Оптимізація діагностичної програми у хворих на гостру непрохідність тонкої кишки
DOI:
https://doi.org/10.11603/2414-4533.2017.4.8249Ключові слова:
гостра непрохідність тонкої кишки, діагностична програма, оптимізація.Анотація
Метою роботи: розробка ефективної і доступної діагностичної програми у хворих на ГНТК для покращення результатів їх хірургічного лікування.
Матеріали і методи. У 221 пацієнта проведено комплексне обстеження з визначенням індексу коморбідності, функціонального стану хворих і ступеня операційно-анестезіологічного ризику. Ретроспективний аналіз проведено у 30 хворих із несприятливими наслідками.
Результати досліджень та їх обговорення. Рентгенологічне дослідження виконано в 96,67 % померлих хворих і у всіх пацієнтів зі сприятливим перебігом захворювання. УЗД органів черевної порожнини виконано в 33,33 % і 49,77 % випадків, відповідно. Звернено увагу на значення кожного з цих методів під час обстеження хворих. При досліджені моторно-евакуаторної функції травного каналу було виявлено, що задовільна перистальтика ТК була тільки в 8 (3,62 %) випадках, її підсилення спостерігалося у 78 (35,29 %) хворих, пригнічення – у 103 (46,61 %) пацієнтів та її відсутність – у 32 (14,48 %) госпіталізованих. У хворих із несприятливим перебігом захворювання в одному випадку характер перистальтичних звуків був ритмічний, непідсилений, в 36,67 % – спостерігалося їх підсилення, пригнічення та її відсутність – в 60 % хворих. При дослідження ЛІІ та ПЛІ виявлено, що при несприятливому перебізі ГНТК ЛІІ склав (3,99 ± 0,84) од., ПЛІ – (1,21±0,33) од., у хворих при сприятливому перебізі хвороби – (4,06± 0,24) од. і (0,82 ± 0,07) од., відповідно. У 146 (66,06 %) випадках функціональний стан хворих був компенсованим і в 75 (33,94 %) випадках – декомпенсованим. Індекс коморбідності в цих хворих був наступним: до 59 роки – 1,03, у віці 60–74 роки – 4,82 і у віковій групі 75–89 роки – 6,0. У хворих з несприятливим перебігом захворювання індекс коморбідності був значно вищим, що вказувало на важливе значення супутніх захворювань у перебігу ГНТК. Запропоновано діагностичний алгоритм у хворих на ГНТК, який дозволяє проводити моніторинг перебігу захворювання і забезпечує оптимізацію хірургічної допомоги таким пацієнтам.
Посилання
Benedykt, V.V., Hnatiuk, M.S., & Holda, Yu.M. (2002). Osoblyvosti zmin pokaznykiv nespetsyfichnoi rezystentnosti orhanizmu u khvorykh na perytonit [Features of changes in the indices of non-specific resistance of the body in patients with peritonitis]. Zdobutky klinichnoi ta esperymentalnoi medytsyny. Zbirnyk naukovykh prats XLY pidsumkovoi naukovo-praktychnoi konferentsii. Vypusk 7 – Achievements of clinical and experimental medicine. Collection of scientific papers of the XLY final scientific-practical conference. Issue 7. Ternopil: Ukrmedknyha [in Ukrainian].
Kalf-Kalif, Ya.Ya. (1947). O gematologiacheskoy differentsyatsyy razlichnykh form i faz ostrogo apenditsyta [About hematological differentiation of various forms and phases of acute appendicitis]. Khirurgiya – Surgery, 7, 40-43 [in Russian].
Tamm, T.I., Bardiuk, O.Ya., Bohun, O.A., & Kkhalive, V. (2003). Suchasni mozhlyvosti diahnostyky mekhanichnoi kyshkovoi neprokhidnosti na pochatkovykh etapakh yii formuvannia [Modern possibilities of diagnostics of mechanical intestinal obstruction at the initial stages of its formation]. Naukovyi visnyk Uzhhorodskoho universytetu, seriia “Medytsyna” – Scientific Journal of Uzhhorod University, series “Medicine”, 20, 125-128 [in Ukrainian].
Charlson, M.E., Pompei, P., Ales, K.L., & McKenzie, C.R. (1987). A new method of classifying prognostic comorbidity in longitudinal studies: development and validation. J. Chron. Dis., 40 (5), 373-383.
Little, J.P. (1995). Consistency of ASA grading. Anaesthesia, 50 (7), 658-659.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у журналі «Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука», погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в цьому журналі (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).