МІГРАЦІЯ НАСЕЛЕННЯ ТА ЇЇ ВПЛИВ НА ЕПІДЕМІЧНУ СИТУАЦІЮ З МАЛЯРІЇ У РЕСПУБЛІЦІ ТАДЖИКИСТАН
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2016.4.7551Ключові слова:
міграція, Taджикистан, захворюваність, малярія.Анотація
Мета: вивчити вплив міграції населення на епідемічну ситуацію з малярії у Республіці Таджикистан.
Матеріали і методи. Проведено ретроспективний статистичний аналіз захворюваності на малярію та впливу міграції на епідемічну ситуацію в РТ протягом 1990–2000 рр. Інформаційна база: дані Республіканського Центру медичної статистики та інформації, Державного комітету статистики, Служби державного санітарно-епідеміологічного нагляду Республіки Таджикистан, стратегічні, програмні документи ВООЗ.
Результати. Встановлено вплив міграції на епідемічну ситуацію з малярії у республіці в 1997–2000 рр.: міграція сприяла збільшенню захворюваності на малярію в 1,5–2,5 разу, стала пусковим моментом для її подальшого поширення в країні, що стосувалося і випадків тропічної та триденної форм малярії, поширених в Афганістані. Встановлено перевищення рівнів захворюваності на малярію в прикордонних з Афганістаном районах.
Висновки. Виявлені особливості впливу міграції на епідемічну ситуацію з малярії доцільно враховувати при розробці заходів щодо подальшого вдосконалення профілактичних протималярійних заходів.Посилання
Global Technical strategyon malaria control for 2016–2030. Retrieved from http://www.who.int/malaria/publications/atoz/9789241564991/ru/ [in Russian].
Lyisenko, A.Ya., Kondrashin, A.V. (1999). Malyariologiya [Malariology]. Geneva : Open systems [in Russian].
Mirzoaliev, Yu.Yu. (2012). Optimizatsiya provedeniya protivomalyariynyih meropriyatiy v predeliminatsionnom periode v Respublike Tadzhikistan [Optimization of malaria control activities in pre-elimination period in the Republic of Tajikistan: abstract of candidate thesis of medical sciences]. Extendid abstract of candidate’s thesis. Dushanbe [in Russian].
Ahmedov, A., Sharipov, A., & Narzuloeva, M.F. et al. (2012). Sravnitelnaya harakteristika zabolevaemosti malyariey u zhiteley prigranichnyih rayonov Hatlonskoy oblasti Respubliki Tadzhikistan [Comparative characteristics of malaria among residents of border districts of Khatlon region of Tajikistan] Vestnik poslediplomnogo obrazovaniya v sfere zdravoohraneniya – Bulletin of the postgraduate education in health, 4, Retrieved from http://www.npj-tippmk.tj/ zhurnal /sravnitel-naya-harakteristika-zabolevaemosti-malyariej-u-zhitelej-prigranichny-h-rajonov-hatlonskoj-oblasti-respubliki-tadzhikistan [in Russian].
Yudina, T.N., (2003). Zdorove i migratsiya: osobennosti vzaimodeystviya [Health and migration: feature of interaction]. Zdorove cheloveka: sotsiogumanitarnyie i mediko-biologicheskie aspektyi – Human health: socio humanitarian and medical-biological aspects. Moscow: Institute of human [in Russian].
The World Malaria Report 2015 (2015) (n.d.).
WHO. Malaria Country and regional profiles. Retrieved from http://www.who.int/malaria/publications/country-profiles /profile_tjk_en.pdf?ua=1.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).