РЕНТҐЕНОЛОГІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ, ПОЄДНАНОЇ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ. ОСНОВНІ ПРИЧИНИ СМЕРТНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2727.2019.4.10956Ключові слова:
ВІЛ-інфекція, туберкульоз, рентгенологічні зміни, смертністьАнотація
Мета роботи – проаналізувати рентгенологічні та деякі лабораторні зміни груп хворих на ВІЛ-інфекцію в поєднанні з туберкульозом та при туберкульозі як моноінфекції, а також визначити основні причини смертності таких пацієнтів.
Пацієнти і методи. Обстежено 351 пацієнт, зокрема 217 з поєднаною інфекцією ВІЛ/ТБ та 134 випадки туберкульозу. Групу ВІЛ/ТБ розділили на 3 підгрупи залежно від часу приєднання туберкульозу до ВІЛ-інфекції.
1-а підгрупа – ВІЛ-інфіковані, в яких на різних стадіях ВІЛ-інфекції (первинне захворювання) був виявлений ТБ – 72 пацієнти;
2-а підгрупа – особи, в яких протягом декількох років до зареєстрованої ВІЛ-інфекції і часу гіпотетичного зараження (за епідеміологічним анамнезом) був діагностований ТБ, тобто первинним захворюванням був ТБ – 26 людей;
3-я підгрупа – ВІЛ-інфіковані, в яких захворювання були зареєстровані приблизно в один час і з’ясувати, яка недуга виявилася первинною, було неможливо – 57 осіб.
Результати. Найяскравіша клінічна симптоматика характерна для хворих з ко-інфекцією ВІЛ/ТБ, порівняно з пацієнтами, які хворіють лише на туберкульоз. Особи з асоційованою ВІЛ/туберкульозною інфекцією також відрізнялися від хворих на туберкульоз тим, що у них зміни на рентгенограмі грудної порожнини були незначні.
Резистентність до одного з протитуберкульозних препаратів значно частіше зустрічається в групі з супутньою інфекцією. Така ж картина відзначена для 1-ї та 3-ї підгруп ВІЛ/ТБ.
Рівень смертності від інфільтративного туберкульозу при асоційованій ВІЛ/туберкульозній інфекції значно вищий, ніж серед пацієнтів, що страждають лише на туберкульоз. При вогнищевому туберкульозі, казеозній пневмонії, дисемінованій, генералізованій та позалегеневій формах туберкульозу спостерігається тенденція до збільшення смертності у разі супутньої ВІЛ-інфекції. Ймовірно, це пов’язано із значним ураженням легеневої тканини. Загалом хворі з ко-інфекцією ВІЛ/ТБ помирають значно частіше, ніж пацієнти з туберкульозною моноінфекцією.
Висновки. Пацієнти з поєднаною патологією ВІЛ/ТБ відрізнялися від хворих лише на туберкульоз яскравішими клінічними симптомами, відсутністю змін при рентгенографії грудної порожнини, стійкістю до одного з протитуберкульозних препаратів та значно вищою смертністю.
Посилання
Winkler, S., Necek, M., Winkler, H., Adegnika, A. A., Perkmann, T., Ramharter, M., & Kremsner, P. G. (2015). Increased specific T cell cytokine responses in patients with active pulmonary tuberculosis from Central Africa. Microbes Infect., 7 (9-10), 1161-1169.
Nann, P. (2005). The global approach to struggle against a HIV-the associated tuberculosis. Problems of a tuberculosis, 2, 13-16.
Ngadaya, E. S., Mfinanga, G. S., Wandwalo, E. R., & Morkve, O. (2014). Delay in Tuberculosis case detection in Pwani region, Tanzania. A cross sectional study. BMC Health Serv., 29 (1), 196.
Dhungana, G. P., Ghimire, P., Sharma, S., & Rijal, B. P. (2015). Tuberculosis co-infection in HIV infected persons of Kathmandu. Nepal. Med. Coll. J., 10 (2), 96-99.
Gordin, F. M., & Matts, J. P. (2016). Influence of a human infection of a virus of an immunodeficiency on a resistant tuberculosis to medical products. Am. J. Respir. Cell. Mol. Biol., 154, 1478-1483.
Panteleev, A. M., Savinat, A., & Suprun, Yu. (2015). Extrapulmonary tuberculosis in HIV-infected. Socially significant infections. Tez. Reports Scientific-Practical Conf., 35-36.
Goldfried, M., Van Der Poll, T., & Weverling, G. (2014). Soluble receptor for tumor necrosis factor as predictors of progression to AIDS in asymptomatic human immunodeficiency virus type 1 infection. J. Inf. Dis., 169 (4), 739-745.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [ВКАЖІТЬ ПЕРІОД ЧАСУ] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).