ФІЛОСОФСЬКО-НАУКОВІ ПЕРСПЕКТИВИ ГУМАНОЛОГІЇ У СУЧАСНИХ УМОВАХ НАВЧАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.11603/m.2414-5998.2024.4.15147Ключові слова:
філософія; вища освіта; медична освіта; гуманологія; дистанційна форма навчання; інформаційний простір; інформаційна культура; інформаційна реальність; інформаційно-енергетичний обмін; інформаційна екологія.Анотація
Анотація. У статті обґрунтовано, що на основі з’ясування сутнісних характеристик інформаційного простору через концепти інформаційної реальності та інформаційної можливості розкриваються основні ризики інформаційного суспільства: маніпулювання інформаційним масивом із метою дезінформації населення, зловживання можливостями віртуального середовища, штучного інтелекту, порушення балансу інформаційно-енергетичного обміну в системі «індивід – суспільство – природа». Вебінари, онлайн-курси, відкриті навчальні ресурси та платформи дозволяють здобувати знання незалежно від місця проживання, що сприяє доступності освіти та її якості. Особливо це показово відображається на засвоєнні медичних програм, комп’ютерно-інформаційних систем і програмної інженерії. Виділено значимість цифрових технологій, що полегшують міжкультурний обмін, дозволяють студентам з різних університетів взаємодіяти й обмінюватися знаннями, досвідом, ідеями та культурами. Це створює нові можливості для розвитку глобального співробітництва у науці, бізнесі та культурі. Обґрунтовано роль гуманології, яка може сприяти розробці технологій, що покращують доступність та ефективність в інформаційному просторі, зокрема, для студентів медичних факультетів. Вона включає новітні технології для студентів, які навчаються за за змішаною формою, допомагає якіснішому засвоєнню програмного матеріалу, пом’якшує шляхи адаптації до університетського громадсько-наукового життя та соціальної інтеграції. Сучасні університети та їх стдентсько-викладацькі потенціали, це – локомотив майбутнього інтелектуального, культурного і духовного статусу власної країни, що виражається в кадровому забезпеченні державного організму та поліпшенні процесів прийняття рішень. Відзначено, що завдяки аналізу масштабної і громіздкої інформації, зменшенню куромпованих схем, гуманологія може допомогти у розробці інструментів для покращення прийняття рішень на рівні владних інституцій, органів місцевих громад та інших організацій. Виділено значимість прогнозування як в процесі навчання, так і аналіз соціальних процесів та виявлення потенційних проблем.
Посилання
Багнюк А. Л. Філософія : навч. посіб. для коледжів, технікумів, училищ / А. Л. Багнюк. Ч.1. Рівне, 1997. 474 с.
Енциклопедія постмодернізму / за ред. Ч. Вінквіста і В. Тейлора ; пер. з англ. В. Шовкун ; наук. ред. пер. О. Шевченко. К. : Основи, 2003. 503 с.
Кравчук Л. В. Філософі і методологія науки : посібник / Л. В. Кравчук, Т. Б. Кадобний. Тернопіль : Укермедкнига, 2019. 217 с.
Кравчук Л. В. Філософський аналіз ризиків інформаційного простору, конструювання, гуманологія / Л. В. Кравчук, А. А. Яворський, І. В. Дарморис // Філософські науки. 2021. № 163. С. 1–6.
Ніцше Ф. Так казав Заратустра / Ф. Ніцше. К. : Дніпро, 1993. 413 с.
Ovcharova E. V. The problem of human improvement in the context of emerging technologies / E. V. Ovcharova, T. N. Ovcharova. 2017. P. 298–301.
Політологічний енциклопедичний словник / упор. В. П. Горбатенко ; за ред. Ю. С. Шемчушенка та ін. К. : Генеза, 2004. 736 с.
Покинутий світ абсурдів / перекл. з польської Юрій Завадський. Тернопіль : Крок, 2021. 219 с.
Філософія політики. Короткий енциклопедичний словник / авт.-упор. В. П. Андрущенко та ін. К. : Знання України, 2002. 670 с.
Філософський енциклопедичний словник / гол. ред. колегії В. І. Шинкарук ; наук. ред. Л. В. Озадовська, Н. П. Поліщук. К. : Абрис, 2002. 742 с.
Татаркевич В. Історія філософії. Т.3 / В. Татаркевич. – Львів, 1999. – 566 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Медична освіта

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.