МОРФОЛОГО-АНАТОМІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ЛИСТКІВ СЕРПІЮ УВІНЧАНОГО (SERRATULA CORONATA L.)
DOI:
https://doi.org/10.11603/2312-0967.2018.3.9343Ключові слова:
серпій увінчаний, листки, морфолого-анатомічна будова, діагностичні ознаки.Анотація
Мета роботи. Встановлення морфолого-анатомічних діагностичних ознак листків серпію увінчаного.
Матеріали і методи. Мікропрепарати виготовляли з висушених листків, фіксованих у суміші спирт-гліцерин-вода (1:1:1) і досліджували загальноприйнятими методами з використанням мікроскопа Item: PB -2610, фотофіксацію результатів здійснювали фотокамерою Samsung PL50.
Результати й обговорення. Листки розеткові і низові стеблові листки довгочерешкові, великі. В прикореневій розетці у середньому приблизно 6 непарноперистих листків з 4-7 парами довгасто-ланцетних бічних сегментів. Стеблові листки серединної формації почергові, короткочерешкові або сидячі, перисто-роздільні або розсічені, зісподу сизуваті, зверху темно-зелені або з червонуватим відтінком. Край жорсткий, нерівномірно-крупно-пилчастий, зубці на кінці з гострим білуватим хрящуватим шипиком. По жилках – рідке опушення.
Листкова пластинка стеблових листків за будовою гіпостоматична, дорсовентральна з достатньо диференційованим мезофілом. Головна жилки стеблового перисторозсіченого листка, що на ділянках між сегментами, сідлоподібної форми. Колатеральних провідних пучків 9, крупніші чергуються з дрібнішими. У бічних відрогах проходить по 2 маленьких концентричних пучечки.
На мікропрепаратах з поверхні клітини верхньої епідерми листкової пластинки ізодіаметричні, слабохвилясті, продихи відсутні.
Клітини епідерми нижньої сторони пластинки дрібніші, із більш звивистими оболонками. Продихів багато, округло-овальні, аномоцитного типу, оточені 3–5 клітинами епідерми. Подекуди вздовж жилок, зрідка між ними епідерма з довгими 3–5-клітинними, тонкими гострими волосками.
Висновки. Вивчено морфолого-анатомічні ознаки серпію увінчаного та визначено основні макро- та мікроскопічні діагностичні ознаки листків, які будуть використані при стандартизації лікарської сировини – розробці методів контролю «Серпію листя».Посилання
Samylina IA, Ermakova VA, Bobkova NV. Atlas: a tutorial: in 3 volumes. [Атлас: учебное пособие: в 3-х томах] Moscow: Geotar-Medicine; 2010. Russian.
Klimakhin GI. [Introduction - the basis for the development of medicinal plant growing]. 2012;1:23-8. Russian.
Komissarova Eyu, Vandyshev VV, Miroshnikova EA [Pharmacognostic study of the fruits of the venetian venous]. Vestnik RUDN. 2014;3:20. Russian.
Myagchilov AV. New flavonoids of the plant Serratula coronata L. [Новые флавоноиды растения Serratula coronata L.] Moscow. Russian.
Barykina RP, Veselova TD, Devyatovi AG. Handbook of botanical microtechnology. Basics and methods. [Справочник по ботанической микротехнике. Основы и методы] Moscow: MSU Publishing house; 2004. Russian.
Furst GP. Methods of anatomo-histochemical study of plant tissues [Методы анатомо-гистохимического исследования растительных тканей] Moscow: Science; 1979. Russian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі .
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).