УПРАВЛІННЯ ПРОФЕСІЙНИМ ВИГОРАННЯМ ЯК ЗАПОБІГАННЯ РИЗИКУ РОЗВИТКУ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ПЕЧІНКИ

Автор(и)

  • К. Є. ЮРІЇВ Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України
  • О. Н. ЛИТВИНОВА Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України
  • Ю. М. ПЕТРАШИК Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України

DOI:

https://doi.org/10.11603/1681-2786.2024.4.15210

Ключові слова:

управління; професійне вигорання; стрес; громадське здоров’я; хронічні захворювання печінки.

Анотація

Мета: показати шляхи управління професійним вигоранням як основу запобігання ризику розвитку хронічних захворювань печінки. Матеріали та методи. У роботі використано бібліосемантичний, аналітичний і системний методи дослідження. Результати. За результатами дослідження виявлено, що вигорання – це реакція людини на хронічну втому. Людина починає негативно ставитися до роботи та предмета своєї професійної діяльності, у неї знижується самооцінка. Це захисний механізм організму, який часто не усвідомлюється. Він виникає, коли ми на роботі стикаємося зі стресами і не можемо з ними впоратись. Ми не відпочиваємо, накопичуємо негатив і відчуваємо втомленість. Професійне вигорання найчастіше зустрічається в тих, хто працює в соціальній сфері: вчителів, психологів, медиків. Професійне вигорання може мати серйозний вплив на загальний стан громадського здоров’я, включно з ризиком розвитку або погіршення певних хронічних захворювань, як-от захворювання печінки. Хоча професійне вигорання безпосередньо не викликає хвороб печінки, воно може сприяти розвитку умов, які погіршують її функцію. Висновки. За результатами аналізу досліджених явищ виявлено, що найвпливовішим чинником професійного вигорання є висока психологічна напруга, хронічний стрес і перевантаження. Таким чином, професійне вигорання може непрямо впливати на печінку через різні механізми, як-от стрес, нездоровий спосіб життя та зниження імунітету. Хронічний стрес впливає на печінку через комплекс біохімічних і поведінкових змін, а саме це підвищення рівня гормонів стресу, окислювальний стрес, запалення, порушення метаболізму жирів і глюкози, а також нездорові поведінкові реакції. Це може спричинити накопичення жиру в печінці, розвиток запалення, розвиток інсулінової резистентності, збільшення маси тіла та навіть прогресування фіброзу й розвиток цирозу, особливо якщо стрес продовжується протягом тривалого часу.

Посилання

Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я НК 025:2021. Київ. Міністерство охорони здоров’я України. 2021 рік. https://www.dec.gov.ua/wp-content/uploads/2021/11/naczionalnyj-klasyfikator-nk-025.pdf.

Десять ранніх ознак емоційного вигорання. Всеукраїнська програма ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської. URL: https://howareu.com/materials/10-rannikh-oznak-emotsiinoho-vyhorannia.

Україна посіла перше місце серед країн за рівнем депресії: рейтинг. Джерело: https://acc.cv.ua/news/ukraine/ukrayina-posila-pershe-misce-sered-krayin-za-rivnem-depresiyi-reyting-100791.

Погорецька І. Професійне вигорання на роботі: причини, наслідки та шляхи подолання. URL: https://becalm.com.ua/lifestyle/profesijne-vygorannya-na-roboti-prychyny-naslidky-ta-shlyahy-podolannya/.

Теренда Н. О., Павлів Т. Б., Слободян Н. О. Професійне вигорання працівників екстреної медичної допомоги (на прикладі Львівської області). Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. 2021. № 1 (87). С. 29–32.

Манжалій Е. Г., Кондратюк В. Є., Сокальська Г. М. Вплив стресу на функції печінки. Сучасна гастроентерологія. 2023. № 3. С. 5–11.

Фадєєнко Г. Д., Кушнір І. Е., Чернова В. М., Соломенцева Т. А. Вплив хронічного стресу воєнного часу на перебіг неалкогольної жирової хвороби печінки. Сучасна гастроентерологія. 2023. № 3. С. 89–98.

Боярчук О. Д., Боярчук Д. Біохімія стресу : навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Луганськ. ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка». 2013.181 с. URL: http://hdl.handle.net/123456789/1103.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-08-30

Як цитувати

ЮРІЇВ, К. Є., ЛИТВИНОВА, О. Н., & ПЕТРАШИК, Ю. М. (2024). УПРАВЛІННЯ ПРОФЕСІЙНИМ ВИГОРАННЯМ ЯК ЗАПОБІГАННЯ РИЗИКУ РОЗВИТКУ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ПЕЧІНКИ. Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України, (4), 17–21. https://doi.org/10.11603/1681-2786.2024.4.15210

Номер

Розділ

Здоров'я і суспільство