ОСОБЛИВОСТІ ДОБОВОГО ПРОФІЛЮ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ В ЖІНОК З ЕСЕНЦІАЛЬНОЮ ГІПЕРТЕНЗІЄЮ ЗАЛЕЖНО ВІД ТЯЖКОСТІ КЛІМАКТЕРИЧНОГО СИНДРОМУ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2415-8798.2015.4.5635Анотація
Метою дослідження було визначити особливості добового профілю артеріального тиску (аТ) в жінок, хворих на артеріальну гіпертензію, залежно від тяжкості перебігу клімактеричного синдрому. Обстежено 120 жінок з гіпертонічною хворобою у періоді постменопаузи від 1 до 5 років. Основну групу склали 90 пацієнток із проявами клімактеричного синдрому. За вираженням сомато-вегетативних симптомів за шкалою MRs хворих поділили на три групи: перша (0–5 балів); друга (6–8 балів) та третя (≥ 9 балів). Контрольну групу склали 30 жінок, хворих на гіпертонічну хворобу, в постменопаузі без ознак клімактеричного синдрому. Виконували добове моніторування аТ, дисперсійний аналіз (AnoVA) з апостеріорним аналізом. Виявлено, що середні показники систолічного аТ (саТ) і пульсового тиску та їх варіабельність за добу й у активному періоді не залежать від наявності клімактеричних розладів та їх тяжкості, діастолічний аТ (ДаТ) та середній аТ за добу та в активному періоді, саТ в активному періоді достовірно нижчі, ніж у жінок без клімактеричних розладів, проте збільшуються при тяжчому перебігу клімаксу. Найбільш виражені зміни стають у пасивному періоді. Виявлено достовірне зниження варіабельності ДаТ та середнього аТ за добу та в активному періоді, а у пасивному періоді – також зниження варіабельності саТ та пульсового аТ. систолічне навантаження тиском підвищується в активному періоді, діастолічне навантаження тиском знижується як за добу в цілому, так і в активному та пасивному періодах при патологічному перебігу клімаксу. Добовий індекс варіабельності аТ практично не змінювався при легкому та середньої тяжкості перебігу клімаксу та достовірно знижувався у хворих із тяжкими клімактеричними розладами
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).