ОРГАНІЗАЦІЙНЕ ЛІДЕРСТВО ЯК ІНСТРУМЕНТ ОРГАНІЗАЦІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ТА ЇЇ ВДОСКОНАЛЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2022.1.13077Ключові слова:
лідерство, організаційне лідерство, сфера охорони здоров’яАнотація
Мета: розкрити змістове наповнення поняття «організаційне лідерство»; обґрунтувати взаємозв’язок організаційного лідерства з функцією організації діяльності закладу охорони здоров’я; довести, що організаційне лідерство є інструментом впливу на вдосконалення організації діяльності закладу охорони здоров’я.
Матеріали і методи. Інформаційною базою дослідження були теоретичні напрацювання, представлені в Інтернет-виданнях, які стосуються питань менеджменту, лідерства, особливостей процесу лідерства у сфері охорони здоров’я, а також практичні матеріали, отримані в результаті аналізу діяльності Комунального некомерційного підприємства Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання Ковельської міської ради Волинської області (КНП Ковельське МРТМО).
Результати. Організаційне (інституційне) лідерство є одним із видів лідерства за критерієм суб’єкта його прояву.
Організаційна зона відповідальності значною мірою впливає на стан функціонування інших зон відповідальності, зокрема: управлінської; кадрової; виробничої; маркетингової; комунікаційної; організаційної культури. Вказані зони відповідальності та їх компоненти, які зазнають впливу в результаті організації діяльності закладу охорони здоров’я, доводять, що процес такого впливу прямо пов’язаний з організаційним лідерством.
Встановлено, що організаційні перспективи закладу охорони здоров’я припускають і вимагають різновекторної лідерської поведінки (щодо: перетворення колективу працівників у команду, забезпечення професійного розвитку і зростання, відшукування дієвих способів вирішення конфліктів, розвитку емоційного лідерства, формування сильної корпоративної культури тощо).
Для аргументації векторності перетворення закладу охорони здоров’я в організацію-лідера з точки зору символічного фрейму використано результати анкетного опитування працівників КНП Ковельське МРТМО. Вони показали, що чинниками-мотиваторами для медичного персоналу до хорошої роботи є: усвідомлення важливості своєї справи, участь у досягненні результатів діяльності структурного підрозділу і підприємства, загалом, можливість реалізувати власні професійні знання та навички. На це вказали 31,9 %, 36,8 % та 37,6 % опитаних відповідно.
Висновки. Організаційне лідерство спрямоване на упорядкування поведінки закладу (передусім через організацію його діяльності) як соціальної системи (колективу працівників) та окремих членів колективу із метою забезпечення їх функціональної здатності. Також воно є процесом ініціювання змін у діяльності закладу охорони здоров’я і його підсистем, а організація діяльності – дозволяє практично реалізувати ці зміни у роботі закладу, що в подальшому сприяє вдосконаленню й організації діяльності.
Посилання
Krasnova, O.I., & Pluzhnicova, T.V. Osoblyvosti mekchanizmu derzhavnogo reguluvannya sfery okhorony zdorovya [Features of mechanism of state regulation of health care]. Retrieved from: http://mdu.edu.ua/wp-content/uploads/Economic-visnik-1-2019-8.pdf [in Ukrainian].
Liderstvo, strategiya ta proektnyi menegement [Leadership, strategy and project management]. www.umj.com.ua. Retrieved from: https://www.umj.com.ua/article/125363/osnovni-komponenti-strategiyi-ohoroni-zdorov-ya-liderstvo-upravlinnya-gromadske-zdorov-ya [in Ukrainian].
Naumenko, G. Formuvannya zdorovoi korporatyvnoi kultury v medychnii organizatsii [Formation of a healthy corporate culture in a medical organization]. Retrieved from: https://uk.e-medjournal.com/index.php/psp/article/view/230 [in Ukrainian].
Psichologichni osnovy formuvannya profesiinych kompetentsii kerivnykiv zakladiv ohorony zdorovya [Psychological bases of formation of professional competencies of heads of health care institutions]. Retrieved from: https://repo.dma.dp.ua › [in Ukrainian].
Rezultaty 2.1. Prezentatsia innovatsiinych rozrobok ta prosuvannia. 2.1.4. Liderstvo ta upravlinnya komandoyu v Start-api [Results 2.1. Presentation of innovative developments and promotion 2.1.4. Leadership and team management in Start-up]. SUCSID Interuniversity Start-up Centers for creating and promoting student innovation 530349-TEMPUS-1-2012-1-FR-TEMPUS-JPHES. Retrieved from: https://startup.sumdu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/11/IDP_Leadership_ua_d.pdf [in Ukrainian].
Yerzhak, G.Y. (2018). Tehnologia upravlinnia zakladom ohorony zdorovya, daydzhest [Healthcare facility management technology. Digest]. Dnipro: DONMB. Retrieved from: http://medlib.dp.gov.ua/jirbis2/images/dajest/health_managment_1_2018_.pdf [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).