НАВЧАННЯ МАЙБУТНІХ ПРОФЕСІОНАЛІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я: ВИКЛАДАННЯ ВИБІРКОВОГО КУРСУ «КЛІТИННІ ТЕХНОЛОГІЇ В МЕДИЦИНІ»
DOI:
https://doi.org/10.11603/m.2414-5998.2024.2.14821Ключові слова:
клітинні технології, медична освіта, вибіркова дисципліна, викладанняАнотація
Значний прогрес біомедичної науки за останні десятиліття зумовив стрімкий розвиток регенеративної медицини. Вміле використання терапевтичного потенціалу стовбурових клітин створює можливості для лікування низки невиліковних раніше захворювань. Нині у світі постійно зростає кількість центрів регенеративної медицини, яка по праву вважається медициною майбутнього. Щоб надати здобувачам вищої медичної освіти шанс оволодіти передовими науковими знаннями в даній галузі, у Тернопільському національному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського МОЗ України розроблено вибіркову дисципліну «Клітинні технології в медицині». Дану статтю присвячено аналізу змісту цієї дисципліни та досвіду викладання предмета для студентів, що навчаються за освітньою програмою «Лікувальна справа» спеціальності 222 «Медицина». Вищезгадана вибіркова навчальна дисципліна містить 20 год аудиторних практичних занять та 70 год самостійної роботи студентів і складається з 10 комплексних тем, які охоплюють різні аспекти клітинних технологій, генотерапії, трансплантології, біоінженерії та їхнього застосування в медицині. На основі ретроспективного аналізу даних про вибіркові дисципліни очевидно, що даний предмет пережив помітний підйом популярності серед здобувачів вищої освіти, про що свідчить стабільне щорічне зростання кількості бажаючих вивчати «Клітинні технології в медицині». Ця тенденція підкреслює зростаюче визнання актуальності та привабливості дисципліни, які є показниками його ефективності у передачі цінних наукових знань та практичних навичок майбутнім медичним фахівцям. Програма дисципліни побудована на компетентнісному підході до навчання і спрямована на залучення студентів до інноваційної діяльності та розвитку у них критичного мислення за допомогою поєднання практичних занять і використання онлайн-ресурсів. Зворотний звʼязок від здобувачів вищої освіти був переважно позитивним і слугував свідченням здатності вибіркового предмета надавати ґрунтовні уявлення про передові клітинні технології та їхнє застосування в сучасній клінічній практиці. У майбутньому наші дослідницькі зусилля будуть спрямовані на пошук можливостей для співпраці та обміну знаннями з іншими університетами, як національними, так і міжнародними, для подальшого вдосконалення медичної освіти в галузі регенеративної медицини. Нинішня можливість здобувачів вищої медичної освіти створювати собі індивідуальну освітню траєкторію за рахунок інваріантної складової відкриває шлях до формування нового покоління кваліфікованих та високообізнаних медичних фахівців.
Посилання
Ntege, E.H., Sunami, H., & Shimizu, Y. (2020). Advances in regenerative therapy: A review of the literature and future directions. Regenerative Therapy, 14, 136-153. DOI: 10.1016/j.reth.2020.01.004.
Petrosyan, A., Martins, P.N., Solez, K., Uygun, B.E., Gorantla, V.S., & Orlando, G. (2022). Regenerative medicine applications: An overview of clinical trials. Frontiers in Bioengineering and Biotechnology, 10. DOI 10.3389/fbioe.2022.942750.
Edgar, L., Pu, T., Porter, B., Aziz, J.M., La Pointe, C., Asthana, A., & Orlando, G. (2020). Regenerative medicine, organ bioengineering and transplantation. The British Journal of Surgery, 107(7), 793-800. DOI 10.1002/bjs.11686.
Vasanthan, J., Gurusamy, N., Rajasingh, S., Sigamani, V., Kirankumar, S., Thomas, E.L., & Rajasingh, J. (2020). Role of human mesenchymal stem cells in regenerative therapy. Cells, 10(1), 54. DOI 10.3390/cells10010054.
Jarrige, M., Frank, E., Herardot, E., Martineau, S., Darle, A., Benabides, M., … Ben M’Barek, K. (2021). The future of regenerative medicine: cell therapy using pluripotent stem cells and acellular therapies based on extracellular vesicles. Cells, 10(2). DOI 10.3390/cells10020240.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Медична освіта
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.