ОСОБЛИВОСТІ ТУБЕРКУЛЬОЗУ В ДІТЕЙ І ПІДЛІТКІВ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2727.2024.1.14411Ключові слова:
туберкульоз, діти, підліткиАнотація
Мета роботи – проаналізувати особливості діагностики і клініки туберкульозу (ТБ) у дітей та підлітків, визначити структуру клінічних форм, варіанти перебігу, характер ускладнень легеневого і позалегеневого туберкульозу. Представити опис клінічного випадку.
Пацієнти і методи. Проаналізовано особливості виявлення, діагностики і клінічного перебігу туберкульозу у 30 дітей та підлітків. У віці 2-14 років було 19 дітей, з них 3 до 5 років і 11 підлітків (15-17 років).
Результати досліджень та їх обговорення. Серед клінічних форм первинного генезу переважав більш поширений первинний туберкульозний комплекс (7 хворих), туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів був в одному випадку. Інфільтративний туберкульоз діагностовано в 6 випадках, дисемінований – у 3, вогнищевий – в 1 випадку. Ці форми туберкульозу реєстрували однаково часто як в дітей, так і в підлітків і в 4 пацієнтів поєднувались із позалегеневими специфічними ураженнями. Деструкції в легенях визначали у 3 підлітків і в 1 дитини 6 років з первинним туберкульозним комплексом. Мікобактерії туберкульозу (МБТ) в матеріалі з трахеї і бронхів виявлено у 7 хворих. Стійкість МБТ до протитуберкульозних препаратів була у 2 дітей.
Туберкульоз позалегеневої локалізації в цілому діагностовано в 16 (53,3 %) пацієнтів. Туберкульоз периферичних лімфатичних вузлів виявлено у 4 хворих, шкіри – у 3. Туберкульоз хребта з деструктивними змінами і утворенням натічника встановлено у 4 дітей, в однієї дитини у поєднанні з вогнищевим туберкульозом легень. По одному випадку діагностовано специфічне ураження колінного суглоба з утворенням нориці, туберкульоз очей. В поєднанні з легеневим туберкульозом були: туберкульозний плеврит (1), енцефаліт з деструкцією (1), туберкульоз соскоподібного відростка (1). Всі випадки туберкульозу шкіри, периферичних лімфатичних вузлів і соскоподібного відростка підтверджені гістологічно. В пунктаті з колінного суглоба і плевральній рідині виявлено МБТ.
Висновки. У дітей і підлітків з легеневим і позалегеневим туберкульозом переважали поширені форми з ускладненнями і бактеріовиділенням. У 53,3 % дітей і підлітків, хворих на туберкульоз, діагностовано позалегеневу локалізацію процесу. При підозрі на туберкульоз у дітей і підлітків результати проби Манту і квантиферонового тесту необхідно враховувати в комплексі з іншими методами обстеження.
Посилання
Management of Multidrug-Resistant Tuberculosis in Children: A FIELD GUIDE. Fourth Edition. (2019). SENTINAL. sentinel-project.org. Retrieved from: http://sentinel-project.org/wp-content/uploads/2019/02/Updated_DRTB-Field-Guide-2019-V3.pdf.
Pelosi, U., Pintus, R., Savasta, S., Fanos, V. (2023). Pulmonary Tuberculosis in Children: A Forgotten Disease? Latest Review Papers in Medical Microbiology, 11(7),1722. DOI: 10.3390/microorganisms11071722. DOI: https://doi.org/10.3390/microorganisms11071722
Sahelashvili-Bil, O. I. (2022). Peculiarities of the course of multidrug-resistant pulmonary tuberculosis in children and adolescents from centers of chemoresistant tuberculosis infection. Tuberculosis, lung diseases, HIV Infection, 3(50), 27-33. DOI: http: //doi.org/10.30978/TB-2022-3-27 [in Ukrainian]. DOI: https://doi.org/10.30978/TB-2022-3-27
Bilogortseva, O. I., Dotsenko, Ya. I., Sivachenko, O. E., Kyrilova, T. V., Shatunova, V. A. (2020). Tuberculosis in children in Ukraine: dynamics of incidence and screening examination over 14 years. Pivdennoukrayinskyy medychnyy naukovyy zhurnal, 27, 8-11 [in Ukrainian].
Public Health Center of Ukraine. Statistics on TV (2022). phc.org.ua. Retrieved from: https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/tuberkuloz/statistika-z-tb [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Л. А. Грищук, Н. С. Кравченко, Н. М. Білик, С. В. Мадич, С. О. Білик

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [ВКАЖІТЬ ПЕРІОД ЧАСУ] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).