ВИВЧЕННЯ ВПЛИВУ КІЛЬКІСНИХ ФАКТОРІВ ПРИ СТВОРЕННІ ТАБЛЕТОК ЕКСТРАКТІВ ЛИСТЯ ЧОРНИЦІ І ТРАВИ КОЗЛЯТНИКА ТА ТАУРИНУ МЕТОДОМ ПРЯМОГО ПРЕСУВАННЯ

Автор(и)

  • O. Z. Barchuk Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького
  • T. A. Hroshovyi Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України
  • O. M. Zalis’ka Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького
  • V. Yа. Shalata ПАТ «Галичфарм»
  • N. M. Maksymovych Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

DOI:

https://doi.org/10.11603/2312-0967.2018.4.9706

Ключові слова:

таблетки, фармако-технологічні показники порошкових мас для таблетування і таблеток, екстракти, чорниця звичайна, козлятник лікарський, таурин, цукровий діабет

Анотація

Мета роботи. Вивчення впливу 7-ми кількісних факторів на властивості мас для таблетування і основні показники таблеток при розробці нового комбінованого таблетованого лікарського засобу з гіпоглікемічною активністю на основі сухих екстрактів листя чорниці і трави козлятника в комбінації з таурином.

Матеріали і методи. Активними фармацевтичними інгредієнтами були сухі екстракти листя чорниці і трави козлятника, таурин, допоміжні речовини (ДР). Дослідження впливу 7-ми кількісних факторів ДР на такі показники, як процес пресування, однорідність маси таблеток, стійкість таблеток до роздавлювання, стираність і розпадання таблеток екстрактів листя чорниці і трави козлятника та таурину методом прямого пресування проводили відповідно до вимог Державної фармакопеї України (ДФУ), 2 видання. Досліджували також процес заповнення матриці таблетної машини порошковою масою для таблетування та середню масу зпресованих таблеток як показники, що найбільше характеризують придатність порошкової маси до прямого пресування.

Результати й обговорення. За допомогою методу випадкового баласу вивчено вплив кількостей 7-ми ДР на основні показники порошкових мас і таблеток екстрактів листя чорниці і трави козлятника та таурину. Для кожного із показників будували діаграми розсіювання. Аналіз діаграм розсіювання показав, що із збільшенням кількості лактози покращується однорідність маси таблеток та зменшується час розпадання. Із збільшенням кількості маніту погіршується однорідність маси таблеток та збільшується час розпадання. Збільшення кількості натрій карбоксиметилкрохмалю в складі таблеток веде до суттєвого погіршення однорідності маси і в межах вивчених інтервалів зменшує час розпадання.

При збільшенні кількості неусіліну US 2 в складі таблеток екстрактів листя чорниці і трави козлятника та таурину покращується однорідність маси, підвищується стійкість до роздавлювання, зменшується стираність, проте дещо збільшується час розпадання. Збільшенння кількості кальцій карбонату в складі таблеток веде до погіршення однорідності маси, підвищення стійкості таблеток до роздавлювання, зменшення їх стираності, однак призводить до суттєвого збільшення часу розпадання. Збільшення кількості натрій кроскармелози в складі таблеток покращує однорідність дозування та суттєво зменшує час розпадання таблеток.

Висновки. За допомогою методу випадкового балансу вивчено вплив 7-ми кількісних факторів на фармако-технологічні показники таблеток екстрактів листя чорниці і трави козлятника та таурину. За сукупністю основних показників кращими ДР для створення таблеток на основі екстрактів листя чорниці і трави козлятника в комбінації з таурином відібрано таблетозу, неусілін US 2, натрій кроскармелозу, МКЦ 200 та магній стеарат.

Біографії авторів

O. Z. Barchuk, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

магістр фармації, асистент кафедри організації економіки фармації, технології ліків та фармакоекономіки ФПДО

T. A. Hroshovyi, Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України

д. фарм. н., професор, завідувач кафедри управління та економіки фармації з технологією ліків

O. M. Zalis’ka, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

д-р фарм. н., проф., завідувач кафедри організації і економіки фармації, технології ліків та фармакоекономіки

V. Yа. Shalata, ПАТ «Галичфарм»

 кандидат фармацевтичних наук, начальник технологічної лабораторії Дослідного центру АТ «Галичфарм» Корпорації «Артеріум»

N. M. Maksymovych, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

ст. викладач, кандидат фармацевтичних наук, кафедра організації економіки фармації, технології ліків та фармакоекономіки ФПДО

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-12-30

Як цитувати

Barchuk, O. Z., Hroshovyi, T. A., Zalis’ka, O. M., Shalata, V. Y., & Maksymovych, N. M. (2018). ВИВЧЕННЯ ВПЛИВУ КІЛЬКІСНИХ ФАКТОРІВ ПРИ СТВОРЕННІ ТАБЛЕТОК ЕКСТРАКТІВ ЛИСТЯ ЧОРНИЦІ І ТРАВИ КОЗЛЯТНИКА ТА ТАУРИНУ МЕТОДОМ ПРЯМОГО ПРЕСУВАННЯ. Фармацевтичний часопис, (4), 42–48. https://doi.org/10.11603/2312-0967.2018.4.9706

Номер

Розділ

ФАРМАЦЕВТИЧНА ТЕХНОЛОГІЯ, БІОФАРМАЦІЯ, ГОМЕОПАТІЯ