ВИВЧЕННЯ ВПЛИВУ ВІКУ ТА ІНДЕКСУ КОМОРБІДНОСТІ НА РИЗИК ТРОМБОТИЧНИХ УСКЛАДНЕНЬ У ХВОРИХ НА РАК ЕНДОМЕТРІЯ НА ДООПЕРАЦІЙНОМУ ЕТАПІ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2415-8798.2018.2.9212Ключові слова:
рак ендометрія, коморбідна патологія, тромботичні ускладнення, D-димер.Анотація
Рак ендометрія (РЕ ) – найпоширеніша гінекологічна злоякісна патологія у жінок старше 50 років. Вік є специфічним, значущим предиктором результату виживання при РЕ . Тромботичні ускладнення (ТУ) є другими за частотою з причин смерті в онкологічних хворих. Проблема тромбозів є актуальною і займає велику питому вагу серед безпосередніх причин смерті пацієнтів в онкологічній практиці. Визначення груп ризику, провадження персоніфікованого підходу до профілактики ТУ має велике практичне значення у хворих на РЕ.
Мета дослідження – провести оцінку індексу коморбідної патології за Чарлсоном і виявити зв’язки між підвищеним ризиком тромбоутворення у хворих на РЕ та супутню патологію на доопераційному етапі.
Матеріали і методи. При дослідженні використано загальноклінічні методи обстеження: лабораторні, специфічні для визначення стану системи гемостазу (D-димер, антитромбін ІІІ, протеїн С, фібриноген В, АЧТЧ, ПЧ, ТЧ), ультразвукове дослідження (органів черевної порожнини, малого таза, судин нижніх кінцівок і тазового сплетення; еластографія судин нижніх кінцівок і тазового сплетення). Гістологічні методи дослідження пухлини – для визначення зв’язку між гістологічним типом, глибиною інвазії, ступенем злоякісності пухлини. Математичний, статистичний – для аналізу та узагальнення даних в пакеті “Statgraph” (v.3.0).
Результати досліджень та їх обговорення. На основі отриманих даних і аналізу факторів ризику виникнення ТУ за шкалою Caprini ми прийшли до висновку, що вся обстежувана група хворих на РЕ належить до вкрай високого ризику ТУ, оскільки мали 6 і більше балів. Це зумовлено віком, надмірною масою, підвищеними площею поверхні тіла та індексом маси тіла, онкологічною патологією, супутньою патологією, що збігається з даними світової літератури. Спираючись на інтегровану оцінку індексу коморбідної патології за Чарлсоном та бальною оцінкою ризику виникнення ТУ за шкалою Caprini, ми відмітили, що найчастішими супроводжувальними факторами ризику тромбозу є: порушення жирового обміну, гіпертонічна хвороба, атеросклероз, захворювання судин. Поєднання двох і більше факторів ризику тромбозів відмічали у 46,25 %. Виявлені достовірні статистичні відміності (p<0,05) в системі гемостазу у хворих, залежно від антропометричних показників, підтверджено кореляційними зв’язками. Ми встановили статистично достовірний (0,001<p<0,05) позитивний взаємозв’язок (r2>0,17) між тромбозом вен малого таза і масою, віком, ІМТ, шкалою Сaprini, ППТ, належними значеннями маси і ППТ, ТЧ, АЧТЧ, фібриногеном, D-димером та достовірним негативним (r2<- 0,17) взаємозв’язком між тромбозом вен малого таза та співідношенням рівня ПС до рівня D-димеру; ТЧ/D-димер; АТ ІІІ/D-димер.
Висновки. Підсумовуючи дані кореляційного аналізу, можна стверджувати, що обрахунок індексу коморбідної патології за Чарлсоном є важливим елементом прогнозування виживаності хворих, однак він не дає можливості передбачити ризик виникнення тромботичних ускладнень у хворих на РЕ . Паралельне обрахування індексу коморбідної патології за Чарлсоном та визначення ризику розвитку тромботичних ускладнень у хворих на рак ендометрія на доопераційному етапі дозволяють виділити групи високого та надвисокого ризику ТУ, а саме, у жінок віком старше 50 років із наявною коморбідною патологією.
Посилання
Burke, W.M., Orr, J., Leitao, M., Salom, E., Gehrig, P., Olawaiye, A.B., … Abu Shahin, F. (2014). Endometrial cancer: A review and current management strategies: Part I. Gynecol Oncol, 134 (2), 385-392. DOI: 10.1016/j.ygyno.2014.05.018.
Ferlay, J., Shin, H.R., Bray, F., Forman, D., Mathers, C. & Parkin, D.M. (2010). Estimates of worldwide burden of cancer in 2008: GLOBOCAN 2008. Int J Cancer, 127, 2893-2917.
Jemal, A., Bray, F., Center, M.M., Ferlay, J., Ward, E. & Forman, D. (2011). Global cancer statistics. CA Cancer J Clin, 61, 69-90.
Kolesnyk, O. (Ed.) (2018). Biuleten natsionalnohon reiestry № 18 – «Rak v ukraini, 2016-2017» [Bulletin of the National Chancery Register No. 18 - "Cancer in Ukraine, 2016-2017"]. К., p. 102 [in Ukrainian].
Heit, J.A. (2005). Cancer and venous thromboembolism: scope of the problem. Cancer Control., 12, 1, 5-10.
Semchuk, W.M. & Sperlich, C. (2012). Prevention and treatment of venous thromboembolism in patients with cancer. Can Pharm J (Ott) January, 145 (1), 24-29. DOI: 10.3821/1913-701X-145.1.24
Heit, J. (2008). The epidemiology of venous thromboembolism in the community. Arterioscler. Thromb. Vasc. Biol., 28, 3, 370-372.
Farley, J.H., Nycum, L.R., Birrer, M.J., Park, R.C. & Taylor, R.R. (2000). Age-specific survival of women with endometrioid adenocarcinoma of the uterus. Gynecol Oncol., 79 (1), 86-89. DOI:10.1006/gyno.2000.5934
Caprini, J.A. (2013). Thrombotic Risk Assessment: A Hybrid Approach. Retrieved from : http://www.venousdisease.com/Publications/JACaprini-HybridApproach3-10-05.pdf.
Charlson, M.E., Pompei, P., Ales, K.L. & McKenzie, C.R. (1987). A new method of classifying prognostic comorbidity in longitudinal studies: development and validation. J Chron Dis, 40 (5), 373-383.
Li, J., Lin, J., Luo, Y., Kuang, M. & Liu, Y. (2015). Multivariate Analysis of Prognostic Biomarkers in Surgically Treated Endometrial Cancer. PLoS ONE 10 (6), e0130640. DOI: 10.1371/journal.pone.0130640
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).