СТАН ФІНАНСОВОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ ПРИ ОТРИМАННІ ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2024.3.14952Ключові слова:
первинна медико-санітарна допомога, фінансовий захист, капітаційна ставкаАнотація
Мета: оцінка стану фінансового захисту населення України при отриманні первинної медико-санітарної допомоги.
Матеріали і методи. Використані дані Глобальної бази даних ВООЗ про витрати на охорону здоровʼя в цілому та первинну медико-санітарну допомогу (ПМСД) за 2020 р. і матеріали Національної служби здоров’я України за 2018–2023 рр. Дослідження проводилося з використанням бібліосемантичного, історичного методів та бенчмаркінгу.
Результати. Витрати на ПМСД у % валового внутрішнього продукту (ВВП) в Україні в 2020 р. складали 2,1 %, частка загальних охороноздоровчих витрат на ПМСД – 38 %, що відповідає діапазону витрат для країн із доходами нижче середнього і мало відрізняється від показників країн-сусідів України. Реальні витрати на ПМСД на душу населення становили 104 доларів США і 307 – за паритетом купівельної спроможності, що на 31–26,7 % нижче порівняно з Молдовою – країною, яка, як і Україна, належить до групи з доходами нижче середнього, і в 3,8–2,6 раза нижче, ніж у сусідніх з Україною країнах із високими рівнями доходів. Подушна (капітаційна ставка) на ПМСД у рамках програми медичних гарантій за період 2018–2023 рр. у доларовому еквіваленті збільшилася на 30 %, що привело до обмеження офіційних платежів пацієнтів за ПМСД та розширення спектра гарантованих послуг. При цьому співвідношення державних та приватних витрат на ПМСД в Україні складало 26 % до 74 % і було одним із найгірших показників в Європейському регіоні.
Висновки. Дослідженням встановлено, що в Україні за останні роки досягнуто певних успіхів у покращенні фінансового захисту пацієнтів у системі ПМСД, чому сприяло реформування державного фінансування за подушним принципом, певне збільшення бюджетного фінансування ПМСД та розширення пакета гарантованих послуг.
Водночас рівень фінансової захищеності в цій сфері залишається вкрай низьким, що зумовлено хронічним недофінансуванням у рамках програми медичних гарантій пакета «Первинна медична допомога», значними витратами з кишені на лікарські препарати та діагностичні тести.
Посилання
Bitton, A., Ratcliffe, H.L., Veillard, J.H., Kress, D.H., Barkley, S., Kimball, M., … Hirschhorn, L.R. (2016). Primary Health Care as a Foundation for Strengthening Health Systems in Low- and Middle-Income Countries. Journal of General Internal Medicine, 32(5), 566-571. DOI https://doi.org/10.1007/s11606-016-3898-5.
Vande Maele, N., Xu, K., Soucat, A., Fleisher, L., Aranguren, M., & Wang, H. (2019). Measuring primary healthcare expenditure in low-income and lower middle-income countries. BMJ Global Health, 4(1). DOI https://doi.org/10.1136/bmjgh-2019-001497.
Health financing. World Health Organization. Retrieved from: https://www.who.int/health-topics/health-financing#tab=tab_1.
(2023). Can people afford to pay for health care? New evidence on financial protection in Ukraine. WHO Regional Office for Europe. Retrieved from: https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/342261/9789289053655-eng.pdf?sequence=1&isAllowed=y.
(2015). Global sustainable development report. United Nations Organization. Retrieved from: http://surl.li/quwecj.
(2021). European Programme of Work 2020–2025: United Action for Better Health. WHO Regional Office for Europe. Retrieved from: https://iris.who.int/handle/10665/339209.
(2021). Global expenditure on health: public spending on the rise? World Health Organization. Retrieved from: https://www.who.int/publications/i/item/9789240041219.
Global Health Expenditure Database. World Health Organization. Retrieved from: https://apps.who.int/nha/database.
Zakon Ukrainy Pro derzhavni finansovi harantii medychnoho obsluhovuvannia naselennia vid 19.10.2017 r. № 2168-VIII [Law of Ukraine On state financial guarantees of medical care for the population dated 19.10.2017 No. 2168-VIII]. Retrieved from: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2168-19#Text [in Ukrainian].
(2023). Tse stalosia! Prozora struktura taryfu na nadannia pervynnoi medychnoi dopomohy: vazhlyvi aktsenty, naslidky ta nastupni kroky [It happened! Transparent primary care tariff structure: important highlights, implications and next steps]. Vseukrainska asotsiatsiia obiednanykh terytorialnykh hromad – All-Ukrainian Assoc. united territory communities. Retrieved from: http://surl.li/tyffck [in Ukrainian].
Batsenko, D., Braginskyi, P., Buchma, M., Horoshko, A., Gutsalova, H., Gurin, M., ... Yaremenko, O. (2018). Yak orhanizuvaty systemu nadannia pervynnoi medychnoi dopomohy na mistsevomu rivni. Operatsiine kerivnytstvo [How to organize a system of providing primary medical care at the local level. Operational management]. Kyiv [in Ukrainian].
Lekhan, V.M., Nadutyi, K.O., & Hrytsenko, L.O. (2021). Kharakterystyka stosunkiv orhaniv mistsevoho samovriaduvannia iz zakladamy pervynnoi medychnoi dopomohy [Characteristics of relations between local self-government bodies and primary medical care institutions]. Ukrainskyi zhurnal medytsyny, biolohii ta sportu – Ukrainian Journal of Medicine, Biology and Sports, 6(6), 164-170 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).