СОЦІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЯК ОБОВʼЯЗКОВА СКЛАДОВА ФАХІВЦЯ МЕДСЕСТРИНСТВА
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2023.2.14043Ключові слова:
соціальна відповідальність, сестринська справа, аналіз концепціїАнотація
Мета: розкрити деякі аспекти соціальної відповідальності в сестринській справі як складову концепції, яка повністю пов’язана з контекстом і системою охорони здоров’я кожного суспільства.
Матеріали і методи. Використані матеріали досліджень вітчизняних та іноземних авторів. У дослідженні використовувалися: бібліосемантичний метод та метод системного аналізу. Дослідження проведено на основі аналізу компетентностей та практичних результатів, набутих здобувачами в процесі навчання для майбутньої професійної діяльності.
Результати. Оцінка підготовки медичної сестри, заснована на компетентності, а не встановлена освітня програма чи навчальний план, містить потенціал для майбутнього розвитку лідерства в сестринській справі як для освіти, так і для професійної практики в глобальній сестринській справі. Будь-який погляд на соціальну відповідальність і професію медсестри повинен розглядати складні питання, пов’язані з навчанням медсестер у всьому світі. Хоча існують визначені перешкоди для стандартизації медсестринської освіти, включаючи гендерні питання (проблеми медсестринства як жіночої роботи та гендерна дискримінація в усьому світі), мовні та культурні бар’єри, а також відмінності в освітніх програмах і моделях (від початкового рівня до докторського), є також потенційні рішення, які слід розглянути. Серед найбільш багатообіцяючих досягнень у покращенні глобальної освітньої та професійної практики медсестер є технологія, яка має потенціал для об’єднання сестринської справи в усьому світі. Дослідження було проведено з метою аналізу концепції соціальної відповідальності медсестри. Уточнення соціальної відповідальності медсестер і висвітлення її в сестринській справі безперечно приведуть до задоволеності пацієнтів і клієнтів, професійного розвитку та зниження витрат на охорону здоровʼя. Крім того, визначивши посередники, гальмівники та концепції соціальної відповідальності, медсестринські менеджери та медсестринські викладачі зможуть розробити та впровадити свою діяльність з управління та навчання на основі наукових висновків, які є необхідними для правильного навчання та реалізації.
Соціальна відповідальність тісно пов’язана з багатьма професіями, забезпечуючи важливу структуру для керівництва загальним розвитком таких професій та їх супутників. Крім того, вони розглядають соціальну відповідальність як тісно пов’язану з низкою гуманістичних побудов, включаючи права людини, соціальну справедливість і участь громади.
Одним із найважливіших факторів у вирішенні поточних і майбутніх питань соціальної відповідальності є створення глобального порядку денного для медсестринської освіти.
Висновок. Вивчення та врахування точок зору експертів із медсестринства, а також висновків раніше проведених досліджень із даної тематики можна використати для вжиття заходів з усунення бар’єрів і запобігання наданню якісного медсестринського догляду, охорони здоровʼя суспільства.
Посилання
Ahmadi, K., Alvani, S.M., & Memarzade Tehran, Gh. (2011). Developing the social organizational responsiveness and providing a model for its conceptual extension in Iranian organizations. Industrial Management Journal of Islamic Azad University, 6(18).
Beikzad, J., Hoseinpour, A., & Hejazi Bavil, M. (2014). A Survey on the Relationship between responsibility and job satisfaction of nurses working in Teaching Hospitals Affiliated with Tabriz University of Medical Sciences. J. Hosp., 13(1).
Rafatian, A.H. (2006). Accepting responsibility. Tehran: Ashore Gate Pub.
Schwartz-Barcott, D., & Kim, H.S. (1986). A hybrid model for concept development. In: Chinn P.L., ed. Nursing Research Methodology Issues and Implementation. Rockville: Aspen.
Shaner-McRae, H., McRae, G., & Jas, V. (2007). Environmentally safe health care agencies: nursing's responsibility, Nightingale's Legacy. Online J. Issues Nurs., 12(2). DOI: https://doi.org/10.3912/OJIN.Vol12No02Man01
Kelley, M.A., Connor, A., Kun, K.E., & Salmon, M.E. (2008). Social responsibility: Conceptualization and embodiment in a school of nursing. Int. J. Nurs. Educ. Scholarsh, 5(1). DOI: https://doi.org/10.2202/1548-923X.1607
Spitzer, R. (2010). Social responsibility, the DNA of leadership. Nurse Leader, 8(1), 6. DOI: https://doi.org/10.1016/j.mnl.2009.11.001
Taghizadeh, H., & Soltani, G.H.R. (2010). Impact on business ethics and social responsibility of firms. Journal of Morality in Technology, 5.
Wyatt D.A. (2012). Nurses' responsibility for the future of nursing. Aron Journal, 95(5), 565-660. DOI: https://doi.org/10.1016/j.aorn.2012.03.007
Yazdan Panah, L., & Hekmat, F. (2014). Investigating the Factors Affecting the Social Responsibility of Youth (Study of Students of Shahid Bahonar University of Kerman. Iran social studies, 8(2).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).