МОРФОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБІГУ ТА ДИНАМІКА ВИРАЗКОВОГО СУБСТРАТУ У КРОВОТОЧИВИХ ГАСТРОДУОДЕНАЛЬНИХ ВИРАЗКАХ ЗАЛЕЖНО ВІД СТУПЕНЯ АКТИВНОСТІ КРОВОТЕЧІ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2414-4533.2024.1.14646Ключові слова:
виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, кровотеча, виразка, морфологічні зміниАнотація
Мета роботи: оцінити морфологічні зміни у ділянці виразкового дефекту шлунка та дванадцятипалої кишки при різних стигматах активності кровотечі за Forrest.
Матеріали і методи. Оцінено біопсійний матеріал післяопераційних осіб (675 пацієнтів), патологоанатомічного відділення Київської міської клінічної лікарні № 12 впродовж 2000–2011 рр. Морфологічне дослідження проведено відповідно до вимог стандартизованих методів з фіксацією 10 % розчином нейтрального забуференого формаліну, заливкою в пластичний парафін та забарвленням гематоксиліном та еозином. Окремі гістологічні зрізи завовшки не більше 7 мкм зафарбовували три хромом за Масоном. Препарати фотографували за допомогою мікроскопа American Optical.
Результати. При гістологічному дослідженні стінки та дна гострих та хронічних виразок (серед групи пацієнтів F1A-F1C) ми спостерігали дифузну лімфо-гістіоцитарну інфільтрацію строми, структур слизової оболонки. Дно виразки вкривав свіжоутворений фібрин та велика кількість лейкоцитів і масивні еритроцитарні скупчення, що було прогностично несприятливим в плані ймовірної кровотечі з виразки. При гістологічному дослідженні тканини прооперованого шлунка (серед групи пацієнтів FIIA – FIIC – кровотеча зупинена, нестійкий гемостаз) було виявлено, що стінка краю виразки була дифузно-інфільтрованою лімфо-гістіоцитарними інфільтратами, мало місце виражене вогнищеве скупчення лімфоцитів та приєднання до даних інфільтратів нейтрофілів. У дні виразки спостерігали накопичення фібрину у вигляді пухкої сіточки (ознаки кровотечі, яка відбулася). При гістологічному дослідженні стінки хронічної виразки шлунка було виявлено, що поверхневий шар був представлений фібринозними нашаруваннями, що є характерним для виразкової хвороби, ускладненої кровотечею із стигматами кровотечі (FIII – кровотеча зупинена, ознаки стійкого гемостазу).
Арозована судина є причиною виникнення кровотечі з виразкового дефекту. Ці зміни зумовлені ознаками запальної інфільтрації слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки, що поширюються на підслизовий та м’язовий шари.
Посилання
Costable NJ, Greenwald DA. Upper Gastrointestinal Bleeding. Clin Geriatr Med. 2021;37(1):155-172. DOI: https://doi.org/10.1016/j.cger.2020.09.001
Khan AH, Dar MA, Mir M.A. Gastric Ulcer: An overview. International Journal of Current Research in Physiology and Pharmacology. 2023: 1-7.
Mille M, Engelhardt T, Stier A. Bleeding duodenal ulcer: strategies in high-risk ulcers. Visceral Medicine. 2021; 37(1): 52-62. DOI: https://doi.org/10.1159/000513689
Seminerio J, McGrath K, Arnold C.A, Voltaggio L, Singhi AD. Medication-associated lesions of the GI tract. Gastrointestinal endoscopy. 2014;79(1): 140-150. DOI: https://doi.org/10.1016/j.gie.2013.08.027
Dziubanovskyi IYa, Kachanovskyi YaV, Datsko TV. Endoscopic and morphological assessment of hemostasis in bleeding gastroduodenal ulcers. Shpytalna khirurhiia. Zhurnal imeni L. Ya. Kovalchuka. 2022;(4): 54-58. Ukrainian.
Semeniuk YuS, Minich VH.. Justification of active surgical tactics in patients with ulcerative gastroduodenal bleeding. Shpytalna khirurhiia. 2013;(4): 75-79. Ukrainian.
Fomin PD, Hula HV. Pathomorphological changes in acute bleeding gastroduodenal ulcers in patients with type 2 diabetes. Shpytalna khirurhiia. 2014; (3): 5-10. Ukrainian.
Fomin PD, Zaporozhan SY. Optimization of treatment tactics in patients with bleeding gastroduodenal ulcers at different levels of medical care. Shpytalna khirurhiia. 2012;(4): 5-11. Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 С. Й. ЗАПОРОЖАН
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у журналі «Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука», погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в цьому журналі (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).