ПЕРСОНОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ТА СТАВЛЕННЯ ДО ХВОРОБИ У ЖІНОК ІЗ НЕВРОТИЧНИМИ ТРИВОЖНО-ДЕПРЕСИВНИМИ РОЗЛАДАМИ РІЗНОГО ПСИХОГЕНЕЗУ (ВИМУШЕНИХ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ ТА ДРУЖИН ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ–УЧАСНИКІВ АТО)
DOI:
https://doi.org/10.11603/2415-8798.2016.4.7159Ключові слова:
невротичні тривожно-депресивні розлади, психогенез, жінки, персонологічні властивості, ставлення до хвороби.Анотація
Метою роботи було порівняльне вивчення персонологічних властивостей та ставлення до хвороби у жінок із невротичними тривожно-депресивними розладами різного психогенезу (НТДРРП), для обґрунтування диференціації терапевтичних підходів. За допомогою клініко-психопатологічного та психодіагностичного (опитувальник Р. Кеттелла [5] та Методики діагностики типів ставлення до хвороби (ТСХ) [5]) методів на базі КЗ “Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня” було обстежено 200 жінок: 150 осіб із тривожно-депресивними розладами невротичного регістру (з них 78 – вимушено переміщені (ВПЖ) та 72 – дружини військослужбовців–учасників АТО (ДВС)), 25 хворих із ендогенною депресією (ГП-ЕД) та 25 психічно здорових жінок (ГП-З). Найбільш проблемною особистісною сферою у жінок із невротичними тривожно-депресивними розладами різного психогенезу виявилась комунікативна сфера. Серед домінуючих персонологічних особливостей у них домінували безкомпромісність, імпульсивність та песимізм, невпевненість у собі; вони характеризувалися нетерплячістю, відкладенням рішень складних питань, легковажністю, ненадійністю, сором’язливістю і нерішучістю, були залежні від інших. Також їм властиве дезадаптивне ставлення до власного захворювання. Неадаптивні комбінації персонологічних рис та дезадаптивне ставлення до захворювання ставали предиктором розвитку в них тривожно-депресивних розладів. Виявлені персонологічні властивості й особливості ставлення до хвороби не мають генезоспецифічності та можуть розглядатися як загальні мішені медико-психологічного втручання, характерні для даного контингенту, незалежно від факторів психотравматизації. Отримані дані ми поклали нами в основу при розробці комплексної диференційованої системи спеціалізованої медичної допомоги жінкам із невротичними тривожно-депресивними розладами різного психогенезу.
Посилання
Haponov K. D. Do problemy patolohichnoho vzayemozvʼyazku posttravmatychnykh stresovykh rozladiv ta alkoholʹnoyi zalezhnosti / K. D. Haponov // Ukrayinsʹkyy visnyk psykhonevrolohiyi. – 2015. – T. 23, vyp. 3 (84). – S. 120–121.
Yurʺyeva N. M. Henderospetsifichna dezadaptatsiya sotsialʹnoho funktsionuvannya u zhinok, khvorykh na paranoyidnu shyzofreniyu (analiz fenomenu ta osoblyvosti terapiyi i psykhosotsialʹnoyi reabilitatsiyi) / N. M. Yurʺyeva // Ukrayinsʹkyy visnyk psykhonevrolohiyi. – 2014. – T. 22. – № 2 (79). – S. 139–146.
Markova M. V. Psykhoterapiya v kompleksnomu likuvanni zhinok, khvorykh na paranoyidnu shyzofreniyu, pry riznykh modelyakh rodynnoyi vzayemodiyi: obgruntuvannya, zahalʹni pidkhody, spetsyfichni osoblyvosti / M. V. Markova, K. A. Kosenko // Ukrayinsʹkyy visnyk psykhonevrolohiyi. – 2014. – T. 22, vyp. 3 (80) – S. 69–73.
Maruta N. A. Vosstanovlenye sotsyalʹnoho funktsyonyrovanyya – osnovnaya tselʹ terapyy depressyy / N. A. Maruta // Neyronews. – 2013. – № 8 (53). – S. 16–20.
Karvasarskyy B. D. Klynycheskaya psykholohyya : uchebnyk dlya vuzov. – 4-e yzd. / B. D. Karvasarskyy. – Pyter, 2011. – 864 s.
Abdryakhimova TS. B. Typ stavlennya do khvoroby v genezi nepsykhotychnykh psykhichnykh rozladiv u osib z chastkovoyu vtratoyu zoru travmatychnoho genezu / TS. B. Abdryakhimova // Psykhichne zdorovʺya. – 2013. – № 2 (39). – S. 93–98.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).