ХАРАКТЕРИСТИКА ДЕЯКИХ ІМУНОЛОГІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ В ПОЄДНАННІ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2727.2021.1.11947Ключові слова:
ВІЛ-інфекція, туберкульоз, СD4 Т-лімфоцити, інтерлейкін-4, інтерферон-γ, цитокіниАнотація
Мета роботи – здійснити порівняльний аналіз епідеміологічних, клінічних та окремих лабораторних показників груп хворих на ВІЛ-інфекцію, поєднану з туберкульозом (ТБ), і ТБ-моноінфекцію.
Пацієнти і методи. Здійснили комплексне імунологічне обстеження 231 хворого, зокрема 155 ВІЛ-інфікованих з активним уперше виявленим туберкульозом та 76 тільки на туберкульоз. Групу ВІЛ/ТБ поділили на 3 підгрупи залежно від часу приєднання ТБ до ВІЛ-інфекції.
Порівняли рівні інтерлейкіну-4 (ІЛ-4) та інтерферону-γ (ІФН-γ) для груп з поєднаною інфекцією ВІЛ/ТБ і хворих на ТБ-моноінфекцію.
Результати. При асоційованій ВІЛ/ТБ-інфекції рівень СD4+Т-лімфоцитів достовірно нижчий, порівняно з хворими на ТБ-моноінфекцію.
У групі ВІЛ/ТБ встановлена наявність середньої сили зворотного зв’язку між кількістю СD4+Т-лімфоцитів і сироватковою концентрацією ІФН-γ (коефіцієнт кореляції r=-0,36, рівень достовірності Р<0,05); слабкого прямого зв’язку між рівнем вірусного навантаження і сироватковою концентрацією ІФН-γ (r=0,25, Р<0,05); середньої сили зворотна залежність між кількістю СD4+Т-лімфоцитів і рівнем вірусного навантаження (r=-0,44, Р<0,01). У групі з ТБ-моноінфекцією кореляції між кількістю СD4+Т-лімфоцитів і цитокіновими показниками не виявлено.
Висновки. При асоційованій ВІЛ/ТБ-інфекції показники СD4+Т-лімфоцитів достовірно нижчі, порівняно з хворими на ТБ-моноінфекцію.
У міру прогресування ВІЛ-інфекції (зниження кількості СD4+Т-лімфоцитів і наростання навантаження ВІЛ) спостерігається збільшення сироваткового вмісту ІФН-γ та ІЛ-4, що, ймовірно, свідчить про зменшення числа протизапальних Т-регуляторних клітин, або про зниження їх супресорної активності.
Посилання
Moskaliuk, V.D., Kolotylo, T.R., Balaniuk, I.V., & Andrushchak, M.O. (2020). Patent UA 143425 Ukraine (utility model) G01N 33/50 (2006.01) A method of studying HIV infection associated with tuberculosis. Bulleten, 14 [in Ukrainian].
Winter, J., Adamu, A., Gupta, R., Stagg, H., Delpech, V., & Abubakar, I. (2018). Tuberculosis infection and disease in people living with HIV in countries with low tuberculosis incidence. The International Journal of Tuberculosis and Lung Disease, 22 (7), 713-722.
Nann, P. (2005). The global approach to struggle against a HIV-the associated tuberculosis. Problems of a Tuberculosis, 2, 13-16.
Ngadaya, E.S., Mfinanga, G.S., Wandwalo, E.R., & Morkve, O. (2014). Delay in Tuberculosis case detection in Pwani region, Tanzania. A cross sectional study. BMC Health Serv., 29 (1), 196.
Dhungana, G.P., Ghimire, P., Sharma, S., & Rijal, B.P. (2015). Tuberculosis co-infection in HIV infected persons of Kathmandu. Nepal. Med. Coll. J., 10 (2), 96-99.
Gordin, F.M., Matts, J.P. (2016). Influence of a human infection of a virus of an immunodeficiency on a resistant tuberculosis to medical products. Am. J. Respir. Cell. Mol. Biol., 154, 1478-1483.
Panteleev, A.M., Savinat, A., & Suprun, Yu. (2015). Extrapulmonary tuberculosis in HIV-infected. Socially significant infections. Tez. Reports Scientific-practical Conf., 35-36.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Інфекційні хвороби
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [ВКАЖІТЬ ПЕРІОД ЧАСУ] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).