Ризикадаптовані підходи до профілактики тромботичних ускладнень при гістеректомії
DOI:
https://doi.org/10.11603/2414-4533.2018.2.9228Ключові слова:
рак ендометрія, тромботичні ускладнення, гіперкоагуляція, маркери тромбоутворення, D-димер, система гемостазу, тромбоз, тромбектомія, гістеректомія.Анотація
Мета роботи: провести оцінку стану системи гемостазу, розробити індивідуальні підходи для визначення груп ризику та профілактику тромботичних ускладнень (ТУ) у хворих на рак ендометрія (РЕ) на доопераційному етапі. Оптимізувати хірургічну тактику при виявленні тромбів у судинах малого таза при гістеректомії.
Матеріали і методи. При дослідженні використано загальноклінічні методи обстеження: лабораторні, ультразвукове дослідження, гістологічні методи; математичний, статистичний – для аналізу та узагальнення данних у пакеті Statgraph (v.3.0).
Результати досліджень та їх обговорення. До операції рівень D-димеру у 58,50 % хворих перевищував норму, що свідчило про активацію системи зсідання крові та загрозу розвитку ТУ, що було підтверджено у 5,4 % хворих, завдяки проведеню еластографії судин малого таза. До операції спостерігали збільшення рівня D-димеру у 86 (58,50 %) хворих, при операційному втручанні у 109 хворих (74,15 %).
Під час гістеректомії проведено ревізію кукс судин малого таза на наявність тромбів. У 11,56 % хворих при ревізії кукс судин малого таза виявлені тромботичні маси за лінійним розміром були від 0,3 до 5,4 см, що підтверджено гістологічним дослідженням. У 17 пaцієнток під час проведення тромбектомії було виділено 19 тромбів.
Створено математичну модель для рівняння множинної регресії, яка може бути використана для прогнозу наявності (відсутності) тромбів у венах малого таза.
Розроблено алгоритм оптимізації діагностичної та хірургічної тактики у хворих РЕ з врахуванням ризику можливих ТУ, який дозволяє оптимізувати діагностичну і хірургічну тактику, що сприяє активному виявленню тромбів у хворих із РЕ.
Посилання
Ahlbrecht, J., Dickmann, B., Ay, C., Dunklerjavascript:popR ef('aff1'), D., Thalerjavascript:popRef('aff1'), J., Schmidinger, Mjavascript:popRef('aff1'). (2012). Tumor grade is associated with venous thromboembolism in patients with cancer: Results from the Vienna Cancer and Thrombosis Study. Journal of Clinical Oncology, 30, 31, 3870-3878.
Volkova, V., Makatsariia, A. & Solopova, A. (2007). Venoznyy tromboembolizm v onkologii [Venous thromboembolism in oncology]. Vrach – Doctor, 7, 46-50 [in Russian].
Barinov, V.E., Lobastov, K.V., Schastlivtsev, I.V., Tsaplin, S.N., Laberko, L.A., Brekhov, E.I. & Boyarintsev, V.V. (2014). Prediktory razvitiya venoznykh tromboembolicheskikh usklozhneniy v eksperimentalnykh patsiyentov z grupy vysokogo riska[Predictors of venous thromboembolic complications in operated patients from high risk group]. Flebologiya – Flebology, 1, 21-30 [in Russian].
Arcelus, J.I. (2007). Recognizing the risk of VTE in surgical patients; International Surgical Thrombosis Meeting "Optimizing VTE Management in surgical patients" (abstract). Greece.
Caprini, J.A. (2013). Thrombotic Risk Assessment: A Hybrid Approach. Retrieved from: http://www.venousdisease.com/ Publications/JACaprini-HybridApproach3-10-05.pdf.
Gouin-Thibault, I. & Samama, M.M. (1999). Laboratory diagnosis of the thrombophilic state in cancer patients. Semin. Thromb. Haem., 25, 167-172.
Green, K.B. & Silverstein, R.L. (1996). Hypercoagulability in cancer. Hemat. One. Clin. North. Am., 10, 499-530.
Kuznik, B.I. (2004). Fiziologiya i patologiya sistemy krovi [Physiology and pathology of the blood system]. Chita [in Ukrainian].
Lip, J.A., Chin, B.S., & Blann, A.D. (2002). Cancer and the prothrombotic state. Lancet Oncol., 3 (1), 27-34.
Donati, M.B. (1994). Cancer and thrombosis. Haemostasis, 24, 128-131.
Heit, J. (2008). The epidemiology of venous thromboembolism in the community. Arterioscler. Thromb. Vasc. Biol., 28 (3), 370- 372.
Colombo, N., Creutzberg, C., Amant, F., Bosse, T., González- Martín, A., Ledermann, J., … Sessa, C. (2016). ESMO-ESGO-ESTRO Consensus Conference on Endometrial Cancer: diagnosis, treatment and follow-up. Ann. Oncol., 27 (1), 16-41. doi: 10.1093/ annonc/mdv484.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у журналі «Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука», погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в цьому журналі (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).