ОСОБЛИВОСТІ ЗАПРОВАДЖЕННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПРОГРАМ В УМОВАХ ВІЙСЬКОВОГО СТАНУ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2023.3.14226Ключові слова:
соціальні програми, військовий стан, постраждалі від війни, міжнародна допомогаАнотація
Мета: вивчення особливостей соціальних програм в умовах повномасштабного вторгнення росії до України та сфер їх застосування.
Матеріали і методи. У процесі дослідження використовувалися загальнонаукові та спеціальні методи дослідження: теоретичного узагальнення, метод порівняльного аналізу, класифікації і групування, статистичного порівняння та узагальнення.
Результати. Конфлікт в Україні, який почався в 2014 р., призвів до гуманітарної кризи та економічного занепаду в певних регіонах країни. У цей період уряд України почав впроваджувати соціальні програми для підтримки населення, яке постраждало від війни. Повномасштабне вторгнення росії у лютому 2022 р. стало випробуванням не лише для безпеки країни, але й для її соціальної сфери. Уряд України ввів ряд соціальних програм для допомоги військовим, пораненим, їх сім’ям, сім’ям воїнів, що загинули, вимушеним переселенцям та загалом людям, які постраждали від війни.
Соціальні програми в період війни в Україні мають на меті забезпечити всю необхідну підтримку для населення, яке постраждало від конфлікту та втрати здатності до праці.
У статті розглянуто роль соціальних програм під час війни і їх важливість для забезпечення гуманітарної допомоги та підтримки вразливих груп населення. У ній проаналізовано різні аспекти гуманітарного втручання, такі, як розробка програм, координація дій та оцінка впливу на соціальний статус населення під час конфлікту. У статті досліджено також ролі громадських організацій, міжнародних гуманітарних організацій та владних установ у реалізації соціальних програм та їх спільну місію в забезпеченні гідної якості життя для постраждалих від війни.
Охарактеризовано актуальні на сьогодні програми соціального захисту постраждалим від військових дій; описано надання матеріальної допомоги від ряду іноземних держав та організацій.
Висновки. Соціальні програми під час війни відіграють критичну роль у забезпеченні гуманітарної допомоги і підтримки вразливих груп населення. Ці програми є ключовим інструментом для полегшення страждань та відновлення гідної якості життя під час конфлікту. Громадські організації, міжнародні гуманітарні організації та владні установи повинні спільно працювати для забезпечення ефективного впровадження та координації соціальних програм із метою покращення життя тих, хто найбільше потребує допомоги під час війни.
Посилання
Zaporozhan, L.P., & Kravets, N.O. (2021). Stratehiya planuvannya sotsialnykh prohram u hromadskomu zdorovyi [Strategy of planning social programs in public health]. Visnyk sotsialnoyi hihiyeny ta orhanizatsiyi okhorony zdorovya Ukrayiny – Bulletin of social hygiene and health care organizations of Ukraine, 1.
Kravets, N.O. (2020). Formuvannya innovatsiynoyi osnovy systemy sotsialnykh prohram u hromadskomu zdorovyi [Formation of the innovative basis of the system of social programs in public health]. Materialy druhoho Mizhnarodnoho ukrayino-nimetskoho sympozium «Hromadske zdorovya v sotsialnomu i osvitnomu prostori – vyklyky v umovakh reformuvannya i perspektyvy rozvytku» – Materials of the second international Ukrainian-German symposium “Public health in the social and educational space – challenges in the conditions of reform and development prospects”. (pp. 114-118). Ternopil [in Ukrainian].
Lyashko, V., Piven, N., Braha, M., Ryzhkova, A., Nagorna I., Prykhodko, V., … Korolenko V. Rozrobka ta finansuvannya rehionalnykh i mistsevykh prohram hromadskoho zdorovya [Development and financing of regional and local public health programs]. Retrieved from: http://phc.lg.ua/wp-content/uploads/2020/05/Operativnij-posibnik-z-miscevih-program.pdf [in Ukrainian].
Sayt Ministerstva sotsialnoyi polityky Ukrayiny [Website of the Ministry of Social Affairs]. Retrieved from: https://www.msp.gov.ua/timeline/?t=152&from=&till=&m=6#tagpanel.
Sayt UNICEF [UNICEF website]. Retrieved from: https://register.unicef.org/.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).