ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ В МЕДИЧНОМУ ЗАКЛАДІ ВИЩОЇ ОСВІТИ ЯК ВИКЛИК СУЧАСНИМ УМОВАМ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2022.3.13439Ключові слова:
вища медична освіта, дистанційне навчання, інтерактивна взаємодія, інформаційні технологіїАнотація
Мета: вивчити додаткові ресурси та переваги дистанційної форми навчання з дисциплін «Медична психологія» та «Психіатрія» для здобувачів вищої медичної освіти в Тернопільському національному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського МОЗ України в умовах військових дій на території України.
Матеріали і методи. Проведено дистанційне опитування для дослідження впливу факторів дистанційної освіти на викладання для студентів медичного факультету.
Результати. Аналіз наукових досліджень із даного питання продемонстрував недостатній рівень вивчення особливостей організації дистанційного навчання в процесі підготовки майбутніх лікарів, особливо це стосується викладання клінічно спрямованих дисциплін. Адже за даних умов важливою є клінічна практика – робота з реальними пацієнтами, збір анамнезу, проведення діагностичних обстежень, відпрацювання практичних навичок очного спілкування з пацієнтом, які студент складніше засвоює при дистанційному навчанні.
Встановлено, що для студентів перших курсів важливо обрати власний ритм та режим отримання знань у комфортній для них обстановці, а також використання в навчальному процесі нових досягнень інформаційних технологій.
Пріоритети студентів середніх курсів представлені у важливості вільного доступу до навчальних матеріалів, та в тому, що дистанційна освіта сприяє підвищенню мотивації, творчого та інтелектуального потенціалу студента за рахунок самоорганізації, прагнення до знань, використання сучасних інформаційних та телекомунікаційних технологій, вміння самостійно приймати відповідальні рішення.
Студенти старших курсів до важливих факторів дистанційної освіти відносять можливість викладати матеріал відповідно до рівня підготовки та базових знань студентів, створюючи додаткові сайти для обміну інформацією. Також важливим для старшокурсників є здійснення навчання одночасно з професійною діяльністю (або з навчанням за іншим напрямком), зменшення витрат на трансфер, оренду житла.
Висновок. Дистанційний формат освіти має свої переваги, специфіка яких проявляється залежно від курсу навчання студентів.
Посилання
Havryliuk, N.M. (2020). Ohliad modelei, pryntsypiv, form i metodiv dystantsiinoho navchannia [Overview of Models, Principles, Forms and Methods of Distance Learning]. Innovatsiina pedahohika. Naukovyi zhurnal – Innovative Pedagogy. Scientific Journal, 30(2), 127-130 [in Ukrainian].
(2000). Kontseptsiia rozvytku dystantsiinoi osvity v Ukraini [The concept of distance education’s development in Ukraine]. Retrieved from: https://mon.gov.ua/ua/osvita/visha-osvita/distancijna-osvita [in Ukrainian].
(2012). Natsionalna stratehia rozvytku osvity v Ukraini na 2012–2021 roky [National strategy for the development of education in Ukraine for 2012–2021]. Retrieved from: http://oneu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/11/nsro_1221.pdf [in Ukrainian].
Yashchenko, E., & Levandovska, I. (2021). Dystantsiina osvita v osvitnii diialnosti vyshchoi shkoly: vyklyky chasu [Distance Education in the Educational Activities of Higher Education: Challenges of the Time]. Humanitarni studii: istoriia ta pedahohika – Humanities Studies: History and Pedagogy, 1, 124-134. Retrieved from: http://gsip.wunu.edu.ua/index.php/gsipua/article/view/20 [in Ukrainian].
Bacurovsjka, I.V., & Samojlenko, O.M. Distance learning Technologies in higher education. Retrieved from: http://www.confcontact.com/20110225/pe4_samojl.htm.
Rebukha, L., & Polishchuk, V. (2020). Ukrainian Society and СOVID-19: the Influence of the Pandemic on Educational Processes in Higher School. Postmodern Openings. 11(2), 120-127. DOI 10.18662/po/11.2/165.
Yavtushenko, S.Р. (2020). Distance Learning in the Age of Globalization of Education. Almanahul SWorld, 4(1), 199-203. DOI 10.30888/2663-5720.2020-04-01-043.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).