ОБҐРУНТУВАННЯ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ РОЗРОБКИ ЛІКАРСЬКОГО ЗАСОБУ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ЙОДНОЇ ПРОФІЛАКТИКИ РАДІАЦІЙНИХ УРАЖЕНЬ У ДІТЕЙ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2312-0967.2020.1.10904Ключові слова:
радіаційна аварія, йодна профілактика, новонароджені діти і немовлята, калію йодидАнотація
Мета роботи. Обґрунтування необхідності розширення асортименту лікарських засобів для йодної профілактики у випадку радіаційних аварій.
Матеріали і методи. Застосовували методи інформаційного пошуку, систематизації, контент-аналізу, порівняння та узагальнення.
Результати й обговорення. За результатами аналізу асортименту препаратів із калію йодидом станом на 1 грудня 2019 року встановлено, що на українському фармацевтичному ринку зареєстровано 30 позицій з калію йодидом у вигляді 7 лікарських форм. Зареєстровані препарати призначені для лікування захворювань щитоподібної залози та профілактики йодного дефіциту і містять дозу стабільного йоду 100–200 мкг, що недостатньо для профілактики радіаційних уражень. Обґрунтовано необхідність розробки рідких лікарських засобів із калію йодидом у формі перорального розчину екстемпорального виготовлення або промислового виробництва для проведення йодної профілактики дитячому населенню та дітям у пологових будинках, дитячих лікарнях та інших дитячих закладах. Запропоновано впровадження промислового виробництва перорального розчину з концентрацією калію йодиду 65 мг/мл (6,5 %). У аптеках із правом екстемпорального виготовлення лікарських засобів у випадку отримання повідомлення про радіаційну аварію запропоновано виготовляти 0,65 % і 0,32 % розчини калію йодиду для профілактики радіаційних уражень у дітей різного віку.
Висновки. Встановлено відсутність на українському фармацевтичному ринку препаратів калію йодиду для захисту новонароджених та дітей до 3-х років від радіаційних уражень щитоподібної залози. З урахуванням міжнародних та національних вимог обґрунтовано необхідність розробки рідких пероральних лікарських засобів з калію йодидом промислового виробництва або екстемпорального виготовлення для проведення йодної профілактики дітям віком від народження до 3 років.
Посилання
On approval of the Procedure for implementation of urgent measures of iodine prevention among the population of Ukraine in the event of a radiation accident. Order of the State Nuclear Regulatory Inspectorate of Ukraine No. 154 of 08.11.2011. [Про затвердження Порядку здійснення невідкладних заходів йодної профілактики серед населення України у разі виникнення радіаційної аварії. Наказ Державної інспекції ядерного регулювання України № 154 від 08.11.2011] https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1353-11. Ukrainian.
PAG Manual: Protective Action Guidesand Planning Guidance for Radiological Incidents. Available at: https://www.nrc.gov/docs/ML1635/ML16351A497.pdf
Guidance. Potassium Iodide as a Thyroid Blocking Agent in Radiation Emergencies. FDA. 2001. https://www.fda.gov/media/72510/download
Guidelines for Iodine Prophylaxis following Nuclear Accidents. WHO. 1999. https://www.who.int/ionizing_radiation/pub_ meet/Iodine_Prophylaxis_guide.pdf
Afanasiev DYe. [Medical assistance to the infant population during radiation events in the first stages]. Problemy radiatsiinoi medytsyny ta radiobiolohii. 2016;21: 21-44. Ukrainian.
U.S. Food and Drug Administration. Available at: https://www.fda.gov/drugs
State Register of Medicines of Ukraine [Державний реєстр лікарських засобів України]. Available at: http://www.drlz.kiev.ua/ Ukrainian.
Guidance. Requirements for the manufacture of non-sterile medicines in pharmacies. [Настанова СТ-Н МОЗУ 42-4.5:2015 Вимоги до виготовлення нестерильних лікарських засобів в умовах аптек]. Kyiv; 2015. Ukrainian.
Guidance. Requirements for the manufacture of sterile and aseptic drugs in pharmacies. [Настанова СТ-Н МОЗУ 42-4.6:2015. Вимоги до виготовлення стерильних та асептичних лікарських засобів в умовах аптек]. Kyiv; 2015. Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі .
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).