2011/06/sambucus-nigra.html Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі .
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).