ВПЛИВ ЗАГОСТРЕННЯ ХРОНІЧНОГО БРОНХІТУ НА ПЕРЕБІГ АЛКОГОЛЬНОГО ЦИРОЗУ ПЕЧІНКИ
DOI:
https://doi.org/10.11603/2415-8798.2017.2.7817Ключові слова:
алкогольний цироз печінки, хронічний бронхіт, перебіг.Анотація
Алкогольний цироз печінки – це дифузне захворювання, що характеризується фіброзом і трансформацією нормальної архітектоніки печінки із заміщенням останньої сполучною тканиною та утворенням вузлів, а основною причиною його виникнення є систематизоване постійне зловживання помірними або великими дозами алкоголю.
Мета дослідження – оцінити вплив загострення хронічного бронхіту (ХБ) на перебіг та прогресування алкогольного цирозу печінки (АЦП).
Матеріали і методи. Обстежено 100 пацієнтів із діагностованим алкогольним цирозом печінки (АЦП), 82,00 % чоловіків і 18,00 % жінок віком (47,2±3,9) року: 48 хворих на АЦП класу В за Чайльдом–П’ю без поєднання зі ХБ (перша група); 52 хворих на АЦП класу В за Чайльдом–П’ю у поєднанні з ХБ у фазі загострення (друга група). Контрольну групу склали 20 практично здорових осіб. Діагноз АЦП встановлювали відповідно до Адаптованої клінічної настанови “Алкогольна хвороба печінки” (2014) та протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю “Гастроентерологія” (наказ МОЗ України № 271 від 13.06.2005), “Алкогольний гепатит” (наказ МОЗ України № 826 від 06.11.2014).
Результати досліджень та їх обговорення. Встановлено, що загострення хронічного бронхіту супроводжується збільшенням частоти астено-вегетативного (33,81 %), диспепсичного (19,39 %), інтоксикаційного (51,29 %) синдромів, жовтяниці (16,98 %), спленомегалії (19,23 %), появою асциту (21,48 %), що вказує на прогресування декомпенсації ЦП. Цитолітичний синдром у хворих на АЦП при загостренні ХБ проявлявся підвищенням вмісту білірубіну в 4,5 раза, збільшенням активності АсАТ – у 4,8 раза, АлАТ – в 5,7 раза, ГГТП – у 5,6 раза, тоді як у хворих на ЦП без ХБ ці показники збільшувалися у 3,7; 2,8; 1,9; 3,8 раза відповідно, порівняно зі здоровими. Холестатичний синдром у хворих на АЦП при загостренні ХБ характеризувався збільшенням активності ЛФ і ГГТП у 4,5 раза і 5,6 раза відповідно; тоді як у хворих на ЦП без ХБ ці показники збільшувалися меншим чином – у 3,6 раза і 3,8 раза порівняно зі здоровими. У пацієнтів обох груп відзначено підвищення значення МНВ вище нормативних показників, відповідно у 1,5 раза для хворих першої групи й у 2,4 раза – для другої.
Висновки. У хворих на АЦП загострення супутнього хронічного бронхіту сприяє прогресуючому перебігу захворювання і його декомпенсації з посиленням цитолітичного, мезенхімально-запального, холестатичного синдромів і збільшенням печінкової недостатності.
Посилання
Ivashkina, V.T. & Lapinoy, T.L. (2012). Gastroenterologiya. Natsionalnoye rukovodstvo: kratkoye izdaniye [Gastroenterology. National leadership: a short edition]. Moscow: GEOTAR-Media [in Russian].
(2014). Alkoholna khvoroba pechinky. Adaptovana klinichna nastanova, zasnovana na dokazakh [Alcoholic liver disease. Adapted clinical guidelines based on evidence [electronic resource]. Retrieved from: http://moz.gov.ua/docfiles/dod_akn_dn_20140616_1.pdf. [in Ukrainian].
Mayevskaya, M.V. (2013). Alkogol, alkogolizm i svyazannyye s nimi posledstviya [Alcohol, alcoholism and related consequences]. Ross. zhurn. gastroenterol., gepatologii i koloproktologii – Russian Journal of Gastroenterology, Hepatology and Coloproctology, 23 (6), 43-48 [in Russian].
Moiseyev, V.S. (2014). Alkogolnaya bolezn, porazheniye vnutrennikh organov [Alcoholic disease, internal organs damage.]. Moscow: GEOTAR-Media [in Russian].
Bondar, T.V., & Halych, Yu.P. (2011). Riven poshyrennia i tendentsii vzhyvannia tiutiunu, alkoholnykh napoiv, narkotychnykh rechovyn sered uchnivskoi molodi Ukrainy [Prevalence and trends in tobacco, alcohol, drug use among youth in Ukraine]. Ukr. in-t•sots. doslidzh. im. O. Yaremenka. – Ukrainian Institute of Social Research named by Yaremenko. Kyyiv: TOV VPK «OBNOVA» [in Ukrainian].
Stepanov, Yu.M. (2012). Dynamika zakhvoryuvanosti ta poshyrenosti osnovnykh khvorob orhaniv travlennia v Ukraini za 5 ostannikh rokiv [Dynamics of the major incidence and prevalence of digestive diseases in Ukraine over the last 5 years]. Hastroenterolohiia: mizhvidomchyi zbirnyk – Gastroenterology, Intercollection. Dnipropetrovsk: Zhurfond [in Ukrainian].
Scrivo, R., Vasile, M., & Bartosiewicz, I. (2011). Inflammation as “common soil” of the multifactorial diseases. Autoimmune Rev., 10, 369-374.
EASL Clinical Practical Guidelines: Management of Alcoholic Liver Disease, 2012 / Journal of Hepatology, 57, 399-420. Retrieved from: http://www.spg.pt/wp-content/uploads/2015/11/2012-ALD.pdf
Avunduk, K. (2013). Gastroenterologiya. Per. s angl. [Gastroenterology Translation from English]. Moscow: Praktika [in Russian].
Gholam, P.M. (2016). Prognosis and prognostic scoring models for alcoholic liver disease and acute alcoholic hepatitis. Clin. Liver Dis., 20, 491.
##submission.downloads##
##submission.additionalFiles##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).