КОМОРБІДНІСТЬ ТА ЇЇ ВПЛИВ НА ПРИХИЛЬНІСТЬ ДО ПОДАЛЬШОГО ЛІКУВАННЯ У ПАЦІЄНТІВ З ІНФАРКТОМ МІОКАРДА
DOI:
https://doi.org/10.11603/2415-8798.2018.2.9199Ключові слова:
коморбідність, інфаркт міокарда, прихильність до лікування, комплаєнс, індекс коморбідності Charlson, індекс коморбідності CIRS .Анотація
У сучасній клінічній практиці лікарю все частіше випадає мати справу із поєднанням двох і більше захворювань в одного пацієнта. Такі стани називають коморбідними, супутньою патологією, чи асоційованими захворюваннями. Особливо актуально це для хворих з інфарктом міокарда (ІМ), оскільки серцево-судинні захворювання (СС З) залишаються однією з основних причин смерті як в Україні, так і у світі (World Heart Federation, WH F, 2017).
Мета дослідження – встановити частоту наявності та структуру коморбідності у пацієнтів з інфарктом міокарда (ІМ) та ії вплив на прихильність до подальшого лікування.
Матеріали і методи. Обстежено152 хворих на ІМ віком від 38 до 89 років, у середньому (60,66±0,86) року (52 жінки та 100 чоловіків), яких поділили відповідно до анкетування Morisky–Green на дві групи: перша – прихильні до лікування (n=77), друга група – неприхильні до лікування (n=75). Визначали індекси коморбідності Charlson та CIRS.
Результати досліджень та їх обговорення. В обох групах виявлено фактори ризику та у 84 % супутню патологію з індексом Чарльстона – (5,81±1,78) бала, а CIRS – (9,32±2,79) бала, найбільшу частку склали хвороби органів травлення. При порівнянні між групами за однакової кількості коморбідної патології ((5,66±0,19) та (5,96±0,24) бала Charlson, p>0,05) у пацієнтів другої групи – тяжчий перебіг із глибшим ураженням органів та систем (CIRS – (8,23±0,25) проти (10,43±0,34) бала, p<0,001), що знижує рівень прихильності до призначеної терапії.
Висновки. У пацієнтів з інфарктом міокарда досить часто виявляється коморбідна патологія, проте при однаковій кількості супутніх хвороб у різних хворих тяжкість та глибина ураження органів і систем є різною. Наявна поєднана патологія має вплив на прихильність до терапії. Визначення індексів Charlson та CIRS дає можливість передбачити рівень комплаєнсу індивідуально в кожного пацієнта та вжити заходів для збільшення його рівня.
Посилання
Kolomoyets, M.Yu. & Vashenyak, A.A. (2012). Komorbidnost i polimorbidnist v terapevticheskoy praktike [Comorbidity and polymorbidity in therapeutic practice]. Ukr. med. zhurnal. – Ukrainian Medical Journal, 4 (90), VII/VIII, 23-27 [in Ukrainian].
Campbell-Scherer, D. (2010). Multimorbidity: a challenge for evidence-based medicine. Evid. Based Med., 15 (6), 165-166.
Caughey, G.E. & Roughead, E.E. (2011). Multimorbidity research challenges: where to go from here? J. Comorbidity, 1, 8-10.
Fadeyenko, G.D., Gridnev, A.Ye. & Nesen, A.A. (2013). Komorbidnist i vysokyi kardiovaskuliarnyi rysk - kliuchovi pytannia suchasnoi medytsyny [Comorbidity and high cardiovascular risk - key issues of modern medicine]. // Ukr. terapevt. zhurnal. – Ukr therapist. Journal, 1, 102-107 [in Ukrainian].
Fadyeyenko, H.D. & Nesen, A.O. (2015). Komorbidnist ta intehratyvna rol terapii vnutrishnikh khvorob [Comorbidity and integrative role of therapy of internal diseases]. Ukr. terapevt. zhurnal. – Ukr therapist. Journal, 2 7-15 [in Ukrainian].
Koval, Ye.A. & Parkhomenko, A.N. (2017). Innovatsii vo vtorichnoy profilaktike serdechno-sosudistykh zabolevaniy: polipil Tritomiya [Innovations in the Secondary Prevention of Cardiovascular Diseases: Polypyl Tetomonia]. Zdorovye Ukrainy – Health of Ukraine, 20, 14-15 [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).