Лапаростомія у хворих на гострий поширений перитоніт
DOI:
https://doi.org/10.11603/2414-4533.2022.2.13173Ключові слова:
гострий поширений перитоніт, лапаростомія, удосконалений спосіб лапаростоміїАнотація
Мета роботи: розробка критеріїв вибору хірургічної тактики для проведення лапаростомії у хворих на гострий поширений перитоніт (ГПП) для покращення результатів їх хірургічного лікування.
Матеріали і методи. Проведено ретроспективний аналіз 50 медичних карт стаціонарного хворого, померлого від ГПП. У клінічних умовах досліджено результати лікування 131 пацієнта після хірургічного лікування ГПП. В загальноприйнятий комплекс дослідження включали визначення Мангеймського індексу перитоніту, лейкоцитарного індексу інтоксикації, індексу коморбідності і ступінь операційно-анестезіологічного ризику за шкалою ASA. Крім цього, проводили вимірювання інтраабдомінального тиску за I. Kron et al. (1984), M. Cheatham et al. (1998).
Результати досліджень та їх обговорення. При проведенні ретроспективного аналізу медичних карт померлих хворих було встановлено, що інтубацію тонкої кишки (ТК) було виконано тільки в 14 % прооперованих хворих, а закінчення операції у вигляді лапаростоми було проведено в 10 (20 %) випадків. Щодо пацієнтів, результати лікування яких було досліджено в клінічних умовах, то у 18 (13,74 %) пацієнтів на ГПП під час закінчення лапаротомії було використано лапаростомію. У 13 випадках використовували цей метод під час первинного оперативного втручання, в 5 – під час проведення релапаротомії у хворих на післяопераційний перитоніт. В 7 випадках ми проводили інтубацію ТК відкритим способом за допомогою кінцевої ентеростомії після вимушеної резекції дистального відділу органа і за запропонованою методикою при неефективності закритої антеградної декомпресії у хворих на ГПП під час релапаротомії з приводу неліквідованого перитоніту. Використання запропонованого способу у хворих дало змогу зменшити кількість релапаротомій для закриття лапаростоми при сприйнятливому перебігу ГПП, що суттєво покращувало результати хірургічного лікування цих пацієнтів.
Посилання
Choua, O, Ali, M.M., Kaboro, M., Moussa, K.M., Anour, M. (2017). Etiological, clinical, and therapeutic aspects of acute generalized peritonitis in N'Djamena, Chad. Med. Sante Trop., 27 (3), 270-273.
Dziubanovskyi, I.Y., Pidruchna, S.R., Verveha, B.M., Zhulkevych I.V., Melnyk, N.A., Svan, O.B. (2021). Morphological characteristics of lungs with experimental peritonitis on the background of diabetes mellitus. Biointerface Research in Applied Chemistry, 11 (1), 7511-7518.
Dzubanovsky, I.Y. Benedykt, V.V., Prodan, A.M. (2020). Laparostoma in a surgical treatment of acute obstruction of the small intestine. Art of Medicine, 3 (15), 74-78.
Mattos, A.A., Wiltgen, D., Jotz, R.F., Dornelles, C.M.R., Fernandes, M.V., Mattos, Â.Z. (2020). Spontaneous bacterial peritonitis and extraperitoneal infections in patients with cirrhosis. Ann. Hepatol., 19 (5), 451-457.
Dziubanovskyi, I.Y., Pidruchna, S.R., Melnyk, N.A., Verveha, B.M., Hudyma, A.A., Logoyda, L.S. (2020). Status of cellular immunity in rats under conditions of acute widespread petitonitis in the setting of diabetes mellitus. Biointerface Research in Applied Chemistry, 10 (2), 5243-5246.
Sharma, S., Singh, S., Makkar, N., Kumar, A., Sandhu, M.S. (2016). Assessment of Severity of Peritonitis Using Mannheim Peritonitis Index. Nigerian Journal of Surgery, 22 (2), 118-122.
Charlson, M.E., Pompei, P., Ales, K.L., McKenzie, C.R. (1987). A new method of classifying prognostic comorbidity in longitudinal studies: development and validation. Journal of Chronic Diseases, 40 (5), 373-383.
Little, J.P. (1995). Consistency of ASA grading. Anaesthesia, 50 (7), 658-659.
Kron, I.L, Harman, P.K., & Nolan, S.P. (1984). The measurement of intraabdominal pressure as a criterion for abdominal re-exploration. Annals of Surgery, 199, 28-30.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у журналі «Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука», погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в цьому журналі (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).