Дослідження центральної гемодинаміки у хворих на цироз печінки
DOI:
https://doi.org/10.11603/2414-4533.2021.1.12017Ключові слова:
цироз печінки, ехокардіографія, ультразвукова діагностика, центральна гемодинамікаАнотація
Мета роботи: за допомогою інструментальних методів оцінити зміни центральної гемодинаміки у хворих на цироз печінки (ЦП).
Матеріали і методи. В дослідженні взяли участь 95 хворих на ЦП, які перебували на стаціонарному лікуванні з 2018 до 2020 р. у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії, хірургічному та гастроентерологічному відділеннях Закарпатської обласної клінічної лікарні ім. Андрія Новака (м. Ужгород). У І групу (клас А за Child-Pugh – стадія компенсації) увійшло 18 (18,95 %) хворих, у II групу (клас В – стадія субкомпенсації) – 25 (26,3 %) хворих, у III групу (клас С – стадія декомпенсації) ввійшло 52 (54,7 %) хворі.
Для визначення змін із боку серцево-судинної системи (ССС) всім хворим на ЦП проводили ЕКГ-дослідження, ехокардіографію. Проаналізували такі показники: систолічний АТ (САТ), діастолічний АТ (ДАТ), середньоденний АТ (САТд, ДАТд), середньонічний АТ (САТн, ДАТн), індекс варіабельності (ІВ) в денний і нічний час САТ (ІВ САТд, ІВ САТн) та ДАТ (ІВ ДАТд, ІВ Д), АТн), добовий індекс (ДІ САТ, ДІ ДАТ). Типи центральної гемодинаміки в обстежених хворих визначали як співвідношення індексу питомого периферійного судинного опору (ППО) в обох колах кровообігу та ударного індексу (УІ) лівого і правого шлуночків за даними доплерографії.
Результати досліджень та їх обговорення. У хворих на ЦП І групи УІ до лікування становив (48,22±2,11) мл/м2 при (39,97±3,15) мл/м2 у контрольної групи – р<0,05, фракція викиду лівого шлуночка (ФВ ЛШ) – (63,18±2,46) % при нормі (68,42±2,31) % (р>0,05). Тоді як у хворих ІІ групи ударний індекс до лікування становив (44,11±5,7) мл/м2 порівняно з УІ ІІІ групи (32,5±4,4) мл/м2 – р<0,05, фракція викиду лівого шлуночка (ФВ ЛШ) – (62,4±3,3) % при 60,11±3,2 в ІІІ групі (норма (68,42±2,31) %; р>0,05).
У хворих на ЦП із проявами ПЕ І групи переважав гіперкінетичний тип центральної гемодинаміки (55,0 % хворих), у ІІ групі переважав нормокінетичний тип центральної гемодинаміки – у 60,0 % хворих. Особливістю параметрів центральної гемодинаміки для хворих ІІІ групи (стадія декомпенсації) була поява гіповолемічного типу циркуляції – у 13,0 % хворих.
У хворих на ЦП внаслідок порушення центрального і спланхнічного кровообігу характерною особливістю системної циркуляції є формування гіпердинамічного типу циркуляції. У хворих класу А переважає гіперкінетичний тип, у хворих класу В – нормокінетичний тип, а для хворих класу С – поява гіповолемічного типу гемодинаміки.
Посилання
Virstyuk, N.G., & Slyvka, N.O. (2017). Diagnostic value of Doppler examination in hepatorenal syndrome. GASTROENTEROLOGY, (1), 8-15.
Rusyn, V.I., Sirchak, Ye.S., & Koval, H.M. (2015). Pechinkova entsefalopatiia u khvorykh na tsyroz pechinky: monohrafiia [Hepatic encephalopathy in patients with liver cirrhosis: monograph]. Kharkiv: Zoloti storinky [in Ukrainian].
Nedashkivskyi, S.M. (2019). Medykamentozno zumovleni urazhennia pechinky: pryntsypy diahnostyky, patolohichni zminy y pidkhody do likuvannia [Drug-induced liver damage: principles of diagnosis, pathological changes and approaches to treatment]. Medytsyna neotlozhnykh sostoyaniy – Emergency Medicine, 97 [in Ukrainian].
Farmaha, M. Kharakterystyka ta osoblyvosti syntropichnoho urazhennia sertsevo-sudynnoi systemy u khvorykh na tsyroz pechinky: patohenetychni mekhanizmy; diahnostyka prynuypy likuvannia [Characteristics and features of syntropic lesions of the cardiovascular system in patients with liver cirrhosis: pathogenetic mechanisms; diagnosis of treatment]. Doctor’s thesis. D. Halytskyi Lviv National Medical University [in Ukrainian].
Rusyn, V.I., Sirchak, Ye.S., & Futko, Kh.V. (2010). Hemodynamichni rozlady u khvorykh na tsyroz pechinky, uskladnenyi hepatorenalnym syndromom [Hemodynamic disorders in patients with liver cirrhosis complicated by hepatorenal syndrome]. Klinichna khirurhiia – Clinical Surgery, 2 (803), 8-11 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у журналі «Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука», погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в цьому журналі (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).