Особливості зміни видового складу мікрофлори при застосуванні вакуумної терапії хронічних ран у хворих на синдром стопи діабетика
DOI:
https://doi.org/10.11603/2414-4533.2017.3.8126Ключові слова:
цукровий діабет, синдром стопи діабетика, вакуумна терапія.Анотація
Мета роботи: вивчити зміну кількісного та якісного складу мікрофлори при застосуванні вакуумної терапії хронічних ран у хворих на синдром стопи діабетика.
Матеріали і методи. На основі обстеження та лікування 122 хворих на цукровий діабет, ускладнений синдромом стопи діабетика, які впродовж 2013–2016 рр. перебували на стаціонарному лікуванні в клініці загальної хірургії ДВНЗ “Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України” (Тернопільської міської комунальної лікарні швидкої допомоги). Серед обстежених хворих чоловіків було 79 (64,8 %), жінок – 43 (35,2 %) віком від 47 до 69 років. Хворих на ЦД легкого ступеня було 19, середньої тяжкості – 76, тяжкого – 27. Стадію компенсації ЦД діагностовано у 43 хворих (35,2 %), субкомпенсації – у 62 (50,8 %), декомпенсації – у 17 (14 %) пацієнтів. Хворих із невропатично-інфікованою формою (НІФ) ССД було 48 (39,3 %), ішемічно-гангренозною (ІГФ) – 74 (60,7 %). Всім хворим проводили загальне клініко-лабораторне та інструментальне обстеження: об’єктивне обстеження, збір скарг та анамнезу захворювання, вивчали зміни мікрогемодинаміки нижніх кінцівок, проводили цитологічні, мікробіологічні та морфологічні дослідження. Терапевтичний вплив вакууму забезпечували за допомогою вакуум-апарата “АГАТ-ДНІПРО” (80–125 мм рт. ст.). Кількісний та якісний склад мікрофлори визначали за допомогою бактеріологічного дослідженням ранового ексудату на день госпіталізації, 3, 6, 9 та 14 доби лікування.
Результати досліджень та їх обговорення. Мікробіологічне дослідження показало, що у 42,6 % спостерігалося поєднання 2–3 видів мікроорганізмів, у 57,4 % – 4–5. Частіше при хронічних ранах висівалася грампозитивна мікрофлора (62,48 %). Порівняно з госпіталізацією, достовірно зменшувалася колонізація ранових дефектів (р<0,05–0,01). Таку ж тенденцію спостерігали і в подальші терміни лікування. З 6-ї доби мікробна контамінація хронічних ран знизилася і становила (3,14±0,47) lg КУО/г. На 9-ту добу загальна кількість мікроорганізмів становила (3,36±0,37) lg КУО/г в контрольній групі проти (1,94±0,12) lg КУО/г в основній групі, а з 14 дня лікування з ран не виділялися лише аеробні бацили. Доведено, що застосування вакууму для лікування хронічних ран зменшує кількісний та видовий склад мікроорганізмів, що, в свою чергу, дозволяє скоротити стаціонарне лікування хворих у середньому на (4,1±1,7) ліжко-дні.
Посилання
Abaev, Yu.K. (2006). Rany i ranevaya infektsiya. Spravochnik khirurga [Wounds and wound infection. Directory of a surgeon]. Rostov on the Don: Phoenix [in Russian].
Beseedin, O.M., Malyuk,Yu.Yu., & Karpenko, L.I. (2014). Vakuum-instiliatsiina terapiia u khvorykh syndromom diabetychnoi stopy [Vacuum-instillation therapy for patients with diabetic foot syndrome]. Klinichna khirurhiia - Clinical Surgery, 11 (3), 8-10 [in Ukrainian].
Obolenskyy, V.N., Semenova, T.V., Leval, P.S., & Plotnikov, A.A. (2010). Sindrom diabeticheskoy stopy v klinicheskoy praktike [Diabetic Foot Syndrome in Clinical Practice]. Russkiy meditsinskiy zhurnal – Russian Med. Journal, 2, 45-58 [in Russian].
Udovichenko, O.V., & Grekova, N.M. (2010). Diabeticheskaya stopa [Diabetic foot]. Moscow: Prakticheskaya meditsina [in Russian].
Khramilin, V.N., (2005) Sovremennye aspekty mestnogo lecheniya khronicheskikh ran nizhnikh konechnostey u bolnykh sakharnym diabetom [Modern aspects of local treatment of chronic lower limb wounds in patients with diabetes mellitus]. Sakharnyy diabet – Diabetes Mellitus, 4, 1-8 [in Russian].
Szabo, C., Zanchi, A., & Komjati, K. (2002). Poly (ADP-ribose) polymerase is activated in subjects at risc of developing type 2 diabetes and is associated with impaired wascular reactivity. Circulation, 106, 2680-2686.
Suzuki, E. (2003). Prevalence and major risk factors of reduced flow volume in lower extremities with normal ankle-brechial index in Japanese patients with type 2 diabetes. Diabetes Care, 1443-1446.
Boulton, A. J .M., Connor, H. & Cavanagh, P. (Eds.) (2000). The Foot in diabetes 3d. J. Wiley & Sons. Inc.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у журналі «Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука», погоджуються з такими умовами:
а. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
в. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в цьому журналі (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.
г. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).