ДЕЯКІ ОСОБЛИВОСТІ СУЇЦИДАЛЬНОЇ ПОВЕДІНКИ ХВОРИХ НА ПАРАНОЇДНУ ШИЗОФРЕНІЮ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2415-8798.2018.2.9019Ключові слова:
параноїдна шизофренія, суїцидальна поведінка.Анотація
Суїцидальна поведінка є однією з найактуальніших соціальних та медичних проблем. При цьому ряд важливих питань, пов’язаних із суїцидальною поведінкою хворих на шизофренію, зокрема щодо гендерних особливостей, залишають
ся недостатньо вивченими.
Мета дослідження – вивчити особливості суїцидальної поведінки хворих на параноїдну шизофренію з урахуванням гендерного фактора на підставі порівняльного аналізу даних медичної документації та безпосереднього клінічного дослідження.
Матеріали і методи. З метою вивчення особливостей суїцидальної поведінки хворих на параноїдну шизофренію з урахуванням гендерного фактора проведено дослідження суїцидальної поведінки шляхом вивчення медичної документацію 407 чоловіків та 409 жінок, та клінічного обстеження 53 чоловіків та 49 жінок, хворих на параноїдну шизофренію.
Результати досліджень та їх обговорення. Виявлено відносно невисоку поширеність суїцидальних феноменів до початку захворювання на шизофренію: встановлено наявність суїцидальних думок у 1,0 % чоловіків та в 1,5 % жінок за даними медичної документації та у 5,7 % чоловіків і в 4,1 % жінок за даними клінічного обстеження, суїцидальних дій – у 1,5 % жінок за даними медичної документації. Встановлено, що після дебюту шизофренії суїцидальна активність хворих різко зростає: за даними аналізу медичної документації суїцидальні думки виявлені у 17,2 % чоловіків та в 18,8 % жінок, за даними клінічного обстеження – відповідно у 47,2 % чоловіків та в 20,4 % жінок, суїцидальні спроби – відповідно у 9,3 та 15,6, та у 26,4 проти 10,2 %. Встановлено значну виразність психопатологічної симптоматики шизофренії у хворих із суїцидальними тенденціями. Найтісніше асоційовані з наявністю суїцидальних думок негативна симптоматика та поведінкові порушення (97,3 % серед усіх хворих, 95,7 % – серед чоловіків, 98,7 % – серед жінок за даними аналізу документації, 100,0 % – за даними клінічного обстеження). Для суїцидальних дій характерна тісна асоційованість із негативною симптоматикою.
Висновки. Хворим на параноїдну шизофренію притаманна висока суїцидальна активність як на рівні суїцидальних думок, так і на рівні суїцидальних дій.
Посилання
World Health Association (2017). Suicide: Fact cheet. Geneve. p. 32. Retrieved from: http://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/suicide
Oquendo, M.A. & Bernanke J.A. (2017). Suicide risk assessment: tools and challenges. World Psychiatry, 16, 1, 28-29. Retrieved from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5269494/
Voloshin, P.V. & Maruta, N.O. (Eds.) (2017). Modern insights on risk factors and suicide prevention. Kharkiv: Modern problems of Suicidology, 5-25.
World Health Association (2015). Prevention of Suicide: Global Imperative. Geneva. p.102. Retrieved from: http://www.who.int/mental_health/suicide-prevention/world_report_2014/en/
Bolton, J.M., Gunnell, D. & Turecki, G. (2015). Suicide risk assessment and intervention in people with mental illness. British Medical Journal, 351, 497-498.
Gnatyshin, M.S. & Belov, O.O. (2015). Shizophrenia: Modern Look. Vinnitsya. p. 220.
Hettige, N.C., Bani-Fatemi, A., Sakinofsky, I. & De Luca, V. (2017). A biopsychosocial evaluation of the risk for suicide in schizophrenia. CNS Spectrums. May, 24, 1-11.
Jakhar, K., Beniwal, R.P., Bhatia, T. & Deshpande, S.N. (2017). Self-harm and suicide attempts in Schizophrenia. Asian Journal of Psychiatry, Dec, 30, 102-106.
Guloksuz, R.S., van Os, J. (2017). The slow death of the concept of schizophrenia and the painful birth of the psychosis spectrum. Psychological Medicine, 48, 2, 1-16.
Cassidy, R.M., Yang, F., Kapczinski, F. & Passos, I.C. (2017). Risk Factors for Suicidality in Patients With Schizophrenia: A Systematic Review, Meta-analysis, and Meta-regression of 96 Studies. Schizophrenia Bulletin, 9, 21-23.
Fuller-Thomson E. & Hollister B. (2016). Schizophrenia and Suicide Attempts: Findings from a Representative Community-Based Canadian Sample. Schizophrenia Research and Treatment, 16), 34-36.
Ventriglio, A., Gentile, A., Bonfitto, I., Stella, E., Mari, M., Steardo, L. & Bellomo, A. (2016). Suicide in the Early Stage of Schizophrenia. Frontiers in Psychiatry, 7, 116.
Donker, T., Calear, A., Grant, J.B., van Spijker, B., Fenton, K., Hehir, K.K., … Christensen, H. (2013). Suicide prevention in schizophrenia spectrum disorders and psychosis: a systematic review. BMC Psychology, 1, 1, 11-16.
##submission.downloads##
##submission.additionalFiles##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).