ПРИХИЛЬНІСТЬ ЖІНОК ДО ДОВГОТРИВАЛОЇ ВТОРИННОЇ ПРОФІЛАКТИКИ ПІСЛЯ ІНФАРКТУ МІОКАРДА
DOI:
https://doi.org/10.11603/2415-8798.2018.1.8769Ключові слова:
гострий коронарний синдром, інфаркт міокарда, комплаєнс, прихильність до лікування, вторинна профілактика, ремоделювання серця.Анотація
Інфаркт міокарда (ІМ) є причиною високої смертності, інвалідизації та значних фінансових витрат в усіх країнах світу. В Україні щорічно реєструють до 50 тис. випадків ІМ, 50 % із цих пацієнтів помирають упродовж наступних 5 років. Тому оптимізація заходів вторинної профілактики (модифікація стилю життя, прихильність до подальшої медикаментозної терапії) має ключове значення у виживаності цих пацієнтів. Однак комплаєнсу при будь-яких захворюваннях вдається досягнути лише у 20–57 % випадків, і за даними літератури, стать має вплив на його рівень.
Мета дослідження – багатофакторна оцінка прихильності жінок до лікування у післяінфарктний період.
Матеріали і методи. Обстежено 408 жінок із гострим коронарним синдромом віком від 46 до 94 років (середній вік (71,30±0,44) року). Динаміку досліджуваних показників через 6; 12; 24 місяці вдалось простежити у 52 пацієнток. Відповідно до анкети Morisky–Green (D. E. Morisky, L. W. Green, 1986), виділено дві групи: перша (І) – прихильні 27 осіб – середній вік (65,26±0,44) року та друга (ІІ) – неприхильні 25 осіб – середній вік (68,52±1,88) року. Далі проведено аналіз та оцінку клініко-лабораторних та інструментальних показників.
Результати досліджень та їх обговорення. В усіх жінок виявлено супутню патологію у поєднанні з артеріальною гіпертензією та цукровим діабетом 2 типу, надмірну масу тіла. Жінок першої групи швидше госпіталізували в стаціонар (через (15,37±4,9) год), ніж другої групи (через (6,45±18,9) год) з більшою часткою реваскуляризації – 28,8 % проти 5,7 %; більшою масою некрозу міокарда; вищими вихідними показниками систолічного (САТ) та діастолічного (ДАТ) артеріального тиску – (160±6,06) і (95,6±2,66) проти (153±6,11) і (89,4±2,37) мм рт. ст. та нижчим рівнем загального холестерину – (5,59±2,99) проти (6,46±2,77) ммоль/л. У динаміці в цій групі виявлялось достовірне зниження частота серцевих скорочень (ЧСС), СА Т та ДАТ та загального рівня холестерину та наближення показників ехокардіоскопії до притаманних для нормальної геометрії міокарда.
Висновки. У жінок спостерігається недостатній рівень прихильності до наступної вторинної профілактики на амбулаторному етапі лікування і у більшості з них зберігається лише часткова прихильність, особливо через рік після перенесеного ІМ. Встановлено дуже низьку прихильність до немедикаментозних методів вторинної профілактики та заходів з корекції факторів ризику і модифікації стилю життя. Отримані результати ще раз вказують на необхідність оптимізації організаційно-профілактичних заходів на амбулаторному етапі. Можлива стратегія переходу в роботі з пацієнтами від “комплаєнсу до конкордансу” дозволить покращити вторинну профілактику інфаркту міокарда.
Посилання
Dorohoy, A.P., Manoylenko, T.S., Revenko, I.L. & Dorokhina, H.M. (Eds.) (2017). Problemy zdorovia i tryvalosti zhyttia v suchasnykh umovakh [Problems of health and life expectancy in modern conditions]. Kyiv, p. 190 [in Ukrainian].
Dudnyk, S. (2015). Sertsevo-sudynni zakhvoryuvannia v Ukrayini : prohnozy nevtishni [Cardiovascular Diseases in Ukraine : Forecasts disappointing]. Vashe zdorovia ̶ Your Health, 1 ̶ 2, 18-19 [in Ukrainian].
Kovalenko, V.M. (2015). Sres i khvoroby systemy krovoobihu : posibnyk [Serez and circulatory system diseases : Manual]. V. M. Kovalenko, V. M. Kornatskyi (Ed.). Kyyiv, p. 207 [in Ukrainian].
Shah, N.S., Huffman, M.D., Ning, H. & Llloyd-Jones, D.M. (2015). Trends in myocardial infarction secondary prevention : The National Health and Nutritional Examination Survey (NHANES), 1999–2012. Journal of American Heart Association, 4, 1-12.
Parkhomenko, N.A. (2017). Novoye slovo v kombinirovanoy terapii ishemicheskoy bolezni serdtsa [A new word in combined therapy of coronary heart disease]. Zdorovia Ukrainy – Health of Ukraine, 5, 12-13 [in Ukrainin].
(2017). 2017 ESC Guidelines for themanagement of acute myocardial infarction in patients presenting with ST-segment elevation. European Heart Journal, pp. 1-66.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).