Морфологічні критерії деструкції жовчного міхура у хворих на гострий холецистит, що виник на тлі covid-2019
DOI:
https://doi.org/10.11603/2414-4533.2022.2.13171Ключові слова:
COVID-2019, жовчний міхур, гострий холециститАнотація
Мета роботи: вивчити морфологічні особливості жовчного міхура при гострому холециститі, що виник на тлі CoViD-2019.
Матеріали і методи. Забір матеріалу для гістологічних досліджень здійснювали із проксимальної та середньої третини жовчного міхура, а також із ділянки дна. Отримані фрагменти стінки міхура після фіксації в 10 % розчині нейтрального забуференого формаліну обробляли в гістопроцесорі LogosOne та заливали в парафінові блоки. Тканинні зрізи завтовшки 5 мкм, отримані на роторному мікротомі AMR400, забарвлювали гематоксиліном і еозином. Отримані гістологічні препарати досліджували за допомогою світлового мікроскопа Nikon Eclipse Ci-E. Для фотодокументування використовували цифрову відеокамеру Sigeta M3CMOS14000 з програмним забезпеченням Toup View. За допомогою цієї програми також здійснювали морфометрію тканинних структур. Усі гістологічні препарати були поділені на 2 групи – пацієнти, що перехворіли на гострий холецистит, та ті, що хворіли на гострий холецистит на тлі COVID-19.
Результати досліджень та їх обговорення. При морфологічному дослідженні жовчного міхура хворих у групі холецистит + COVID-19 встановлено, що товщина слизової оболонки перевищувала аналогічний показник першої групи на 19,4 %, відмінності щодо м’язової та серозної оболонок були несуттєвими – збільшення на 2,2 % та 1,7 %. Висота покривних епітеліоцитів регресувала на 21,8 %, також істотно – на 26,0 % – зростав відносний об’єм уражених клітин. Частка кровоносних судин зростала на 14,4 % у слизовій оболонці та на 9,8 % у м’язовій. Описана динаміка морфометричних параметрів релевантна змінам, виявленим при мікроскопії. Так, потовщення слизової оболонки за умов поєднання холециститу та CОVІD-2019 можна пояснити більш вираженими явищами набряку та гіперемії слизової оболонки. Зменшення висоти епітеліоцитів та зростання частки пошкоджених клітин вказує на інтенсивніші деструктивні зміни епітелію. Зростання частки кровоносних судин у різних відділах стінки жовчного міхура не свідчить про покращення її васкуляризації, натомість є морфометричним маркером виразності гемодинамічних розладів (дилатація та повнокрів’я судин, тромбоз). У осіб старшого віку мало місце стоншення на 11,6 % м’язової оболонки. Така структурна перебудова, слід думати, негативно впливає на скоротливу функцію жовчного міхура, зменшує силу його напруження та скорочення.
На підставі дослідження гістологічних препаратів можна стверджувати, що в патогенезі гострого холециститу, який перебігає на тлі CОVІD-2019, важливу роль відіграють гемодинамічні розлади і, зокрема, тромбоз.
Посилання
Horalskyi, L.P., Khomych, V.T. & Kononskyi, O.I. (2015). Osnovy histolohichnoi tekhniky i morfofunktsionalni metody doslidzhen u normi ta pry patolohii [Basics of histological technique and morphofunctional research methods in normal and pathological conditions]. Zhytomyr: Polissia [in Ukrainian].
Hnatiuk, M.S., Shamrai, N.V. & Hnatiuk, R.M. (2003). Strukturno-funktsionalna perebudova sudyn urazhenoho zhovchnoho mikhura u osib riznoho viku [Structural and functional reconstruction of the vessels of the affected gallbladder in people of different ages]. Visnyk morfolohii – Bulletin of Morphology, 9 (2), 187-189 [in Ukrainian].
Melnyk, M.P. (2014). Osoblyvosti morfometrychnykh parametriv pidshlunkovoi zalozy ta zhovchnoho mikhura u miskykh cholovikiv i zhinok Podillia v zalezhnosti vid viku ta stati [Peculiarities of the morphometric parameters of the pancreas and gall bladder in urban men and women of Podillia depending on age and gender]. Biomedical and Biosocial Anthropology, 23, 21-24 [in Ukrainian].
Ansaloni, L., Pisano, M., & Coccolini, F. (2016). WSES guidelines on acute calculous cholecystitis. World J. Emerg. Surg., 11 (1), 1-23.
Janikow, C., Corti, E., Menso, N., Moretti, G., Alé, M., Sánchez, M., & Lada, P.E. (2017). Useful of Tokyo guidelines in the diagnosis of acute cholecystitis. Anatomopathologie correlationship. Rev. Fac. Cien Med. Univ. Nac. Cordoba, 74 (2), 88-92.
Campanile, F.C., Podda, M., & Arezzo, A. (2020). Acute cholecystitis during COVID-19 pandemic: a multisocietary position statement. World J. Emerg. Surg., 15, 38
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у журналі «Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука», погоджуються з такими умовами:
а. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
в. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в цьому журналі (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.
г. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).