ФАКТОРИ РИЗИКУ РОЗВИТКУ ОСТЕОПОРОЗУ В ЖІНОК З АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТЕНЗІЄЮ ТА ОЖИРІННЯМ, ЩО ПРАЦЮЮТЬ ПІД ВПЛИВОМ НЕСПРИЯТЛИВИХ ФАКТОРІВ ВИРОБНИЦТВА
DOI:
https://doi.org/10.11603/24116-4944.2018.2.8939Ключові слова:
постменопауза, остеопороз, артеріальна гіпертензія, ожиріння, несприятливі фактори виробництваАнотація
Мета дослідження – вивчити фактори ризику розвитку остеопорозу в жінок з артеріальною гіпертензією та ожирінням, що працюють у несприятливих умовах виробництва.
Матеріали та методи. Обстежено 110 жінок (середній вік – (56,2±1,74) року) у постменопаузі (тривалість менопаузи – (6,8±1,9) року). Основну групу склали 80 жінок з артеріальною гіпертензією ІІ стадії та ожирінням, що працюють під впливом несприятливих факторів виробництва. Контрольну групу склали 30 практично здорових жінок. Клінічне дослідження включало збір анамнезу, за допомогою спеціально розроблених анкет, вимірювання артеріального тиску, зросту, маси тіла, окружності талії та стегон, розрахунок індексу маси тіла та індексу окружність талії/окружність стегон; інструментальне дослідження – ультразвукову денситометрію.
Результати дослідження та їх обговорення. У жінок основної групи виявлені більш низькі показники Т-критерію (р˂0,05) порівняно з групою контролю, що свідчить про негативний вплив несприятливих факторів виробництва на стан кісткової тканини і залежить від стажу роботи. Кореляційний аналіз основних факторів ризику остеопорозу і показника Т-критерію показав наявність статистично значимого зворотного негативного зв᾿язку між Т-критерієм та несприятливими факторами виробництва (r=-0,456; р˂0,001), Т-критерієм та стажем роботи у несприятливих умовах виробництва (r=-0,724; р˂0,001), Т-критерієм та тривалістю постменопаузи (r=-0,543; р˂0,001), Т-критерієм та тривалістю артеріальної гіпертензії (r=-0,531; р˂0,001), Т-критерієм та індексом маси тіла (r=-0,592; р˂0,001) і свідчить про те, що артеріальна гіпертензія, ожиріння, постменопауза та несприятливі фактори виробництва чинять у комплексі негативний вплив на стан мінеральної щільності кісткової тканини у робітниць.
Висновок. Отримані дані свідчать про необхідність аналізу всіх факторів ризику структурно-функціональних змін кісткової тканин з метою ранньої діагностики, профілактики остеопорозу, проведення лікування в доклінічній стадії захворювання, що буде сприяти зниженню ризику переломів, підвищенню якості життя.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).