ФОРМУВАННЯ ПОЛІСИНДРОМНОЇ НЕДОСТАТНОСТІ У ХВОРИХ НА ЦИРОЗ ПЕЧНІКИ З ПОРТАЛЬНОЮ ГІПЕРТЕНЗІЄЮ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2415-8798.2017.2.7844Ключові слова:
цироз печінки, асцитична рідина, дизрегуляція органів і систем, дисфункція нирок, індивідуальне лікування.Анотація
Лікування хворих на цироз печінки (ЦП) є однією зі складних проблем хірургії. Результати хірургічного лікування ЦП є невтішними, що свідчить про необхідність дослідити патогенетичні механізми цієї патології.
Мета дослідження – вивчити хімічний склад плазми крові та асцитичної рідини (АР), а також визначити функціональну активність нирок у хворих на ЦП у різні стадії інтенсивності для вибору індивідуальної тактики подальшого лікування.
Матеріали і методи. У 262 обстежених та пролікованих хворих на цироз печінки (ЦП), ускладнений асцитом, яких поділили на 4 групи залежно від ступеня тяжкості захворювання, в плазмі крові й асцитичній рідини (АР) визначали концентрацію загального білірубіну, інших біохімічних маркерів ендотоксикозу, компонентів ліпідного метаболізму, а також вміст у плазмі крові, АР і сечі іонів калію, натрію, кальцію, магнію, фосфору і хлоридів. Досліджували також функціональну активність нирок пробами за Ребергом і Нечипоренком.
Результати досліджень та їх обговорення. Аналіз отриманих результатів виявив відносне збереження компенсаторних і регуляторних механізмів печінки і нирок у хворих із першою стадією перебігу ЦП. В пацієнтів у стадії субкомпенсації відзначається розвиток помірної інтоксикації плазми крові й АР. Функція нирок у хворих із цією стадією перебігу патологічного процесу була знижена. В стадії декоменсації реєстрували виражені порушення функції печінки з розвитком холестатичного і цитолітичного синдромів, що відображало “злам” регуляторних механізмів. Виявлені порушення функції нирок характеризувалися розвитком калійурезу та зниженням натрійурезу. Порушення ліпідного метаболізму в пацієнтів сприяло подальшому пошкодженню клітинних мембран гепатоцитів і погіршеню клінічного стану пацієнтів. У крові та АР хворих із ЦП в термінальній стадії виявлено прогресуюче порушення функцій системи крові, органів дихання, нирок, розвиток легеневої та серцевої недостатностей, електролітний дисбаланс.
Висновки. У хворих на ЦП, ускладнений асцитом, розвивається патологічна дизрегуляція органів і систем із початковим ураженням печінки, порушенням білкового і ліпідного метаболізму, а також розвитком ендотоксикозу, транссудацією токсичних метаболітів до АР і патологією нирок. Подібні порушення необхідно враховувати при виборі індивідуальної тактики ведення подібного контингенту пацієнтів.
Посилання
Bolezni pecheni i zhelchevyivodyaschih putey [Diseases of the liver and biliary tract] (2005). Ed. by Ivashkin, V.T. Moscow : M-Vesti, 476-478 [In Russian].
Alekseeva, O.P. & Kurysheva M.A. (2004) Tsirroz pecheni i ego oslozhneniya [Liver cirrhosis and its complications]. N.Novgorod : N.Novgorod State Academy Publishing House, 96 [In Russian].
Zhdanov, V.K., Lobzin, Yu.V., Gusev, D.A. & Kozlov, K.V. (2011) Virusnyie gepatityi [Viral hepatitis]. SPb : Foliant, 304 [In Russian].
Chesnokov, Ye.V. & Kashuba E.A (2000) Hronicheskie gepatityi i tsirrozyi pecheni virusnoy etiologii [Chronic hepatitis and cirrhosis of the viral etiology]. Tyumen. 286 [In Russian].
Reddy, S.S. & Civan, J.M. (2016) From Child-Pugh to Model for End-Stage Liver Disease: Deciding Who Needs a Liver Transplant. The Medical clinics of North America. 100, (3), 449-464.
Rakhmanova, A.G. (2006) Hronicheskie virusnyie gepatityi i tsiroz pecheni [Chronic viral hepatitis and cirrhosis of the liver]. SPb : SpetsLit, 413 [In Russian].
Wiegard, C., Wolint, P., Frenzel, C., Cheruti, U., Schmitt, E., Oxenius, A., Lohse, A. W. & Herkel, J. (2007) Defective T helper response of hepatocyte-stimulated CD4 T cells impairs antiviral CD8 response and viral clearance. Gastroenterology, 133, (6), 2010–2018.
Ibadilin, A.S., Andreev, G.N. & Borisov, A.E. (1999) Polisindromnost tsirroza pecheni [Polysyndromicity of liver cirrhosis]. Velikiy Novgorod, 196 [In Russian].
Ebrahimi, H., Naderian, M. & Sohrabpour, A.A. (2016) New Concepts on Pathogenesis and Diagnosis of Liver Fibrosis. Middle East Journal Digestive Diseases. 8, (3), 166-178.
Kiziltas, S. (2016) Toll-like receptors in pathophysiology of liver diseases. World Journal of Hepatology. 8, (32), 1354-1369.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).