ДИНАМІКА КЛІТИННОГО СКЛАДУ ПЕЧІНКИ ЩУРІВ ПІСЛЯ ВНУТРІШНЬОУТРОБНОГО ВВЕДЕННЯ ДЕКСАМЕТАЗОНУ В РАННЬОМУ ПІСЛЯНАТАЛЬНОМУ ПЕРІОДІ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2415-8798.2018.2.8982Ключові слова:
печінка, дексаметазон, морфогенез, антенатальний вплив.Анотація
Дискусійним питанням в акушерстві на сьогодні залишається питання використання глюкокортикоїдів під час вагітності, адже вони можуть як позитивно, так і негативно впливати на процеси морфогенезу органів та бути причиною виникнення патологічних станів у післянатальному періоді.
Мета дослідження – встановити динаміку клітинного складу печінки щурів після внутрішньоутробного введення дексаметазону в ранньому післянатальному періоді.
Матеріали і методи. У роботі досліджено печінку 72 лабораторних щурів з 1 до 14 доби життя. Усіх тварин поділили на 3 групи: перша – інтактні щури, друга – контрольна, третя – експериментальна (тварини, котрим на 18-ту добу внутрішньоутробного періоду вводили дексаметазон). За допомогою гістологічних, морфометричних та статистичних методів дослідження підраховували абсолютну кількість клітин на умовні одиниці площі в двох зонах печінкових часточок – центральній та периферичній.
Результати досліджень та їх обговорення. Встановлено, що на першу добу життя в експериментальних тварин збільшується кількість гепатоцитів, порівняно з контрольною та інтактною групами, а також достовірно зменшується кількість ендотеліоцитів синусоїдних капілярів та зірчастих макрофагоцитів. На 14-ту добу життя, навпаки, знижується кількість гепатоцитів з одночасним зростанням кількості ендотеліоцитів синусоїдів, зірчастих макрофагоцитів та лімфоцитів. Ймовірно, такі зміни зумовлені взаємодією дексаметазону з рецепторами глюкокортикоїдних гормонів у клітинах печінки, що, у свою чергу, впливає на процеси морфогенезу органа.
Висновки. У щурів після антенатального введення дексаметазону змінюється співвідношення між клітинами печінки щурів з піком на 1-шу та 14-ту доби життя.
Посилання
Doc. MOZ Ukrainy, DU «UISD MOZ Ukrainy» at 516 (2017). Shchorichna dopovid pro stan zdorovia naselennia, sanitarno-epidemichnu sytuatsiiu ta rezultaty diialnosti systemy okhorony zdorovia Ukrainy. 2016 rik. [Annual report on the health status of the population, the sanitary and epidemiological situation and the results of the health care system in Ukraine. 2016 year]. MOZ Ukrainy - Ministry of health of Ukraine, 2017, 516 [in Ukrainian].
Sidelnikova, V.M. (2010). Glyukokortikoidy v akusherskoj praktike – za i protiv [Glucocorticoids in obstetric practice - pros and cons]. Akusherstvo i ginekologiya – Obstetrics and gynecology, 1, 3-6 [in Russian].
Melnichenko, G.A., Semicheva, T.V., Fadeev, V.V. & Chebotnikova, T.V. (2008). Primenenie glyukokortikoidov vo vremya beremennosti [Use of glucocorticoids during pregnancy]. Vestnik reproduktivnogo zdorovya – Reproductive Health Bulletin, 1-2, 7-17 [in Russian].
Solano, M.E., Holmes, M.C., Mittelstadt, P.R., Chapman, K.E. & Tolosa, E. (2016). Antenatal endogenous and exogenous glucocorticoids and their impact on immune ontogeny and long-term immunity. Semin Immunopathol, 38, 739-763.
McCurdy, C.E. & Friedman, J.E., (2006). Early Foetal programming of hepatic gluconeogenesis: glucocorticoids strike back. Diabetologia, 49, 1138-1141.
Voloshin, M.A. & Bohdanov, P.V. (2016). Dynamika vidnosnoi ploshchi struktur pechinky shchuriv u rannomu pislianatalnomu periodi v normi ta pislia vnutrishnoutrobnoi dii antyhenu ta hliukokortykoidiv [Dynamics of relative area of rat liver structures in early postnatal period in norm and after intrauterine effect of an antigen or glucocorticoids]. Morfolohiia - Morphologia, 10 (3), 86-88 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
##submission.additionalFiles##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).