ОБҐРУНТУВАННЯ ВИБОРУ ДОПОМІЖНИХ РЕЧОВИН ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ ТАБЛЕТОК З РОСЛИННИМИ ЕКСТРАКТАМИ ТА ЕФІРНОЮ ОЛІЄЮ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2312-0967.2019.3.10444Ключові слова:
таблетки, рослинні екстракти, допоміжні речовини, фармако-технологічні показники, математичне плануванняАнотація
Мета роботи. Дослідити та обрати оптимальні допоміжні речовини (ДР) у склад таблеток на основі сухих екстрактів трави герані криваво-червоної, герані сибірської та ефірної олії шавлії мускатної для місцевого застосування у ротовій порожнині.
Матеріали і методи. У склад таблеток входить фармацевтична композиція, що містить сухі екстракти трави герані криваво-червоної і герані сибірської, ефірну олію шавлії мускатної, а також ДР. Вплив ДР на фармако-технологічні властивості таблеток вивчали за показниками: процес пресування, зовнішній вигляд, однорідність маси, стійкість до роздавлювання, стираність, час розпадання.
Результати й обговорення. Результати дисперсійного аналізу експериментальних даних показали, що процес пресування таблеток із МКЦ 102, натрій кроскармелозою та неусіліном UFL2 проходив рівномірно, без адгезії порошкових мас до прес-інструмента. Таблетки із неусіліном UFL 2, компактролом, Ді-Пак і просолвом SMCC 90 мали найкращий зовнішній вигляд. Однорідність маси таблеток в межах ±5 % забезпечували наступні ДР: компактрол, емкомпрес, крохмаль кукурудзяний і прежелатинізований, натрій стеарилфумарат, магній карбонат основний, МКЦ 102, манітол 60. Найміцніші таблетки отримували з допомогою неусіліну US 2, МКЦ 200, натрій карбоксиметилкрохмалю, мікроцелаку 100, Ді-Паку і магній стеарату. Неусілін UFL 2, емкомпрес, МКЦ 102, крохмаль прежелатинізований, лудіпрес і кислота стеаринова дозволили отримати таблетки із найменшою стираністю. А найшвидше розпадались таблетки із натрій кроскармелозою, аеросилом 200, МКЦ бурстом, манітолом 60, емкомпресом і натрій стеарилфумаратом.
Висновки. За сукупністю вивчених показників відібрані кращі поєднання ДР для подальшого вивчення з метою розробки оптимального складу та технології таблеток для місцевого застосування у ротовій порожнині.
Посилання
Hordiіenko OI, Hroshovyі TA, Klymnyuk SI, Pokryshko OV, Benzelʹ IL, Benzelʹ LV , inventors; I. Horbachevsky Ternopil National Medical University, assignee. Pharmaceutical composition with antimicrobial, antifungal and anti-inflammatory action on the basis of plant extracts and essential oil [Фармацевтична композиція з антимікробною, протигрибковою і протизапальною дією на основі рослинних екстрактів та ефірної олії]. UA 2018 07941 (Patent) 2019 Jan 10. Ukrainian.
Ruban OA, Pertsev IM, Kutsenko SA, Masliy YuS. Substances in the manufacture of drugs: teaching manual for students of higher education [Допоміжні речовини у виробництві ліків: навч. посіб. для студентів вищ. фармац. навч. закл.] Kharkiv: Zoloti storinku; 2016. Ukrainian.
Hordiіenko OI, Hroshovyі TA [Investigation of the influence of excipients on pharmaco-technological properties of powder masses with plant extracts and essential oil] Farmatsevt chasop. 2019;2: 6642. Ukrainian.
State Pharmacopoeia of Ukraine. [Державна Фармакопея України: в 3 т.,2e вид.] Kharkiv: Derzhavne pidpryiemstvo «Naukovoekspertnyi farmakopeinyi tsentr»; 2015. Ukrainian.
Hroshovyi TA, Martsenyuk VP, Kucherenko LI, Vronska LV, Huryeyeva CM. Matematychne planuvannya eksperymentu v farmatsiyi [Mathematical planning of experiment in pharmacy]. Ternopil: Ternopil State Medical University; 2008. 368 p. Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі .
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).