ВІДДАЛЕНІ РЕЗУЛЬТАТИ МУКОГІНГІВООСТЕОПЛАСТИКИ У ХВОРИХ ІЗ ТЯЖКИМИ ФОРМАМИ ГЕНЕРАЛІЗОВАНОГО ПАРОДОНТИТУ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2415-8798.2018.1.8740Ключові слова:
генералізований пародонтит, гепатоз печінки, мукогінгівоостеопластика.Анотація
Серед усіх стоматологічних захворювань хвороби пародонта займають одне із провідних місць, враховуючи поширеність цієї патології серед населення та її наслідки (втрата зубів і порушення функції зубощелепної системи). Тяжкість перебігу хвороби, часті рецидиви й ускладнення призводять до зниження якості життя пацієнтів, порушення функції жування та мовлення, значних соціально-економічних збитків. Це вимагає подальшої розробки нових схем лікування.
Мета дослідження – розробити нові підходи до лікування хворих із тяжкими формами генералізованого пародонтиту (ГП), випередити у післяопераційному періоді оголення шийок зубів та зниження висоти альвеолярного краю уосконаленням мукогінгівоостеопластики та корекції функції печінки шляхом призначення у перед- та післяопераційному періодах адекватного медикаментозного супроводу.
Матеріали і методи. Прооперовано 60 хворих із тяжкою формою хронічного генералізованого пародонтиту. Залежно від методу лікування, усіх пацієнтів поділили на дві групи: 30 хворим на генералізований пародонтит ІІ–ІІІ ступенів розвитку із жировим гепатозом печінки (перша група) проводили модифіковану мукогінгівоостеопластику із застосуванням у перед- та післяопераційному періодах аргініну глутамату і в післяопераційному періоді розчину мірамістину та метилурацилової мазі з мірамістином. Хворим другої групи (30 осіб) без супутньої патології проводили мукогінгівоостеопластику. Оцінку результатів клінічного дослідження здійснювали за даними загальноклінічних, біохімічних методів.
Результати досліджень та їх обговорення. Через 3 місяці після операції суттєвої різниці між станом хворих першої і другої груп не було. Через 12 місяців – у 26 осіб першої групи в ділянці оперованих зубів утворилось стійке зубоясенне прикріплення за типом циркулярної зв’язки, при ренгенологічному контролі виявлено острівки осифікації і стабілізації патологічного процесу, а у хворих другої групи в 4 випадках були наявні поодинокі кишені, явища гінгівіту. Показник РІ у віддалений термін спостереження через 12 місяців поступово зменшувався. Порівняно з даними до операційного втручання, індекс РІ відрізнявся у хворих другої групи в 1,18 раза, а першої групи – у 1,20 разів через 12 місяців відповідно. У пацієнтів другої групи, в яких крім пенетрацій, використовували місцеві медикаменти, які ми запропонували, зниження рівня С-РБ було більшим і склало 9,24 раза через 12 місяців. Ще кращі результати спостерігали у хворих першої групи, а через 12 місяців були несуттєвими.
Висновки. Комплексне лікування із використанням аргініну глутамату у хворих першої групи, що сприяло найбільшому зниженню вмісту оксипроліну через 1; 6 і 12 місяців після терапії (1,42 і 1,38) раза, мало виражену дію на гальмування розпаду колагену в тканинах пародонта. Дослідження показало, що найбільший вплив на регуляцію активності ЛФ у сироватці крові хворих на ГП мав спосіб лікування, який застосовували у першій групі. Мукогінгівоостеопластика при лікуванні тяжких форм ГП в поєднанні з аргініном глутаматом знижували активність КФ у сироватці крові, особливо у хворих першої групи. Дані щодо змін активності трансаміназ у сироватці крові показали, що запропоноване медикаментозне лікування в поєднанні з хірургічною методикою мало суттєвий вплив на регуляцію активності трансаміназ у пацієнтів із тяжкими формами ГП.
Посилання
Gerasimova, L.P. (2006). Primeneniye angioprotektora Doksi-Khem v kompleksnom lechenii vospalitelnykh zabolevaniy parodonta [The use of the angioprotector Doxy-Hem in the complex treatment of inflammatory periodontal diseases]. Meditsinskiy vestnik Bashkortostana – Medical Bulletin of Bashkortostan, 1, 229-231[in Russian].
Grudyanov, A.I. & Zorina, O.A. (2008). Metody khirurgicheskogo lecheniya parodontita [Methods of surgical treatment of periodontitis]. M. : TSNIIS i CHLKH Rosmedtekhnologiy, p. 21 [in Russian].
Kashivska, R.S. (2016). Stan tkanyn parodonta u khvorykh na heneralizovanyi parodontyt pry zakhvoriuvanniakh hepatobiliarnoi systemy ta obhruntuvannia medykamentoznoi korektsii vyiavlenykh porushen [State of periodontal tissues in patients with generalized periodontitis in diseases of the hepatobiliary system and substantiation of the medical correction of the revealed violations]. Candidates thesis. Ivano-Frankivsk, p. 20 [in Ukrainian].
Mazur, I.P. (2005). Zastosuvannia osteotropnykh zasobiv v kompleksi pidtrymuyuchoi parodontalnoi terapii u khvorykh na heneralizovanyi parodontyt (dovhotryvali sposterezhennia) [Application of osteotropic drugs in the complex of supportive periodontal therapy in patients with generalized periodontitis (long-term follow-up)]. Visnyk stomatolohii – Bulletin of Dentistry, 4, 32-35 [in Ukrainian].
Melnychuk, H.M., Rozhko, M.M. & Zaverbna, L.V. (2011). Hinhivit, parodontyt, parodontoz : osoblyvosti likuvannia : navch. posib. [Gingivitis, periodontitis, periodontal disease: features of treatment: teaching. Manual]. Vyd. 5-te, vypr. i dop. – Ivano-Frankivsk, p. 328 [in Ukrainian].
Nazaryin, R.S. (2003). Vzaiemnyi zviazok morfofunktsionalnykh zmin u parodonti shchuriv z protsesamy vilnoradykalnoho okysnennia pid vplyvom alimentarnoho faktora [Mutual connection of morphofunctional changes in periodontia of rats with free radical oxidation processes under the influence of alimentary factor]. Visnyk morfolohiyi – Bulletin of morphology, 2, 204-205 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).