ВПЛИВ ЛАЙМ-БОРЕЛІОЗУ ТА ЛЯМБЛІОЗУ НА ПЕРЕБІГ ТУБЕРКУЛЬОЗУ ЛЕГЕНЬ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2727.2020.4.11893Ключові слова:
туберкульоз, Лайм-бореліоз, лямбліоз, виділення мікобактерійАнотація
Мета дослідження – вивчити вплив супутніх Лайм-бореліозу (ЛБ), лямбліозу та їх поєднання на перебіг туберкульозу за виділенням мікобактерій і поширенням патологічного процесу в легенях.
Пацієнти і методи. Спостерігали 99 хворих на легеневий туберкульоз, які протягом 2015-2017 рр. перебували на стаціонарному лікуванні в Тернопільському обласному протитуберкульозному диспансері. Вплив супутнього ЛБ, лямбліозу та їх поєднання на перебіг туберкульозу вивчали за наявністю мікобактерій у харкотинні та клініко-рентгенологічними даними. M. tuberculosis виявляли на підставі мікроскопії мазка мокроти, посіву її на живильні середовища і GeneXpert/RIF дослідження. Рентгенологічну картину в легенях оцінювали за допомогою рентгенографії і комп’ютерної томографії органів грудної порожнини. ЛБ діагностували на підставі серологічного дослідження імуноферментним методом на наявність антитіл до антигенів комплексу B. burgdorferi sensu lato з використанням тест-систем компанії Euroimmun AG (Німеччина). Лямблії виявляли методом триразової паразитоскопії калу після попередньої підготовки пацієнтів (прийом жовчогінного чаю). Статистичне опрацювання показників проводили з визначенням критерію Стьюдента (t) і непараметричного U-критерію Манна-Уїтні. Аналіз взаємозв’язку двох ознак проводили за даними коефіцієнту кореляції Пірсона (r) і коефіцієнту рангової кореляції Спірмена (R).
Результати. Вогнищевий, інфільтративний та дисемінований процеси туберкульозу значно частіше спостерігалися у пацієнтів з виділенням мікобактерій (p<0,01-0,001). Частота виділення мікобактерій була найнижчою у пацієнтів без лямбліозу та ЛБ – у 54,8 %, найвищою – у хворих із супутнім лямбліозом – у 81,3 % осіб (p<0,01). Виявили прямий дуже сильний кореляційний зв’язок (r=0,940, p˂0,05) між дисемінованою формою ТБ і наявністю супутнього ЛБ у групі з ЛБ і у групі, де ЛБ поєднувався з лямбліозом. Сильний кореляційний зв’язок (r=0,817, p˂0,05) виявили між інфільтративною формою ТБ і наявністю супутнього ЛБ у групі з ЛБ і у групі з поєднанням ЛБ і лямбліозу. Водночас між інфільтративною формою ТБ і наявністю супутнього лямбліозу виявили помірний кореляційний зв’язок (r=0,379, p˂0,05). Відзначено тенденцію щодо частішого виділення мікобактерій у хворих з дисемінованою та інфільтративною формами ТБ з супутніми ЛБ і лямбліозом.
Висновки. Серед наявних форм ТБ легень у пацієнтів переважали інфільтративна та дисемінована. Частота виділення мікобактерій була найвищою у хворих на ТБ легень у поєднанні з супутнім лямбліозом (p˂0,05). Дисемінована форма ТБ легень у пацієнтів була взаємопов’язана з наявністю супутнього ЛБ за сильним статистично значимим кореляційним зв’язком (r=0,940, p˂0,05).
Посилання
World Health Organization, Global Tuberculosis Report 2020: WHO Report 2020. (2020). Geneva, 232 р.
Tuberculosis. Public health center MOH of Ukraine. [E-resourse]. https://phc.org.ua/kontrolzakhvoryuvan/tuberkuloz [in Ukrainian].
Davis, N.A., Islamova, Zh.I., Parpieva, N.N., Belocercovec, V.G., Osipova, S.O. (2012) Vlijanie soputstvujushhih kishechnyh parazitozov na nekotorye pokazateli immunnogo statusa u bol’nyh tuberkuljozom ljogkih [The effect of concomitant intestinal parasitoses on some indicators of the immune status in patients with pulmonary tuberculosis]. Tuberkulez i bolezni legkih, 89(2), 47-50 [in Russian].
Feshchenko, Yu.I. (2019). Current trends in the study of tuberculosis. Ukr. pulmonol. zhurnal – Ukrainian Pulmonology Journal, 1, 8-24 [in Ukrainian].
Alemu, A., Kebede, A., Dagne, B., Amare, M., Diriba, G., Yenew, B., & Desta, K. (2019) Intestinal parasites co-infection and associated factors among active pulmonary tuberculosis patients in selected health centers, Addis Ababa, Ethiopia: unmatched case control. BMC infectious diseases, 19(1), 407. https://doi.org/10.1186/s12879-019-4009-0
Kumudini Panigrahi, Amrita Jena, Pratima Singh, Ipsa Mohapatra, Priya Ranjan Lenka, Jagadananda Jena (2019). Prevalence of intestinal parasitic infections among pulmonary tuberculosis patients in a Tertiary Care Hospital, Bhubaneswar, Odisha, India. Journal of Clinical and Diagnostic Research, 13(8), DC12-DC15. https://www.doi.org/10.7860/JCDR/2019/41590/13067
Korablev, V.N. (2009). Clinical picture and treatment of tuberculosis in patients with concomitant endemic chronic trematodes. M., 33 [in Russian].
Andreychyn, M.A. (Ed.) (2007). Infectious diseases in general practice and family medicine. Ternopil: TDMU, Ukrmedknyha, 500 s. [in Ukrainian].
Sovkich, A.L., Pańczuk, A., Kozioł-Montewka, M., Tsyrkunov, V.M., Tokarska-Rodak, M., Hutko, A.R. (2017). Epidemiological situation of Lyme borreliosis in the Polish-Belarusian borderland in the years 2012-2016 (Podlasie Province and Grodno Region). Health Problems of Civilization, 11(2), 71-79.
Shkilna, M. I., Andreychyn, M. A., Korda, M. M., Klishch, I. M., Zaporozhan, S. Y., Morochkovskyi, R. S. (2018). Frequency of seropositive individuals to Borrelia among forestry workers of Zhytomyr, Khmelnytsky and Volyn regions. Infektsiini khvoroby – Infectious Diseases, 3 (93), 18-25 [in Ukrainian].
Maly, V.P. (2014) Giardiasis. Klinichna imunolohiya, Alerholohiya, Infektolohiya – Clinical immunology, allergology, infectology, 3 (72), 35-43 [in Ukrainian].
Buczek, A., Rudek, A., Bartosik, K., Szymanska, J., Wojcik-Fatla, A. (2009). Seroepidemiological study of Lyme borreliosis among forestry workers in southern Poland . Ann. Agric. Envіron. Med., (16), 257-261.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Інфекційні хвороби
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [ВКАЖІТЬ ПЕРІОД ЧАСУ] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).