ІНСУЛІНОРЕЗИСТЕНТНІСТЬ У ХВОРИХ НА ВПЕРШЕ ДІАГНОСТОВАНИЙ ТУБЕРКУЛЬОЗ ЛЕГЕНЬ ІЗ РІЗНИМИ РЕЗУЛЬТАТАМИ ЛІКУВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2727.2018.4.9312Ключові слова:
інсулінорезистентність, туберкульоз, результати лікуванняАнотація
Мета – оцінити рівні глюкози, інсуліну, визначених натще, та індексу homeostasis model assessment (HOMA-IР) у хворих на неефективно лікований вперше діагностований туберкульоз легень (НЛТБ), порівняно із даними пацієнтів, які успішно завершили курс лікування (ВДТБ).
Матеріали і методи. Було обстежено 49 хворих на вперше діагностований туберкульоз легень. Пацієнтів розподілили на 2 групи. У 1-у групу увійшло 28 хворих на НЛТБ. У 2-у (групу порівняння) включено 11 пацієнтів із ВДТБ. Зразки крові брали перед початком лікування, через 3 міс. від початку лікування та через 2-3 міс. лікування у 1-й групі. Рівень глюкози визначали у плазмі натще гексокіназним методом із застосуванням біохімічного аналізатора Beckman Coulter AU640, Японія. Рівень інсуліну у сироватці визначали натще електрохемілюмінесцентним методом із використанням аналізатора Cobas e411, Швейцарія. HOMA-ІР вираховували за методом Matthews et al. (1985).
Результати. Рівні глюкози натще в обох групах були майже однаковими і не відрізнялися від норми (р˃0,05). Рівні інсуліну натще не перевищували норму, але були вищими у хворих 1-ї групи, ніж у 2-ї (р˂0,05). Це означало, що у них визначалася невелика відносна гіперінсулінемія. Індекс HOMA-ІР у 1-й групі також перевищував показник 2-ї групи (р˂0,05). Зростання рівнів глюкози натще відзначалося у 10,7 % пацієнтів 1-ї групи та у 4,8 % – 2-ї групи. Зниження рівня глюкози мало місце лише у 4,8 % пацієнтів 2-ї групи. Зростання рівня інсуліну натще мало місце в 1 випадку серед хворих 1-ї групи, у 2-й групі не було жодного пацієнта із гіперінсулінемією; зниження рівнів інсуліну було зареєстровано лише у 14,3 % хворих 1-ї групи (р˃0,05). Зростання індексу HOMA-ІР відзначалося переважно серед хворих 1-ї групи: 9 випадків (33,3 %) проти 1 (4,8 %) у 2-й групі (р˂0,05). Тобто, невелика відносна гіперінсулінемія за нормальних значень глюкози та зростання індексу ІР може бути ознакою доклінічних порушень вуглеводного обміну у хворих на НЛТБ.
Висновки. Це може свідчити про вплив вірулентних мікобактерій та більш тяжких рентґенологічних змін на вуглеводний обмін та/чи негативний вплив таких порушень на прогноз туберкульозу.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [ВКАЖІТЬ ПЕРІОД ЧАСУ] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).