ОСОБЛИВОСТІ ПРОФЕСІЙНОЇ ДУМКИ МЕДИЧНИХ СЕСТЕР ЩОДО СТАНУ ТА РЕФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ОФТАЛЬМОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2017.1.7925Ключові слова:
медичні сестри, професійна думка, реформа та форми організації охорони здоров’я.Анотація
Мета – визначення професійної думки медичних сестер щодо стану та реформування офтальмологічної допомоги.
Матеріали і методи. З використанням розробленої авторами анкети було опитано 175 медичних сестер та 114 лікарів, професійна діяльність яких пов’язана з офтальмологічною службою. Медичні сестри та лікарі, які взяли участь в опитуванні, працюють у різних містах України (Київ, Харків, Дніпро, Львів, Суми). Для обробки результатів дослідження використано метод аналізу альтернативних ознак та непараметричний критерій χ2 з поправкою Йєтса.
Результати. Встановлено, що задоволені своєю роботою та згодні працювати більше за відповідну винагороду 98 (56±3,8)% опитаних медичних сестер, не задоволені заробітною платою 87 (50±3,8)% медичних сестер, на необхідність реформи охорони здоров’я вказують 103 (59±4,8)% опитаних. Більшість медсестер з усіх міст найбільш привабливою вважають страхову медицину (64% опитаних), на другому місці – практика сімейного лікаря (15% опитаних), на третьому – медицина з багатоканальним фінансуванням (10% опитаних).
При порівнянні думки лікарів та медичних сестер щодо найбільш привабливої форми організації системи ОЗ виявлено, що, на відміну від медичних сестер, лікарі віддають перевагу страховій медицині у 33% випадків, медицина з багатоканальним фінансуванням у 41% випадків, за практику сімейного лікаря висловилися лише 2% лікарів.
Висновки. Розбіжності у ставленні медичних працівників до своєї праці та різних форм організації системи ОЗ України можуть бути зумовлені особливостями їх професійної діяльності, матеріально-технічним забезпеченням та фінансуванням медичних установ, у яких вони працюють.Посилання
Dub, N.Ye. (2010). Teorety`ko-metodologichni zasady` reformuvannya medsestry`nstva [Theoretical and methodological principles of reforming nursing]. Efekty`vnist` derzhavnogo upravlinnya [The efficiency of public administration]. Lviv: LRIDU NADU, 24, 89-95 [in Ukrainian].
Kovtun, M.I. (2016). Rezul`taty` vy`vchennya profesijnoyi dumky` likariv shhodo stanu ta reformuvannya sy`stemy` oftal`mologichnoyi dopomogy` [Results of the study doctors professional opinion on the state and reforming the system of eye care]. Aktual`ni problemy` suchasnoyi medy`cy`ny`– Actual problems of modern medicine, 16, Issue 1, 277-281 [in Ukrainian].
Kovtun, M.I. (2014). Social'no-psixologicheskij aspekt reformirovaniya vysokokvalificirovannoj oftal'mologicheskoj pomoshhi [Socio-psychological aspect of reforming professional ophthalmic assistance]. Visny`k problem biologiyi i medy`cy`ny` – Journal of Biology and Medicine Problems, 3, Issue 2, 301-305.
Ximchuk, I. Reforma medsestry`nstva: chy` ye pry`vid dlya opty`mizmu? [Reform of Nursing: Is there reason for optimism?] Retrived from http://www.vz.kiev.ua/ru/reforma-medsestrynstva-chy-ye-pryvid-dlya-optymizmu [in Ukrainian].
WHО 36.11. Rol' sestrinskogo (akusherskogo) personala v realizacii strategii dostizhenija zdorov'ja dlja vseh [Role of sisterly (obstetric) personnel in realization of strategy of achievement of health for all]. Tridcat' shestaja sessija Vsemirnoj Assamblei zdravoohranenija, 13 maja 1983 g [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).