АНТИТРОМБОЦИТАРНА ТЕРАПІЯ ІШЕМІЧНОГО ІНСУЛЬТУ З ПОЗИЦІЙ ДОКАЗОВОЇ МЕДИЦИНИ

Автор(и)

  • O. R. Levytska Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

DOI:

https://doi.org/10.11603/2312-0967.2018.4.9688

Ключові слова:

ішемічний інсульт, антиагреганти, доказова медицина

Анотація

Мета роботи. Аналіз та систематизація даних кокранівських (KO), систематичних оглядів (СО) та метааналізів (МА) стосовно антитромбоцитарної терапії (АТТ) при ішемічному інсульті (II) з урахуванням сучасних даних доказової медицини (ДМ).

Матеріали і методи. Методи: інформаційного пошуку, аналізу і синтезу. Проведено розширений пошук КО, СО та МА щодо АТТ при ІІ в базах ДМ DORIS та Medline (PubMed). Період проведення – липень 2018 р. У дослідження включено 4 КО та 14 СО і МА (повнотекстові огляди або абстракти). Систематизацію даних здійснювали за видом антиагреганта і видом лікування (моно- чи подвійна антиагрегантна терапія тощо).

Результати й обговорення. Проаналізовано і систематизовано дані щодо ефективності та безпеки використання ацетилсаліцилової кислоти (АСК), дипіридамолу, тиклопідину, клопідогрелю, блокаторів рецепторів глікопротеїну IIb/IIIa (ептифібатиду, абсіксимабу, тирофібану та ін.), цилостазолу, тикагрелору, трифлузалу в гострому періоді ІІ та його вторинній профілактиці. Препаратом вибору для АТТ як в гострому періоді, так і з метою вторинної профілактики ІІ залишається АСК. У хворих, які мають протипоказання до призначення АСК можливе використання альтернативних АА (зокрема, клопідогрелю). Ефективність та безпека одних блокаторів рецепторів глікопротеїну IIb/IIIa (тирофібану та ептифібатиду) не є достатньо достовірною, а використання інших (абсіксимаб тощо) при лікуванні гострого ІІ є потенційно шкідливим і не повинно виконуватись. Питання ефективності та безпеки цих ЛЗ при ІІ повинно досліджуватись у подальших випробовуваннях. Короткочасна подвійна АТТ (АСК+клопідогрель) є корисною для ранньої профілактики у хворих із малим інсультом.

Висновки. За результатами розширеного пошуку публікацій щодо АТТ при ІІ в різних базах даних ДМ за липень 2018 р. встановлено, що питання ефективності, безпеки лікування різними антитромбоцитарними ЛЗ та їх комбінаціями й надалі залишається актуальним напрямом досліджень сучасної інсультології.

Біографія автора

O. R. Levytska, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

кандидат фармацевтичних наук, доцент кафедри організації та економіки фармації

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-12-11

Як цитувати

Levytska, O. R. (2018). АНТИТРОМБОЦИТАРНА ТЕРАПІЯ ІШЕМІЧНОГО ІНСУЛЬТУ З ПОЗИЦІЙ ДОКАЗОВОЇ МЕДИЦИНИ. Фармацевтичний часопис, (4), 69–76. https://doi.org/10.11603/2312-0967.2018.4.9688

Номер

Розділ

ФАРМАКОЕКОНОМІКА