АНАЛІЗ РІВНЯ КОНЦЕНТРАЦІЇ АПТЕЧНИХ ЗАКЛАДІВ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2312-0967.2021.2.12045Ключові слова:
аптечні заклади, аптечні мережі, аптечний ринок, концентрація, конкуренціяАнотація
Мета роботи. Провести аналіз рівня концентрації аптечних закладів (АЗ) в Україні за територіальною та демографічною ознаками і виявити тенденції розвитку конкурентних умов ведення роздрібної реалізації лікарських засобів (ЛЗ).
Матеріали і методи. Для оцінки рівня концентрації аптечних закладів, з огляду на територіальне розташування аптек (за областями), застосовували метод групувань, що дав можливість типологізувати адміністративні субʼєкти. Як вихідні показники було взято: кількість аптечних закладів (дані Ліцензійного реєстру з виробництва лікарських засобів (в умовах аптеки), оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобам), чисельність населення та площу по областях України (сайт Державної служби статистики України), як результативні вважали кількість населення на один аптечний заклад і кількість аптечних закладів на 100 км2.
Для побудови контура за кількістю АЗ, що входять до груп у розрахунку на 10 тис. осіб і 100 км2 використано графічний метод.
Результати й обговорення. Аналіз показав, що при групуванні аптечних закладів за демографічною ознакою більше половини областей мають дуже високий та високий рівень концентрації аптечного ринку. Це означає, що рівень доступності аптек для населення в Україні високий, проте має місце надзвичайно висока конкуренція. Групування аптечних закладів відповідно до територіального поширення показало, що близько 50 % областей України мають низьку концентрацію аптечного ринку в розрахунку на одиницю площі, тобто фізична доступність аптек та фармацевтичної допомоги в них є досить низькою.
Висновки. Виявлено певний дисбаланс при двох групуваннях: за демографічною ознакою в більш ніж половині областей дуже висока концентрація аптечних закладів, тобто конкуренція в роздрібному сегменті фармацевтичного ринку вкрай висока, а за територіальною ознакою майже половина регіонів – з низьким рівнем концентрації аптечних закладів. Тобто області з переважно сільськими населеними пунктами мають низький рівень фармацевтичного забезпечення. Це свідчить лише про те, що в аптечному сегменті визначальним є вплив фінансових чинників на організацію фармацевтичної діяльності та комерціалізація.
Посилання
Nemchenko OA. [Systematization of the experience of the pharmacy chains functioning in countries with liberal approaches to state regulation of the pharmaceutical provision of the population]. Sots farm v okhoroni zdorovia. 2015;1(2): 55-63. Ukrainian.
Yatsyshyn YaI, Korniienko OM, Horodetska IYa, Korolov MV, Hromovyk BP. [Organizational peculiarities of pharmaceutical support for the population of Ternopil oblast]. Farmats chasopys. 2020;2: 60-8. Ukrainian.
Dmytryk K. Infrastructure of the pharmacy market: the evolutionary path of consolidation of the distribution segment. Ezhenedelnyk «Apteka». 2020;48. Available from: : https://www.apteka.ua/article/575325. Ukrainian.
Bushyna NS. Development of methodological approaches to assessing the competitiveness of pharmacy organizations at the regional level. Candidate’s thesis. Kursk; 2015. 249 p. Russian.
State Service of Ukraine on Medicines and Drugs Control. [Electronic resource]. Available from: https://www.dls.gov.ua/. Ukrainian.
State Statistics Service of Ukraine. [Electronic resource]. Available from: http://www.ukrstat.gov.ua/. Ukrainian.
Derbenova YaV. [Potential to increase the competitiveness of the pharmaceutical industry of Ukraine in the national and international markets]. Problemy innovatsiino-investytsiinoho rozvytku. 2017;10: 3-7. Available from: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Piir_2017_10_3. Ukrainian.
Panfilova HL, Bohdan NS. Analysis of organizational and economic ambushes of the functioning of the health protection system and pharmaceutical safety of the population in the Republic of Poland. Professional management in the current minds of the development of the market: materials of the 7th scientific and practical conference with international participation. 2019 November 1; Kharkiv. 2019. Ukrainian.
Horlova I. [Brief overview of the state of the pharmaceutical market of Ukraine for the I quarter of 2020 and the forecast of its development for the current year]. Farmatsevt otrasl. 2020;3(80). Available from: https://promoboz.com/journal/2020/3-80-iyun/stislij-oglyad-stanu-farmatsevtichnogo-rinku-ukrayini-za-i-kvartal-2020-r-ta-prognoz-jogo-rozvitku-na-potochnij-rik/. Ukrainian.
The Ministry of Health of Ukraine will support the bill on the restriction of pharmacy monopolies after its completion. Official website of the Ministry of Health [Electronic resource]. Available from: : https://promoboz.com/journal/2020/3-80-iyun/stislij-oglyad-stanu-farmatsevtichnogo-rinku-ukrayini-za-i-kvartal-2020-r-ta-prognoz-jogo-rozvitku-na-potochnij-rik/. Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Фармацевтичний часопис
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі .
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).