ЕКОЛОГО-БІОЛОГІЧНІ, ЕПІДЕМІОЛОГІЧНІ ТА КЛІНІЧНІ АСПЕКТИ ЕНДЕМІЧНОГО ОСЕРЕДКУ ОПІСТОРХОЗУ В СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2727.2016.2.6522Ключові слова:
опісторхоз, опісторхіди, короп, молюски бітинії, природний осередок, захворюваність, клініка.Анотація
На території Сумської області зареєстровано 4 види опісторхід: Opisthorchis felineus, Pseudamphistomum truncatum, Metorchis bilis і Metorchis xanthosomus. Встановлено, що осередки опісторхідозів в умовах досліджуваної території прив’язані, в першу чергу, до малих річок. Марити опісторхід у природних екосистемах Сумської області зареєстровані у 5 видів м’ясоїдних ссавців. В антропогенних екосистемах Сумської області провідну роль у циркуляції опісторхід відіграють домашні коти. Проведена оцінка зараження коропових риб метацеркаріями опісторхід. Встановлено, що домінантними з точки зору зараження і накопичення метацеркарій опісторхід є 3 види коропових риб: плітка, краснопірка і уклейка. Опісторхоз переважно перебігає латентно. З маніфестних форм хвороби найчастіше виявляється холецистит (78,6 %). Вирішальну роль у діагностиці хронічного опісторхозу має копроовоскопія (100 %). Групу ризику складають рибалки та члени їх сімей (71,9 %). Основним фактором передавання є солена та в’ялена риба.
Посилання
Parazytolohiia ta invaziini khvoroby tvaryn / V.F. Halat, A.V. Berezovskyi, N.M. Soroka, M.P. Prus. – Kyiv: Urozhai, 2009. – 368 s.
Vlasenko V.V. Khvoroby ryb / V.V. Vlasenko, Yu.D. Temnikhanov. – Vinnytsia, 2012. – 676 s.
Hryshchenko L.Y. Bolezny rыb y osnovы rыbovodstva / L.Y. Hryshchenko, M.Sh. Akbaev, H.V. Vasylkov. – M.: Kolos, 1999. – 456 s.
Zon H.A. Patolohichna anatomiia parazytarnykh khvorob tvaryn / H.A. Zon. – Sumy: Dzherelo, 2005 – 226 s.
Sytuatsiia z opistorkhozu v Sumskii oblasti ta v Ukraini / [S.Ie. Sholokhova, A.O. Snitsar, V.B. Mironenko ta in.] // Suchasni infektsii. – 2004. – № 4. – S. 9-11.
Davy'dov O.N. Bolezni presnovodny'kh ry'b / O.N. Davy'dov, Yu.D. Temnikhanov. – K.: «Vetinform», 2003. – 544 s.
Dakhno I.S. Ekolohichna helmintolohiia / I.S. Dakhno, Yu.I. Dakhno. – Sumy, 2010. – 220 s.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [ВКАЖІТЬ ПЕРІОД ЧАСУ] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).