ЗМІНИ ПОКАЗНИКІВ ПРОТЕОЛІТИЧНОЇ АКТИВНОСТІ СИРОВАТКИ КРОВІ У ЩУРІВ ЗА УМОВИ ПАСИВНОГО ТЮТЮНОКУРІННЯ НА ТЛІ ТРИВАЛОГО ВВЕДЕННЯ НАТРІЙ ГЛУТАМАТУ У ВІКОВОМУ АСПЕКТІ

Автор(и)

  • N. V. Hetsko ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ І. Я. ГОРБАЧЕВСЬКОГО МОЗ УКРАЇНИ
  • I. Y. Krynytska ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ І. Я. ГОРБАЧЕВСЬКОГО МОЗ УКРАЇНИ

DOI:

https://doi.org/10.11603/mcch.2410-681X.2020.v.i1.10784

Ключові слова:

пасивне тютюнокуріння, натрій глутамат, протеолітична активність

Анотація

Вступ. Тютюнокуріння щорічно вбиває понад 8 млн осіб у всьому світі, з них близько 1,2 млн є пасивними курцями. Характерна ознака сучасних харчових технологій – використання харчових добавок, які не завжди безпечні для здоров’я людини.

Мета дослідження – вивчити вплив пасивного тютюнокуріння на тлі тривалого введення натрій глутамату на показники протеолітичної активності сироватки крові в щурів різного віку.

Методи дослідження. Досліди виконано на 32-х безпородних статевозрілих білих щурах-самцях масою 180–200 г та 32-х безпородних статевонезрілих білих щурах-самцях масою 60–80 г. тварин поділили на 4 групи: 1-ша – контроль; 2-га – щури, яким моделювали пасивне тютюнокуріння; 3-тя – щури, яким вводили натрій глутамат; 4-та – щури, яким моделювали пасивне тютюнокуріння на тлі введення натрій глутамату. Загальну протеолітичну активність сироватки крові визначали, використовуючи азосубстрати (азоальбумін, азоказеїн та азоколаген) фірми “Simko Ltd” (Україна) відповідно до інструкції виробника.

Результати й обговорення. За умови пасивного тютюнокуріння в сироватці крові статевозрілих щурів збільшувалась кількість продуктів розпаду азоальбуміну, азоказеїну та азоколагену (на 59,8 % (р=0,002), 38,3 % (р<0,001), 32,6 % (р=0,005) відповідно), що свідчило про підвищену деградацію як високомолекулярних, так і низькомолекулярних протеїнів та колагену. Пасивне тютюнокуріння на тлі застосування натрій глутамату при цьому не викликало вірогідних змін відносно ізольованої дії тютюнового диму. В сироватці крові статевонезрілих щурів пасивне тютюнокуріння на тлі застосування натрій глутамату зумовлювало вірогідні зміни лізису азоальбуміну, який перевищував дані за умови ізольованого впливу тютюнового диму на 40,9 % (р=0,002), і лізису азоказеїну, що перевищував дані при ізольованому впливі тютюнового диму на 36,5 % (р=0,003). У віковому аспекті інтенсивність змін лізису азоальбуміну, азоказеїну та азоколу при пасивному тютюнокурінні на тлі введення натрій глутамату переважала на 31, 38 і 12,7 % відповідно у статевонезрілих щурів.

Висновок. Отримані результати свідчать про вищу інтенсивність протеолітичних процесів у крові статевонезрілих щурів порівняно зі статевозрілими. Імовірно, це зумовлено вищою інтенсивністю утворення  вільних радикалів, меншою швидкістю їх знешкодження та утворенням більшої кількості окисномодифікованих протеїнів.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-04-28

Як цитувати

Hetsko, N. V., & Krynytska, I. Y. (2020). ЗМІНИ ПОКАЗНИКІВ ПРОТЕОЛІТИЧНОЇ АКТИВНОСТІ СИРОВАТКИ КРОВІ У ЩУРІВ ЗА УМОВИ ПАСИВНОГО ТЮТЮНОКУРІННЯ НА ТЛІ ТРИВАЛОГО ВВЕДЕННЯ НАТРІЙ ГЛУТАМАТУ У ВІКОВОМУ АСПЕКТІ . Медична та клінічна хімія, (1), 83–90. https://doi.org/10.11603/mcch.2410-681X.2020.v.i1.10784

Номер

Розділ

ОРИГІНАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ