Імунологічний стан ротової порожнини у працівників птахофабрик
DOI:
https://doi.org/10.11603/2311-9624.2018.3.9336Ключові слова:
захворювання пародонта, працівники птахофабрик, імунологічний стан ротової порожнини.Анотація
Резюме. Дослідження захворювань пародонта дають можливість узагальнити, що виникнення патологічних змін у зубоутримувальних тканинах відбуваються при зміні загального стану організму внаслідок дії низки ендогенних та екзогенних чинників, що визначають підходи до лікування і профілактики цих захворювань. Незважаючи на автоматизацію і механізацію птахоферм, все більший відсоток працівників птахофабрик зазнає впливу несприятливих виробничих факторів, що призводить до професійних захворювань, зокрема пародонта.
Мета дослідження – вивчити стан місцевого неспецифічного імунітету ротової порожнини у працівників птахофабрик із захворюваннями пародонта.
Матеріали і методи. У дослідженні взяли участь 50 птахівників, хворих на генералізований пародонтит, що склали основну группу, та 20 осіб, які не контактували з птахами, але хворі на генералізований пародонтит, сформували групу порівняння. Отримані дані порівнювали з даними 20 соматично здорових осіб, що увійшли в групу контролю. З метою вивчення стану місцевої резистентності при генералізованому пародонтиті за впливу шкідливих чинників птахівництва досліджували окремі фактори імунітету капілярної крові ясен та ротової рідини: IgM, IgG, IgA, SIgA, фагоцитарний показник (ФП) та фагоцитарне число (ФЧ).
Результати досліджень та їх обговорення. Найбільші зміни локальних неспецифічних факторів захисту були виявлені у пацієнтів основної групи: вміст сироваткового IgA був значно нижче межі норми – (1,82±0,11) г/л. Посилення продукції IgМ та IgG при зниженні вмісту IgA в осіб основної групи вказує на наявність функціональної напруги гуморальної ланки імунітету на антигенну стимуляцію стрептококовою інфекцією. Реєстрували значний дефіцит SIgA у ротовій рідині (0,62±0,03) г/л, що було у 2 рази менше від значень групи контролю та 1,3 раза нижче стосовно групи порівняння. Відсоток фагоцитозу, фагоцитарне число та фагоцитарний індекс у хворих основної групи мали достовірно вищі значення стосовно порівняльної та контрольної груп, що вказувало на зниження оптимальної імунної відповіді у них.
Висновки. Отримані результати свідчать, що стійкі порушення імунітету працівників птахофабрик, хворих на генералізований пародонтит, посилюються під впливом профпатогенів птахівництва.