ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ БОРОТЬБИ З ФАЛЬСИФІКАЦІЄЮ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ В УКРАЇНІ: ПОГЛЯД ФАХІВЦІВ АПТЕЧНИХ ЗАКЛАДІВ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2312-0967.2020.4.11642Ключові слова:
ліки, фальсифікація, фальсифіковані лікарські засоби, аптечні заклади, фармацевтичні фахівці, анкетування, респондентиАнотація
Метою роботи було проведення оцінки ефективності боротьби з фальсифікацією ліків із використанням анкетного опитування фахівців аптечних закладів різних регіонів України.
Матеріали та методи дослідження. Наукові публікації за проблемою фальсифікації ліків, а також аналіз даних анкетування фахівців аптечних закладів різних регіонів України щодо проблем боротьби з фальсифікацією лікарських засобів (ЛЗ). Дослідження проводили з використанням методів анкетного опитування, систематизації та узагальнення.
Результати і обговорення. За результатами анкетного опитування, проведеного на національному рівні (13 областей, що представляють схід, захід, північ, південь та центр України), понад 33% опитуваних відповіли, що частка фальсифікованих лікарських засобів (ФЛЗ) складає від 1% до 5%, що відповідає даним, які наводилися ВООЗ щодо об’єму субстандартних та фальсифікованих лікарських засобів для країн з низьким і середнім рівнем доходу (до 10,5%) [1]. До ознак фальсифікації ЛЗ респонденти найбільше віднесли «Маркування на іноземній мові» (44,85%). Щодо основних каналів збуту ФЛЗ, то понад 75% респондентів назвали інтернет-торгівлю. Стосовно методів та заходів, які слід застосовувати виробникам та аптечним закладам в боротьбі з фальсифікацією ліків, то такими назвали дотримання стандарту GMP близько 75% опитуваних, в той же час понад 64% очікують від виробників запровадження додаткового захисту упаковок ЛЗ від підробок, зокрема 44% - обов'язковий перехід на маркування 2-d штрих-кодами, а також понад 78% респондентів назвали закупівлю ЛЗ лише у постачальників, сертифікованих на відповідність GDP.
Висновок. З метою створення ефективної системи боротьби з розповсюдженням фальсифікованих ліків пропонується створення Національної програми боротьби з фальсифікацією ЛЗ, а також розробка практичних рекомендацій для фармацевтичних фахівців щодо виявлення фальсифікованих препаратів і запобігання їх незаконному обігу.
Посилання
A study on the public health and socioeconomic impact of substandard and falsified medical products. WHO, 2017. Available from: https://www.who.int/publications/i/item/study-on-public-health-socioeconomic-impact-substandard-falsified-medical-products-978-92-4-151343-2
Substandard and falsified medical products. WHO. Available from: https://www.who.int/health-topics/substandard-and-falsified-medical-products#tab=tab_1
Лебедь СО, Немченко АС. Експертна оцінка боротьби з фальсифікацією лікарських засобів в Україні. Фарм. журнал. 2020; 75 (4):30-38.
Немченко АС, Лебедь СО. Аналіз стану та проблем боротьби з розповсюдженням фальсифікованих лікарських засобів. Соціальна фармація в охороні здоров’я. 2020;6 (3):34-40.
Тулегенова АР, Дильбарханова ЖР, Сокуренко ИА. Анализ результатов опроса фармацевтических работников по проблеме фальсификации лекарственных препаратов и их незаконного оборота на фармацевтическом рынке Республики Казахстан, Управління, економіка та забезпечення якості в фармації. 2018; 1 (53): 63-71.
Каштанова ОА. Научное обоснование оптимизации аудита процессов хранения лекарственных средств на региональном уровне (на примере Астраханской области) [диссертация]. Курск, 2013. 230 с.
Alwon BM. Developing a national strategy for combating counterfeit medicines : PhD Thesis. School of Pharmacy University of East Anglia. 2015, 366 р. Available from: https://ueaeprints.uea.ac.uk/id/eprint/59256/1/Bassam_Alwon-PhD_Thesis.pdf.
Nedelkov N, Yordanov E, Hristov E, Petkova V, Ognianov S, Andreevska K et al. Serialization and Verification of Medicinal Products – A Pilot Study Among Pharmacists in Bulgaria. Acta Med. Bulg. 2019;XL VI (3):18-22.
Khokhlova NA, Demyanenko VG, Breusova SV. Study for the reasons of counterfeit drugs incoming into pharmacies of Kharkov city. Actual questions оf development оf new drugs : abstr. XX intern. scient. and pract. conf.; 2014 Apr 22-23; Kharkiv. Kharkiv: NUPh; 2014. p. 324.
До відома споживачів лікарських засобів. Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Available from: https://www.dls.gov.ua/dicls_news/%D0%B4%D0%BE-%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%87%D1%96%D0%B2-%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D1%85-%D0%B7%D0%B0%D1%81%D0%BE-2/
WHO Global Surveillance and Monitoring System for substandard and falsified medical products. WHO, 2017. Available from: https://www.who.int/publications/i/item/978-92-4-151342-5
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Фармацевтичний часопис
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі .
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).