ПОРІВНЯЛЬНО-ПРАВОВІ ДЕТЕРМІНАНТИ СФЕРИ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я ТА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2024.4.15224Ключові слова:
громадське здоров’я; охорона здоров’я; порівняльне правознавство; конституційне право; медичне страхування.Анотація
Мета дослідження: виявити і проаналізувати порівняльно-правові детермінанти сфер громадського здоров’я та охорони здоров’я для вдосконалення їх правового регулювання в Україні. Матеріали та методи. Для досягнення поставленої мети використано загальнонаукові та спеціально-юридичні методи дослідження, зокрема: діалектичний, формально-логічний, порівняльно-правовий, системно-структурний, статистичний. Матеріалами дослідження стали вітчизняні й зарубіжні нормативно-правові акти, наукові публікації та статистичні дані. Результати. Порівняльно-правовий аналіз детермінант сфер громадського здоров’я та охорони здоров’я дав змогу виявити спільні риси й відмінності у їх правовому регулюванні в різних країнах. До найбільш важливих детермінант належать конституційне закріплення права на охорону здоров’я, наявність спеціального законодавства у сфері охорони здоров’я, функціонування системи обов’язкового медичного страхування, державне фінансування сфери охорони здоров’я, підготовка медичних кадрів, розвиток первинної медико-санітарної допомоги, профілактика захворювань і зміцнення здоров’я. Для України вдосконалення правового регулювання сфер громадського здоров’я та охорони здоров’я з урахуванням зарубіжного досвіду є важливим завданням на шляху до побудови ефективної та доступної системи медичної допомоги. Це потребує комплексного підходу, який передбачає модернізацію законодавства, запровадження нових механізмів фінансування й управління, розвиток кадрового потенціалу, посилення профілактичної складової та міжсекторальної співпраці. Урахування порівняльно-правових детермінант дасть змогу створити міцне підґрунтя для реформування сфери охорони здоров’я в Україні відповідно до кращих світових стандартів і практик. Висновки. Порівняльно-правовий аналіз детермінант сфери громадського здоров’я та охорони здоров’я відкриває широкі перспективи для удосконалення вітчизняного законодавства та практики з урахуванням кращого зарубіжного досвіду й міжнародних стандартів. Це дасть можливість підвищити ефективність функціонування системи охорони здоров’я та забезпечити реалізацію права кожного на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров’я.
Посилання
Калинюк Н. М. Новели законодавства України у сфері громадського здоров’я / Калинюк Н. М., Галіян А. В. Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. 2023. № 3. С. 80–85.
Конституція України від 28 червня 1996 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр#Text.
Affordable Care Act. URL: https://www.healthcare.gov/glossary/affordable-care-act/.
Health and Social Care Act 2012. URLhttps://www.legislation.gov.uk/ukpga/2012/7/contents/enacted.
Sozialgesetzbuch (SGB). URL: https://www.gesetze-im-internet.de/sgb_1/.
Гладун З. С. Адміністративно-правове регулювання охорони здоров’я населення в Україні : монографія. Київ : Юрінком Інтер, 2007. 720 с.
Зима О. Т. Адміністративно-правовий статус суб’єктів забезпечення безпеки системи охорони здоров’я : монографія. Харків : Право, 2021. 316 с.
Калинюк Н. М. Окремі аспекти підготовки майбутніх фахівців громадського здоров’я / Н. М. Калинюк, Н. Є. Романюк, Л. М. Романюк // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. 2023. № 3. С. 56–61. DOI: https://doi.org/10.11603/1681- 2786.2022.3.13438.
Основи законодавства України про охорону здоров’я: Закон України від 19 листопада 1992 року № 2801-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2801-12#Text.
Сенюта І. Я. Цивільні правовідносини у сфері надання медичної допомоги в Україні: питання теорії і практики : монографія. Львів : Видавництво ЛОБФ «Медицина і право», 2018. 640 с.
Назарко Ю. В. Гарантії реалізації права на охорону здоров’я в Україні та країнах Європейського Союзу. Юридичний часопис Національної академії внутрішніх справ. 2018. № 1 (15). С. 405–418. URL: https://lawjournal.naiau.kiev.ua/index.php/lawjournal/article/view/918.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).